top of page

2019

- 2020

10.08.2020 | Wystawa fotograficzna na Rynku Staromiejskim

Wystawa plenerowa, która stanęła na płycie stargardzkiego Rynku Staromiejskiego przedstawia fotografie, których autorami jest młodzież z pracowni fotograficznej. To zetknięcie się wielu wydarzeń organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury. Podziwiać można nie tylko relacje z nagrań podczas projektu #kontrasty ale również wiele działań, które miały miejsce przy Portowej 3. Wystawę można oglądać do końca sierpnia. Pomysłodawcą plenerowej ekspozycji jest Waldemar Jaszczak, nauczyciel MDK Stargard.

24.07.2020 | Jazz na Starówce

Na plenerowy „Jazz na Starówce”, którego partnerem był Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie przyszli ci, którzy stęsknili się już za muzyką graną na żywo, za jazzem. Piątkowy koncert był dedykowany nieżyjącemu od dwóch lat znakomitemu perkusiście Grzegorzowi Grzybowi, który na początku swojej drogi muzycznej, miejsce także znalazł w MDK Stargard. Nasza placówka technicznie wsparła to wyjątkowe przedsięwzięcie. Nad całością czuwała ekipa akustyków i realizatorów dźwięku MDK Stargard, którzy zostali docenieni przez wykonawców jak i organizatorów za swój profesjonalizm. Adrian Barczak (MDK Stargard), Wiktor Pietruszka

i Dominik Zdanowicz (MDK Stargard, koło Realizacji Dźwięku). Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.

18.07.2020 | 49. Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie i Puchar Prezydenta Miasta Stargard

Lipcowy weekend w Ośrodku Wodnym MDK w Morzyczynie jak co roku zgromadził żeglarzy na 49. Regatach o Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie i Puchar Prezydenta Miasta Stargard. Nad prawidłowym przebiegiem regat czuwał sędzia główny, Tomasz Paterkowski, który przedstawił końcowe wyniki. Regaty odbyły się pod Patronatem Prezydenta Miasta Stargard.

Klasa Omega Standard
1 miejsce: Jomitoka (kapitan: Tomasz Mordas, załoga: Bartłomiej Zajt i Łukasz Ostrowski)
2 miejsce: MDK Stargard (kapitan: Bartłomiej Pialik, załoga: Jakub Uziębło i Dominik Ilnicki)
3 miejsce: MDK Stargard (kapitan: Jakub Romanowski, załoga: Karolina Butkiewicz i Maciej Ruszkiewicz)
4 miejsce: Jomitoka (kapitan: Mirosław Mordas, załoga: Anna Mordas i Paweł Pomarnacki)

Wyścig Australijski | o Puchar Prezydenta Miasta Stargard
1 miejsce: Świt Skolwin (sternik: Tomasz Franczak)
2 miejsce: Jomitoka (sternik: Tomasz Mordas, załoga: Bartłomiej Zajt i Łukasz Ostrowski)
3 miejsce: Świt Skolwin (sternik: Kacper Sokołowski)

W wyścigu Australijskim na akwenie Jeziora Miedwie wystartowały 23 jachty.

Klasa Omega Turystyczna
1 miejsce: MDK Stargard (kapitan: Eugeniusz Sztandera, załoga: Stanisław Stefańczuk i Kosma Wieczorek)
2 miejsce: MDK Stargard (kapitan: Marek Marchwiński, załoga: Grzegorz Polak i Krzysztof Szejny)

Klasa Turystyczna T1
1 miejsce: Grot (sternik: Robert Zakrzewski)
2 miejsce: Grot (sternik: Roman Styczewski)
3 miejsce: Niezrzeszony (sternik: Andreas Manteuffel, załoga: Tadeusz Sarnacki)
4 miejsce: Jomitoka (sternik: Norbert Fudalewski, załoga: Grzegorz Mucha)
5 miejsce: Jomitoka (sternik: Michał Kondracki, załoga: Szczepan Adamowicz)

Klasa Turystyczna T2
1 miejsce: Grot (sternik: Zdzisław Kwapiński, załoga: Bogdan Kosiedowski i Cezary Mackiewicz)
2 miejsce: Jomitoka (sternik: Dariusz Wysocki, załoga: Mirosław Studziński i Aleksander Studziński)

 

12.07.2020 | Międzynarodowa wystawa podczas wyborów prezydenckich 

W trakcie niedzielnej, 2 tury wyborów prezydenckich 2020 w sali kominkowej lokalu wyborczego w Młodzieżowym Domu Kultury przy Portowej 3 już stanęła urna wyborcza a mieszkańcy Stargardu  nie tylko zagłosują w przepięknej i historycznej Willi Karowów ale także zobaczą wyjątkową wystawę.

Na mieszkańców ulic Struga, Kochanowskiego, Młyńskiej, Nadbrzeżnej, Ogrodowej, Prządki, Okrzei i Zakola czeka Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu Współczesnego. Wystawa przygotowana została przez Ryszarda Balonia. Prace środowisk artystycznych całego świata ukazują ekslibrisy od Rosji przez Norwegię, Łotwę, Litwą, Polskę, Niemcy, po Włochy, wreszcie Argentynę.

11.07.2020 | Drawno: Puchar Ziem Zachodnich

W Drawnie odbyły się regaty o Puchar Ziem Zachodnich w klasie Omega standard. W Regatach uczestniczyło 9 załóg m.in. z Myśliborza, Barlinka, Międzychodu, Drawna i Stargardu. Po zakończeniu wszystkich wyścigów zwyciężyła drużyna KŻ Sztorm z Barlinka, drugie miejsce zajęła drużyna MKS Szkuner z Myśliborza,

a trzecie SKŻ Drawa Drawno. Kolejne miejsca to KŻ Jomiotka Miedwie, Omega, MTTiSW Międzychód, MDK Stargard, MDK Stargard i SKŻ Drawa Drawno.

Wydarzenie, w którym wzięła udział ekipa Mariana Preissa była współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach operacji pod nazwą: „Promocja środowiskowych walorów gm. Dawno w oparciu o wodny potencjał obszaru poprzez zakup łodzi i organizację dwóch wydarzeń promujących”.

