top of page

Wspomnienia o Majce Cierockiej

Startuje nowy projekt w ramach „Stargardzkiej Koalicji dla Seniora”. Bohaterką pierwszego odcinka „Stargardzkich Pamiętników Kulturalnych” jest Majka Cierocka – artystka, instruktorka teatralna Młodzieżowego Domu Kultury, scenarzystka i reżyserka, która przez lata wzbogacała życie kulturalne naszego miasta. Jej barwną postać wspominają przyjaciele i uczniowie.


W „Pamiętnikach” o Majce opowiedzieli: Kamila Żołnowska, Agata Frankowska, Barbara Świątkiewicz, Ewa Sowa, Artur Słowik, Piotr Ksiądz, Maciej Dura-Pomarański i Tomasz Lewandowski. Każda z tych osób poznała artystkę od nieco innej strony, każda ma nieco inne wspomnienia. Dziś przywołują zabawne historie i złote myśli Majki, ale też jej zmagania z chorobą i emocje, które towarzyszyły pożegnaniu.


„Stargardzkie Pamiętniki Kulturalne” to nowy cykl realizowany w ramach większego projektu „Stargardzka Koalicja dla Seniora”. Pomysłodawcami są: Stargardzkie Centrum Kultury, Fundacja „Serce dla Wszystkich” i Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.


Maria Cierocka urodziła się 24 października 1947 roku w Stargardzie. W latach 1984-2011 związana z Młodzieżowym Domem Kultury w Stargardzie jako instruktor teatralny. Była inicjatorką wielu przedsięwzięć kulturalnych w Stargardzie. Projekty autorstwa Marii Cierockiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem stargardzian. Za całokształt pracy artystycznej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz nagrodę dla stargardzkich Twórców Kultury. Była oddaną przyjaciółką młodzieży a także wychowawcą aktorów teatralnych i telewizyjnych, m.in.: m.in. Janusza Stolarskiego, Arkadiusza Brykalskiego czy Bartłomieja Kotschedoffa. Ostatni raz na scenie pojawiła się przed publicznością 2 listopada 2019 roku podczas swojego benefisu "Wieczór z Majką C." zorganizowanego przez przyjaciół i wychowanków artystki. Odeszła w wieku 73 lat, otoczona "stargardzką rodziną" - najbliższych przyjaciół.


Zdjęcie: FB MDK/archiwum prywatne M. Cierockiej
73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page