08.07.2020 | Pomagamy wojownikowi Frankowi

#GaszynChallenge dla Franka Kępy! Do akcji MDK Stargard został nominowany przez naszych przyjaciół z Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  w Stargardzie. My nominowaliśmy Książnicę Stargardzką, Twoje Radio i Radio Szczecin. Film z akcji zrealizował Marek Tepliński oraz grupa fotograficzna @Foto z MDKu pod kier. Waldemara Jaszczaka. Podczas akcji do puszki wolontariuszki trafiło 500,00 zł.

04.07.2020 | Regaty Teligi w Myśliborzu

Załoga pod kier Mariana Preissa reprezentowała MDK Stargard podczas 49. Regat Żeglarskich im. Leonida Teligi w Myśliborzu. Rywalizacja odbyła się na akwenie Jeziora Myśliborskiego przy współpracy z Międzyszkolnym Klubem Sportowym SZKUNER. Stargardzka młodzież wzięła udział w wyścigu w klasie Optimist do 12 lat. 2 miejsce: Kosma Wieczorek,  8 miejsce: Aleksander Tymkiewicz, 14 miejsce: Patrycja Dabińska.

01.07.2020 | Sukcesy Kornelii Sadowskiej

 

Wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, Kornelia Sadowska zdobyła 1. miejsce w kategorii "B" podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki

w Bielawie 2020. Tym razem Kornelia zaśpiewała "Jak Monety". Do festiwalu zgłosiło się 400 wokalistów, spośród których jury wyłoniono 171 finalistów. To nie koniec sukcesów Kornelii. W kategorii 3-10 lat wychowanka Ewy Krystian zdobyła "Uśmiechniętą Rybkę" w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Open Gdynia 2020 - online. Kornelia zaśpiewała piosenkę "Prawie Udało Się" Randy Newmana.

27.06.2020 | Program Społecznik: 49. Błękitna Wstęga Jeziora Miedwie

 

Za nami 49. Błękitna Wstęga Jeziora Miedwie. Na akwenie Jeziora Miedwie odbyły się coroczne regaty. Nad sobotnią rywalizacją czuwał sędzia główny - Tomasz Paterkowski. Tegoroczna edycja gościła załogi ze Stargardu, Myśliborza, Nowogardu i Goleniowa.

 

Zwycięzcy otrzymali puchary oraz dyplomy. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów z okolicznościowymi medalami. W uroczystej dekoracji wzięli udział m.in. komandor Marcin Raubo - prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Julita Pilecka - wójt Gminy Kobylanka i Małgorzata Flash - dyrektor MDK Stargard. Prezydenta Miasta Stargard reprezentował Bronisław Stefanowicz - dyrektor Wydziału Edukacji. 49. Błękitna Wstęga Jeziora Miedwie odbyła się dzięki „Programowi Społecznik w latach 2019-2021 w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego”.

 

Wyniki w klasie: Optimist Junga

1. miejsce: Antonina Chomont (UKS Barnim, Goleniów)

2. miejsce: Bartosz Olszewski (KZ Nowogard)

3. miejsce: Mają Dobroń (MKS Szkuner, Myślibórz)

 

Wyniki w klasie: Optimist Kadet

1. miejsce: Jan Iwanow (MKS Szkuner, Myślibórz)

2. miejsce: Stanisław Wołoszyn (MKS Szkuner, Myślibórz)

3. miejsce: Natasza Dobroń (MKS Szkuner, Myślibórz)

 

Wyniki w wyścigu długim

1. miejsce: Jan Iwanow (MKS Szkuner, Myślibórz)

2. miejsce: Stanisław Wołoszyn (MKS Szkuner, Myślibórz)

3. miejsce: Kosma Wieczorek (MDK Stargard)

25.06.2020 | MDK dla MOS

 

MDK Stargard od dwóch lat aktywnie współpracuje z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Stargardzie. Tym razem spotkaliśmy się w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku. Przed mikrofonem stanęli: dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy Ośrodka. To Ci, którzy codziennie nakładają rękawice i stawiają czoła rzeczywistości. Wszystko po to aby ich wychowankowie na życiowym ringu podnieśli się z desek, stanęli zwycięsko i śmiało poszli w świat jako nowi, lepsi ludzie. To były nagrania, podczas których nie zabrakło prawdziwych emocji, radości, śmiechu a czasami wzruszeń. Każdy z nich miał przed oczami swoich podopiecznych. W końcu zrobili to dla nich! Nawet kiedy latasz bardzo nisko, nawet kiedy czujesz, że straciłeś wszystko - pamiętaj, że nosisz w sercu dobro!". Nagrana piosenka stała się hymnem stargardzkiego Ośrodka.

01.06.2020 | My, dzieciaki z Portowej 3

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Dział Promocji i Organizacji Imprez zaprosił wszystkich na wystawę on-line "My dzieciaki z Portowej 3".  W komentarzach pod każdym ze zdjęć każdy mógł zgadywać kto  jest uwieczniony na fotografii. W tym samym dniu dyrektor Małgorzata Flas złożyła wszystkim dzieciom życzenia:

 

Z okazji Dnia Dziecka, wszystkim dzieciom – zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym – składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i optymizmu

na każdy dzień. Życzę, aby każdy Wasz dzień był daleki od trosk, by nigdy nie zabrakło Wam miłości bliskich, domu pełnego radości oraz osób wspierających rozwój Waszych talentów. Podejmujcie nowe wyzwania i odnoście sukcesy, odkrywajcie możliwości rozwijania swoich pasji i uzdolnień. Niech lata Waszego dzieciństwa

i pięknej młodości będą czasem miłych wspomnień oraz dobrze wykorzystanych szans. W imieniu swoim jak i wszystkich nauczycieli i instruktorów Domu przy Portowej 3 ściskam Was bardzo, bardzo mocno! 

25.05.2020 | #pozytywka zakończona

 

Konkurs na najlepsze "pozytywki" dobiegł końca! To dzięki Waszej energii mogliśmy razem przetrwać ten trudny dla wszystkich czas i ruszyć dzisiaj na nowo

z zajęciami! Dla naszych zwycięzców czekają nagrody "pocieszajki".

1. miejsce: Oliwia, lat 10

1. miejsce: Konrad, lat 11

2. miejsce: Monika z rodzinką

3. miejsce: Agnieszka, lat 38

3. miejsce: Sylwia, lat 32

3. miejsce: Dorota, lat 31

11.05.2020 | Biennale di Grafica Ex-Libris

 

W tym trudnym czasie mamy kolejną, dobrą wiadomość. Mistrz Ryszard Baloń oraz jego uczennica Natalia Leszczyńska zostali zaprezentowani w prestiżowym, międzynarodowym katalogu wystawy graficznej we Włoszech. Kolejny raz artyści na całym świecie usłyszeli o Stargardzie. - To była udana edycja „Grafica ex Libris”. W „Castello dei Paleologi ”w Casale Monferrato udział wzięło 91 Włochów oraz międzynarodowi artyści: od Argentyny po Chile, od Meksyku do Japonii

i wielu krajów europejskich. Chcę głęboko podziękować Gruppo Arte Casale, wszystkim artystom, kolekcjonerom i odwiedzającym. Dzięki Wam jest to naprawdę niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie – napisał w e-mailu Federico Riboldi, Burmistrz Miasta Casale Monferrato.

09.05.2020 | E-festiwal taneczny 

 

Soliści, duety, mini formacje i formacje w 6 kategoriach wiekowych i 12 kategoriach tanecznych, z różnych stron całej Polski wzięło udział w 2. Ogólnopolskim

e-Festiwalu Tańca "e-dance" w Lęborku. Z uwagi na panującą pandemię festiwal odbył się on-line. Zespoły taneczne prowadzone przez Agnieszkę Dryjańską 

w czasie rzeczywistym wzięły udział w ocenie przesłanych wcześniej prezentacji tanecznych. Agnieszka Dryjańska skierowała serdecznie podziękowania dla Pauliny Ramotowskiej i Julii Orzechowskiej za przygotowanie nagrań do wysłania.

Aplauz 2 – 2. miejsce w kat. taniec współczesny, formacje 8-11 lat
Aplauz 1 – 3. miejsce w kat. taniec współczesny, mini formacje pow. 15 lat
Aplauz 1 – 3. miejsce w kat. jazz dance, mini formacje i formacje od 12 lat

08.05.2020 | #POZYTYWka dla mieszkańców

 

Internetowa akcja #POZYTYWka okazała się ogromnym sukcesem! Nadsyłane przez mieszkańców Stargardu cytaty trafiły do nas i od dzisiaj można podziwiać je

w oknach naszego Domu przy Portowej 3. To właśnie z nich pozytywne słowa kierowane są w cztery strony świata! Niecodzienny miejski słup ogłoszeniowy zamienił się w kolorowy punkt na mapie naszego miasta! To dzięki mieszkańcom biorącym udział w akcji - na twarzach stargardzian pojawia się pod maseczką szeroki uśmiech. Akcja #POZYTYWka powstała dzięki inicjatywie stargardzkich artystek związanych z Młodzieżowym Domek Kultury. Jolanta Brejdak i Ewa Krysian wyszły z inicjatywą, która miała na celu wyzwolenie pozytywnej energii i zarażaniem nią innych.  W trudnym czasie pandemii, mieszkańcy Stargardu nadsyłali nam swoje jak i zapożyczone cytaty. Pełen wzruszenia okazał się moment odczytania pozdrowień od ekipy medycznej z Oddziału Intensywnej Terapii SPWSZ Szczecin-Zdunowo wraz z cytatem od rodziny jednej z nich. Oddział był zamknięty po tym, jak koronawirusa wykryto u jego pracowników. 

29.04.2020 | #zostańwdomu - Międzynarodowy Dzień Tańca

 

W dobie pandemii tancerki Ekspresji 1 pod kier. Weroniki Żółwińskiej postanowiły uczcić Międzynarodowy Dzień Tańca w nietypowy sposób. Do utworu  dziewczęta wykonały układ Teen Beach Music - Cruisin for a Bruisin... nagrywając go w swoich domach. Zmontowany film okazał się niezwykłym zatrzykiem optymizmu.

- Jest to dla nas szczególne święto, ponieważ taniec jest naszym największym zamiłowaniem. Nie wyobrażamy sobie nie uczcić tak ważnego dnia jakim jest to święto, z tej okazji udostępniamy naszą pracę wykonaną na odległość - mówi Weronika Żółwińska. Montaż/pomysłodawca: Weronika Żółwińska, muzyka:

Teen Beach Music - Cruisin for a Bruisin.

28.04.2020 | Rekrutacja - etap pierwszy

 

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie rozpoczyna proces rekrutacji dzieci na zajęcia w roku szkolnym 2020/2021. Przed nami pierwszy etap – kontynuacja. Deklaracje kontynuacji na zajęcia do MDK należy złożyć do 6 czerwca 2020 do godz. 24.00. Druk do pobrania jest na naszej stronie mdk.stargard.pl Wypełnione deklaracje kontynuacji można złożyć na dwa sposoby: drogą e-mailową na adres rekrutacja@mdk.stargard.pl (wysyłamy skan wypełnionego i podpisanego wniosku) lub bezpośrednio w sekretariacie MDK od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

27.04.2020 | #zostańwdomu - MDK zaraża optymizmem

 

Świat nie jest taki zły! Niech no tylko zakwitną jabłonie! Szlagier lat '60 z repertuaru Haliny Kunickiej pojawił się na budynku Młodzieżowego Domu Kultury.

W ten sposób stargardzka artystka Jolanta Brejdak - pomysłodawczyni tej niezwykłej akcji zaraża wszystkich mieszkańców Stargardu optymizmem i dobrym myśleniem w dobie pandemii. Następnego dnia od strony skateparku pojawił się kolejny baner z napisem: ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

22.04.2020 | #pozytywka od personelu medycznego

 

Akcja #pozytywka dotarła także poza Stargard. Z wielkim wzruszeniem i ogromną radością przyjęliśmy dzisiaj pozdrowienia od dzielnej ekipy medycznej z Oddziału Intensywnej Terapii SPWSZ Szczecin-Zdunowo wraz z cytatem od rodziny jednej z nich: "Życie zaczyna się co rano!" Dyrekcja wraz z pracownikami poprzez portal społecznościowy wyraziła słowa uznania wysyłając pozdrowienia: Dziękujemy za ratowanie życia! Dziękujemy, że narażacie własne życie aby ratować inne!  Ogromny szacunek, dziękujemy, brawo Wy! - Będzie dobrze, musi być OK! Przecież każdy z nas ma dla kogo żyć i mamy jeszcze tyle marzeń do spełnienia - mówi Pani Monika. Nad ranem tego samego dnia Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie wznowił działanie - poinformowała

w środę rzeczniczka placówki. Oddział był zamknięty po tym, jak koronawirusa wykryto u jego pracowników.

21.04.2020 | Akcja #pozytywka 

 

Rozpoczynamy akcję #pozytywka w której każdy będzie mógł wysłać do nas swój ulubiony cytat i w ten sposób optymistycznie towarzyszyć nam będzie przez cały dzień. Skąd pomysły? Podobnie jak nad zadaniami domowymi, tak i nad cytatami może pracować cała rodzina. Chcemy, żeby każdy z Was wymyślił kilka wesołych, krótkich haseł, pozytywnych zdań, które pocieszą i dodadzą wszystkim sił w obecnym czasie. Mogą być teksty cytowane ale lepiej aby były własne! Wasze niezwykłe #pozytywki będziemy na bieżąco publikować na fb a następnie drukować, by powstała z nich niezwykła wystawa z okazji zakończenia pandemii. 

Ewa Krysian i Jola Brejdak - wspaniałe artystki i pomysłodawczyni akcji #pozytywka już dzisiaj ogłosiły, że najlepsze teksty będą nagrodzone! Dla dzieci czeka [tajemnica] a dla dorosłych… 10 maseczek i kilogram ciasteczek! 

13.04.2020 | Wirtualna rocznica zbrodni katyńskiej

 

Już dzień wcześniej późnym wieczorem  rozpoczęliśmy "obchody w sieci" 80. Rocznicy zbrodni katyńskiej. Punktualnie o godzinie 17:00 wysłuchaliśmy pieśni Avinu Malkeinu w wykonaniu Nailah Vitha, stypendystki Prezydenta Miasta Stargard. - Naszym działaniem chcemy umożliwić wszystkim oddanie symbolicznego hołdu ofiarom, które zakończyły życie w Lesie Katyńskim. Dziękuję pracownikom Domu przy Portowej 3, że pomimo zdalnej pracy, w zaciszach swoich domów połączyli wspólnie siły i umożliwili nam wzięcie udziału w niecodziennej premierze - mówi dyrektor Małgorzata Flas. Wirtualne obchody odbyły się dzięki pracownikom MDK Stargard: Maciejowi Dura-Pomarańskiemu (pomysłodawca), Adrianowi Barczakowi (Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku), Waldemarowi Jaszczakowi (Pracownia Fotograficzna) a przede wszystkim solistce Nailah Vitha, która pracuje pod kier. Ewy Krysian.

06.04.2020 | Produkcja maseczek

 

Na całym świecie szycie maseczek stało się symbolem solidarności w tym trudnym dla wszystkich czasie. Materiałowe maseczki przygotowywane są przez stargardzką artystkę Jolantę Brejdak. Maseczki trafią m.in. do stargardzkiego szpitala przy Wojska Polskiego, ośrodka rehabilitacji przy Staszica, Urzędu Miasta oraz do osób pełniących codzienne dyżury w MDK Stargard. Z samego rana ponownie ruszyła produkcja. Tym razem materiał otrzymaliśmy od Pani Kamili Chwiałkowskiej z Szyciowy Zakątek - Tkaniny Stargard.

02.04.2020 | Produkcja maseczek

 

W tym roku w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day) dołączyliśmy do wirtualnych obchodów. "Autysta-Artysta" to galeria zdjęć, która dwa lata temu spontanicznie powstała po niecodziennej sytuacji. Podczas wizyty przedszkolaków jeden z nich odebrał naszemu pracownikowi aparat
i rozpoczął swoją przygodę z obiektywem. Ta wyjątkowa galeria pojawiła się na naszej stronie internetowej a także na lokalnych i regionalnych portalach społecznościowych.

24.03.2020 | Nagrody i stypendia Prezydenta Miasta

 

Poznaliśmy nazwiska stargardzian, którzy w 2019 r. wyróżnili się działalnością kulturalną. Prezydent Rafał Zając nagrodził osoby, które w poprzednim roku najbardziej przyczyniły się do rozwoju kultury w mieście. To artyści tworzący zarówno w naszym mieście, jak i reprezentujący Stargard na arenie ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Nagrodzono także ambasadorów i kreatorów kultury. Jak co roku uzdolnieni ludzie z naszego miasta otrzymali również stypendia artystyczne. Statuetki i nagrody przyznano także na wniosek m.in. Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

Młody Artysta - Hanna Bytniewska-Judasz – II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Graficznym we Włoszech (linoryt walorowy). Nauczyciel: Ryszard Baloń

Nagroda okolicznościowa – Jubileusz 30-lecia Zespołu Tanecznego APLAUZ (nauczyciele: Beata Górak i Agnieszka Dryjańska)– przez cały okres działalności członkinie grupy zajmowały czołowe lokaty w konkursach tanecznych o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. 

 

Stypendyści Prezydenta Miasta:

Nailah Vitha (nauczyciel: Ewa Krysian)
Hubert Tomczak (nauczyciel: Ryszard Baloń
Marcin Momot (nauczyciel: Jacek Jankowski)
Natalia Leszczyńska (nauczyciel: Ryszard Baloń)

20.03.2020 | Golgota w czasach pandemii

 

Otwarcie corocznej instalacji w tym roku wyglądało nietypowo, bo wirtualnie. "Szeptająca Golgota" przygotowana przez Pracownię Ceramiki i Rzeźby pod kier. Teresy Babińskiej - szczecińskiej malarki, graficzki i rzeźbiarki. Rzeźba jak i sam tytuł zatrzymują i zastanawiają. Już niebawem dowiemy się jak zrozumieć tegoroczne dzieło przygotowane w jednej z pracowni Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Artystyczna Golgota w czasie pandemii ma zdecydowanie głębszy wymiar i sens. Z okazji otwarcia instalacji został opublikowany na naszej stronie internetowej krótki wywiad z artyską.

11.03.2020 | Angielski pierwszy raz dla licealistów

 

18. Konkurs Języka Angielskiego po raz pierwszy w swej historii gościł przedstawicieli szkół średnich. Podczas konkursu wzięli w nim udział wszyscy przedstawiciele szkół i placówek oświatowych ze Stargardu. Po egzaminie konkursowym nadszedł czas na wyniki! Miejsce 1: Alicja Jatczak (GSN), 2. miejsce: Kamil Brańki (II Liceum Ogólnokształcące, 3. miejsce: Jakub Romanowski (I Liceum Ogólnokształcące). Laureaci otrzymali upominki i listy gratulacyjne z rąk Ireny Agaty Łuckiej – członka Zarządu Powiatu Stargardzkiego, która w imieniu Starosty Stargardzkiego pogratulowała młodym zwycięzcom oraz obecnym nauczycielom. Pani Starosta wyraziła słowa uznania dla laureatów, podziękowała MDK Stargard ale nie pominęła ogromnej i znaczącej roli nauczycieli w naukę i kształtowanie młodego człowieka pod kątek nauki języków obcych. Warto zaznaczyć, że w ogólnej klasyfikacji szkół, najlepiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące i I Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie. Małgorzata Flas – dyrektor MDK Stargard laureatom przekazała czeki przygotowane przez Proacademy.pl - Szkołę Języka Angielskiego. Konkurs podsumowali m.in. pomysłodawca konkursu dla szkół średnich i koordynator Maciej Dura-Pomarański z MDK Stargard oraz Magdalena Kukulak - zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie.

11.03.2020 | Nieoficjalna wizyta w MDK

 

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie odwiedził Tomasz Wolender - wojewódzki konserwator zabytków. W obecności m.in. Prezydenta Miasta Stargard, jego zastępców a także dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Tomasz Wolender poznał placówkę, jej historię a także zapoznał się z efektem prac, które miały miejsce 5 lat temu podczas modernizacji obiektu.

10.03.2020 | Miejski Konkurs Języka Angielskiego

 

Najlepsi młodzi angliści ze stargardzkich szkół podstawowych rywalizowali w 18. Miejskim Konkursie Języka Angielskiego. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc spotkali się z Ewą Sową, zastępcą prezydenta Stargardu. Otrzymali nagrody, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Tryumfatorką tegorocznych zmagań jest Olga Nowacka ze Szkoły Podstawowej nr 11. Uczennica ósmej klasy zdobyła łącznie 41 punktów na 45 możliwych. Olga uzyskała maksymalny wynik (25 punktów)

w części ustnej. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Szandała z szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 1. Trzecie miejsce również zajęła szóstoklasistka – Jessica Liszniańska z SP nr 3. Jak podkreślają organizatorzy, poziom tegorocznej edycji był wyjątkowo wysoki. Konkurs zorganizowano już po raz 18. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z całego miasta. Egzamin przygotował i przeprowadził August Augustyniak – absolwent Uniwersytetu Londyńskiego. Na początku młodzi angliści sprawdzili się w swobodnej rozmowie. Oprócz poprawności językowej przydało się bogate słownictwo i umiejętność przedstawienia własnych myśli po angielsku. Kolejnym etapem były zadania pisemne, w których uczniowie musieli wykazać się przede wszystkim znajomością gramatyki.

Organizatorami 18. Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego byli Młodzieżowy Dom Kultury oraz Proacademy.pl – Szkoła Języka Angielskiego.

09.03.2020 | Kornelia Sadowka z nominacją

 

Kornelia Sadowska z Młodzieżowego Domu kultury w Stargardzie otrzymała nominację i weźmie udział w 41. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki

i Tańca w Koninie. Ponad 100 wokalistów w wieku od 9 do 11 lat zaprezentowało się przed Jury. Do Finału zakwalifikowało trzynastu młodych artystów z Polski

oraz trzech z zagranicy. Kornelia ma 10 lat, jest wychowanką Ewy Krysian. W czerwcu reprezentując Stargard na międzynarodowej scenie, zaśpiewa piosenkę „Jak Monety”. Młodej solistce ze Stargardu towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra.

07.03.2020 | Ostatnie pożegnanie Majki Cierockiej

 

4 marca po długiej chorobie zmarła Maria Majka Cierocka. Majka Cierocka urodziła się w Stargardzie 24.10.1947 r. Występowała na deskach teatrów muzycznych

w Szczecinie i Gdyni. W latach 1984-2011 pracowała jako instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Była inicjatorką niezliczonych przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście. Tworzyła scenariusze i reżyserowała spektakle teatralne. Była pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci

i młodzieży. Stworzyła niezapomniany cykliczny spektakl plenerowy Misterium Męki Pańskiej i Stargardzką Jesień Teatralną. Projekty jej autorstwa zawsze wzbudzały duże zainteresowanie. Cechowały się odwagą i – często również – bezkompromisowością. Majka Cierocka już w 2007 r. została wyróżniona przez prezydenta Stargardu nagrodą dla Twórców Kultury. W 2019 r. za całokształt pracy artystycznej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W tym samym roku ponownie dostała nagrodę Prezydenta Miasta Stargard – tym razem za długoletnie zaangażowanie w kreowanie kultury w naszym mieście.

Uroczystość pożegnania zmarłej aktorki, instruktorki teatralnej, reżyserki, twórcy kultury rozpoczęła się o godz. 8:45 w kolegiacie NMP Królowej Świata, gdzie wystawiona została urna z jej prochami. O godz. 8:00 odprawiono mszę świętą w intencji Majki Cierockiej. Na sam koniec obecni podziękowali Majce owacjami na stojąco. O 9:00 spod bramy głównej starego cmentarza przy ul. Kościuszki ruszył kondukt żałobny na miejsce jej ostatniego spoczynku. Rodzina, wychowankowie, którzy przyjechali z różnych stron, przyjaciele, znajomi – szli, by oddać Majce ostatni hołd. Do urny z jej prochami przytulały się kapelusze. Gdy urna z prochami zmarłej spoczęła w grobie, kapelusze trafiły do zaprzyjaźnionych z nią osób. Jeden cały czas był na nagrobku. Ostatni raz obecni pożegnali Majkę owacjami na stojąco. W tle słychać było piosenkę śpiewaną przez Edith Piaf „Nie, niczego nie żałuję”. (Źródło: stargardzka.pl)

07.03.2020 | Międzynarodowy sukces wokalny

 

Kornelia Sadowska z Młodzieżowego Domu kultury w Stargardzie otrzymała nominację i weźmie udział w 41. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki

i Tańca w Koninie. Ponad 100 wokalistów w wieku od 9 do 11 lat zaprezentowało się przed Jury. Do Finału zakwalifikowało trzynastu młodych artystów z Polski

oraz trzech z zagranicy. Kornelia ma 10 lat, jest wychowanką Ewy Krysian. W czerwcu reprezentując Stargard na międzynarodowej scenie, zaśpiewa piosenkę „Jak Monety”. Młodej solistce ze Stargardu towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra. Serdecznie gratulujemy!

 

04.03.2020 | Konkurs Angielskiego dla licealistów

 

o raz pierwszy w 18-letniej historii konkursu językowego udział wzięli uczniowie stargardzkich szkół średnich. Najlepszą okazała się Alicja Jatczak (GSN), tuż po niej na językowym podium stanęli Kamil Brański (2 LO) i Jakub Romanowski (1 LO). Organizatorami konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury i proacademy.pl - szkoła języka angielskiego. Konkurs odbył się pod Patronatem Starosty Stargardzkiego. 

02.03.2020 | 18. Miejski Konkurs Języka Angielskiego - szkoły podstawowe

 

18. Miejski Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany został przez Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie i Proacademy.pl - Szkoła Języka Angielskiego. Konkurs zgromadził kilkunastu przedstawicieli szkół podstawowych z całego miasta i odbył się pod Patronatem Prezydenta Miasta Stargard. Egzamin przeprowadził August Augustyniak - absolwent Uniwersytetu Londyńskiego, Wydział Języka Angielskiego i Literatury. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali koordynatorzy przedsięwzięcia: Patryk Gogołek i Maciej Dura-Pomarański.

01.03.2020 | MDK uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych

 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” biegi pamięci „Tropem Wilczym” odbyły się dziś w 365 miejscach w Polsce, a także za granicą.

W Stargardzie podczas biegu można było spotkać także przedstawicieli MDK Stargard. Naszą placówkę w biegu reprezentowali Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez, Maciej Mielczarek (żeglarstwo) i Miłosz Chojnacki (fotografia). Profesjonalną pomoc medyczną zapewnili nam nasi przyjaciele z pracowni żeglarskiej i grafiki warsztatowej, Karolina Butkiewicz i Grzegorz Fojut, którzy z ramienia Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Stargard” zabezpieczali bieg. Pamiątkowe medale na szyjach zawiesiła Ewa Maria Sowa zastępca Prezydenta Miasta Stargard, gratulując jednocześnie "emdekowskiej ekipie". Ideą Biegu „Tropem Wilczym” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

 

Wcześniej dyrektor Małgorzata Flas wzięła udział w uroczystym nabożeństwie. Msza święta została odprawiona w niedzielę w kościele pw. św. Jana. Po nabożeństwie pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych złożone zostały kwiaty. 

14.02.2020 | Finał warsztatów teatralno-wokalnych

 

W czasie ferii zimowych aktorka Julita Kożuszek-Borsuk poprowadziła warsztaty teatralno-wokalne. Około 20 dzieci przez kilka godzin dziennie szlifowało warsztat aktorki. W piątek obyła się premiera spektaklu "Dalmatyńczyki i 101 żartów", która zgromadziła widownię z całego miasta. 

13.02.2020 | Kontrasty Kożuszek&Wasilewska

 

Kontrasty gościły w sali kominkowej dwie artystki - z zaproszenia skorzystały aktorka Julita Kożuszek-Borsuk i Dorota Wasilewska – wokalistka, pianistka

i kompozytorka. Projekt „Kontrasty” realizowany jest cyklicznie przez grupę fotograficzną pod kier. Waldemara Jaszczaka. Całość realizowana jest także przez Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku. 

 

13.02.2020 | Rupaki dla strażaków

 

Podczas uroczystej odprawy strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie, podsumowali ubiegłoroczną działalność. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej, mł. bryg. Jarosława Tomczyka na scenie podczas uroczystości wystąpiły "Rupaki" z MDK Stargard pod kier. Ewy Krysian. Placówkę reprezentowała dyrektor Małgorzata Flas.

10.02.2020 | Zwiedzanie MDK Stargard

 

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wizyty wspaniałej młodzieży z Sowna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Naszych Gości po domu oprowadził Pan Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez. Goście dowiedzieli się wiele na temat przedwojennej historii willi przy Portowej 3, poznali historię słynnego, stargardzkiego młynarza Gustava Karowa a także zapoznali się z aktualną ofertą Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Na koniec młodzież spotkała się

z aktorką Julitą Kożuszek-Borsuk.

 

06.02.2020 | Nie żyje wicedyrektor Feliks Bocian

 

Zmarł dr Feliks Bocian – harcmistrz. Pracował jako nauczyciel w szkołach na Pomorzu Zachodnim (Trzebiatowo, Marianowo). Od 1965 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie a w latach 1970-1975 funkcję dyrektora Poradni Wychowawczo-Zawodowej w tym mieście.  Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji instruktorskich z przydziału służbowego, m.in. instruktora Komendy Hufca w Stargardzie czy instruktora Głównej Kwatery ZHP

w Warszawie. Był członkiem Rady Naczelnej ZHP. W roku 1979 podjął pracę w Instytucie Badań nad Młodzieżą w Warszawie pełniąc równocześnie funkcję pełnomocnika Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego ds. badań naukowych ZHP. W roku 1982 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie dysertacji doktorskiej na temat udziału harcerstwa w integracji społecznej na Pomorzu Zachodnim. W latach 1982-2003 był zatrudniony na stanowisku adiunkta a później na stanowisku starszego wykładowcy w Katedrze Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Za swoją działalność i wyjątkowe zaangażowanie społeczne, naukowo-dydaktyczne

i organizacyjne został wyróżniony wieloma odznaczeniami.  Kolega i Przyjaciel, nauczyciel akademicki, społecznik o wyjątkowych zasługach dla Związku Harcerstwa Polskiego. Człowiek mądry, wielkiego serca, przyjaciel młodzieży, zawsze otwarty na innych, prawdziwy Harcerz w pracy i w życiu.Zmarł w wieku

79 lat. Spoczął 12 lutego 2020 roku na cmentarzu przy ul. Murckowskiej w Katowicach.

06.02.2020 | Debata Oświatowa

 

Zakończyła się ostatnia Debata Oświatowa, której Młodzieżowy Dom Kultury był gospodarzem. Podczas spotkania uczestnicy kolejny raz skupili się na wspólnym dialogu dot. wsparcia kadry kierowniczej systemu oświaty. 

 

26.01.2020 | Kolejna odsłona #kontrasty

 

Tym razem salę kominkową wypełniły dźwięki zespołu "Przed Wschodem Słońca". Projekt „Kontrasty” realizowany jest cyklicznie przez grupę fotograficzną pod kier. Waldemara Jaszczaka. Polega na produkcji foto i wideo z niecodziennych koncertów, na które zapraszani są wybrani soliści i zespoły. Efektem pracy jest wyjątkowe nagranie. Całość realizowana jest także przez Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku. Przed Wschodem Słońca jest formacją z Poznania, prezentującą bogaty materiał autorski. Muzyka zespołu oscyluje wokół gatunków: rock, ska, reggae, punk, funk.

26.01.2020 | Olivier na Stargardzkiej Scenie Młodych 

 

Olivier Michalczuk, młody utalentowany gitarzysta i wokalista dał koncert podczas cyklu na Stargardzkiej Scenie Młodych. Olivier przygotował muzyczny wieczór

z największymi hitami takich artystów jak Ed Sheeran, Shawn Mendes, Dean Lewis, Dawid Podsiadło w autorskich aranżacjach na śpiew i gitarę akustyczną.

W trakcie koncertu nie zapomniano o rodzicach i nauczycielach młodego artysty. W imieniu najbliższych, prowadzący Tomasz Staniszewski podziękował

m.in. Jackowi Jankowskiemu, nauczycielowi z Młodzieżowego Domu Kultury, który towarzyszył wychowankowi podczas niedzielnego koncertu.

24.01.2020 | "Instrumentarium" pod kier. Jacka Jankowskiego

 

Spotkanie "Instrumentarium" pod kier. Jacka Jankowskiego tradycyjnie było okazją do muzycznego podsumowania pierwszego półrocza nauki gry na instrumentach. Na scenie sali kominkowej słyszeliśmy dzieci uczące się gry na gitarze a także gwiazdę wieczoru, Marcina Momota - stypendystę Prezydenta Miasta Stargard & ENEA Akademia Talentów. 

 

23.01.2020 | Wrocław młodzi plastycy z MDK nagrodzeni

 

Vincent van Gogh to twórca - bohater czwartej edycji wrocławskiego ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Okiem artysty“. Młodzież z MDK Stargard dała się ponieść kreatywnemu szaleństwu, wyruszając na spotkanie z niezwykłym artystą, geniuszem i wizjonerem. O młodzieży z MDK Stargard było głośno we Wrocławiu

Natalia Leszczyńska (17) otrzymała nagrodę w kategorii grafika a Alicja Bekiesz (14) otrzymała wyróżnienie w kategorii malarstwo. Nauczyciel: Ryszard Baloń. Wiktoria Pacuk (11) otrzymała wyróżnienie. Nauczyciel: Jolanta Brejdak. Wysoki prestiż tego konkursu polegał m.in. na tym, że jurorami byli profesorowie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na konkurs napłynęło ok. 3 tys. prac ze 160 szkół i pracowni plastycznych z całej Polski. Do wystawy zakwalifikowano 263 prace.

23.01.2020 | "Instrumentarium" pod kier. Roberta Iżewskiego

 

Od wielu lat tradycją naszej placówki są koncerty podsumowujące półrocze nauki gry na instrumentach. Dzięki "Instrumentarium" pod kier. Roberta Iżewskiego przy Portowej 3 usłyszeliśmy pianino, perkusję a także afrykańskie bębny djembe, na których grają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. 

19.01.2020 | Eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu

Od samego rana dzieci i młodzież brała udział w eliminacjach do 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki "Dozwolone do lat 19". W sali kominkowej zaprezentowało się około 60 młodych artystów. Jury w składzie: Ewa Krysian, Bożen Bedorf i Robert Iżewski poza przesłuchaniami bezpośrednimi, zapoznali się

z utworami nadesłanymi poprzez platformę zgłoszeniową. Podczas Finału, który odbędzie się 14 marca na dużej scenie zaprezentuje się 58 solistów

oraz 5 zespołów z całej Polski. 

18.01.2020 | Vitha&Brodowski w Jezierzycach

 

Podczas 19. Festiwalu Kolęd i Pastorałek 2020 w Jezierzycach, decyzją jury w składzie:  prof. Monika Zytke, Paweł Lucewicz, dr Konrad Merta; po wysłuchaniu 

21 zespołów oraz 33 solistów wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury, Nailah Vitha i Łukasz Brodowski zostali nagrodzeni. Jury przyznało Nailah Vitha

I nagrodę, natomiast Łukasz Brodowski III nagrodę w kategorii: soliści 15-18 lat. Nailah i Łukasz na co dzień są wychowankami Młodzieżowego Domu Kultury i od samego początku kształcą się pod okiem Pani Ewy Krysian, której także gratulujemy kolejnego sukcesu wychowanków.

18.01.2020 | Bal Karnawałowy przedszkolaków

 

Najmłodsi uczestnicy zajęć Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie spotkali się na balu karnawałowym. Sala kominkowa wypełniona była po brzegi królowymi, księżniczkami i piratami.Tradycyjnie podczas balu nie mogło zabraknąć konkursów z nagrodami. Na koniec Pani Bożena Bedorf, wychowawca grupy przedszkolnej, powitała gościa specjalnego, którym był św. Mikołaj. Dzieci miały okazję zadać Mikołajowi pytania, porozmawiać i dostać wymarzony prezent. 

17.01.2020 | MDK podczas Gali Przedsiębiorczości

 

W trakcie corocznej Gali Przedsiębiorczości oraz podczas wręczenia pierwszy raz nagrody im. Sławomira Pajora dla stargardzkiego Przedsiębiorcy Roku, uzdolnieni soliści Nailah Vitha i Łukasz Brodowski wystąpili przed stargardzką publicznością. Według własnych aranżacji na fortepianie akompaniowała im Pani Aleksandra Krysian.

14.01.2020 | Muzyczne "Kontrasty": Out of Mind

 

Rockowy zespół Out of Mind ze Stargardu, ze świetną wokalistką Anną Blejder zagrał w sali kominkowej MDK Stargard. To pierwszy nagrany klip promo w ramach cyklu koncertowego "Kontrasty". Przedsięwzięcie realizowane jest przez grupę fotograficzną z MDK Stargard kierowaną przez Waldemara Jaszczaka i zrealizowany przez Ireneusza Kopczyńskiego i Adriana Barczaka ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku. 

12.01.2020 | Stargardzka Pastorałka u Chrystusowców

 

Za nami wyjątkowy koncert "Stargardzka Pastorałka u Chrystusowców". Nie bez powodu spotkaliśmy się w samym sercu miasta - kościele św. Jana.

Po II wojnie światowej, głównym terenem pracy księży chrystusowców stało się Pomorze Zachodnie i to właśnie dzięki nim o północy, z poniedziałku na wtorek 24 grudnia 1945 roku po raz pierwszy  można było usłyszeć polskie „Wśród nocnej ciszy”. Podczas koncertu wystąpiły dzieci i młodzież 

z zespołów: Rupaki, Mini Rupaki, Dzikie Wino i Layla pod kier. Ewy i Aleksandry Krysian. Koncert odbył się pod Patronatem Prezydenta Miasta Stargard.

12.01.2020 | MDK na 28. Finale WOŚP

 

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła ludziom o wielkich sercach, którzy licznie stawili się na Rynku Staromiejskim. To tam odbył się stargardzki, 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Młodzieżowy Dom Kultury przekazał na licytację grafiki oraz rękodzieła artystyczne. Ponadto na scenie wystąpił zespół Layla pod kierunkiem Aleksandry Krysian.

 

10.01.2020 | Dotacja "Społecznika" dla MDK

 

Towarzystwo Przyjaciół MDK Stargard otrzymało dotację z Programu Społecznik na lata 2019-2021. Wniosek na realizację Regionalnej Inicjatywy Obywatelskiej

z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej został złożony na regaty żeglarskie - 49. Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie.

21.12.2019 | Bóg się rodzi na jazzowo

 

Swymi aranżacjami tematów świątecznych Aleksandra Krysian wraz z zespołem zbliżyła Stargard do odległego Betlejem. Jej występ z udziałem takich nazwisk jak Wieleba, Kanicki i Rozesłański był prawdziwie świątecznym wprowadzeniem w magię świąt i to na najwyższym poziomie. Melodie, w których znamy każda nutę –

i to od dziecka – usłyszeliśmy w piwnicznych klimatach a do tego w niecodziennym, niezwykłym i oryginalnym wydaniu. To koncert, w którym prezentowane były popularne utwory okresu bożonarodzeniowego, wykonane w nowatorskich aranżacjach, w zmienionej harmonii i nowej szacie brzmieniowej, wyraźnie różniącej się od dotychczas znanych. W trakcie koncertu z ukraińskimi pastorałkami wystąpił gościnnie przyjaciel zespołu - ks. Rusłan Marciszak ze stargardzkiej parafii greckokatolickiej.

 

Aleksandra Krysian (vocal)

Przemek Wieleba (piano)

Tony Kanicki (bas)

Krzysztof Drwal Rozesłanski (drums)

gościnnie: ks. Rusłan Marciszak 

19.12.2019 | Widowisko świąteczne dla dzieci

 

Dziecięce zespoły wokalne Rupaki i Mini Rupaki pod kierunkiem Ewy Krysian kolejny rok zgromadziły dzieci i młodzież na największym i jedynym świątecznym spektaklu muzycznym w Stargardzie. Widowisko „Wełniany Baranek" w reż. Ewy Krysian był niezwykłą okazją by na kilka dni przez Bożym Narodzeniem poczuć ciepło niezwykłych świąt i odkryć kolejne świąteczne przesłanie o prawdziwych przyjaźniach i docenieniu osób nam bliskich, które... są naprawdę blisko nas.

Podczas spektaklu usłyszeliśmy także utwory znanych szczecinian, Barbary Stenki i Ryszarda Leoszewskiego, którzy od lat współpracują z Ewą Krysian. Serdecznie dziękujemy im za udostępnienie naszym dzieciom autorskich utworów. 

14.12.2019 | (eko)logiczne warsztaty świąteczne

 

Ponad 60 dzieci wzięło udział w świątecznych warsztatach zorganizowanych przez MDK Stargard. Najmłodsi mieszkańcy Stargardu wraz z p. Angeliką Antończak

i p. Marcinem Żółwińskim stworzyli kilkadziesiąt ekologicznych toreb świątecznych z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Zajęcia w ramach "Twórczej soboty

w MDK" miały na celu nie tylko tworzenie świątecznych wytworów ale przede wszystkim upowszechnianie wartości proekologiczne wśród dzieci.

12.12.2019 | Debata Oświatowa

 

Młodzieżowy Dom Kultury był gospodarzem spotkania dialogowego, na które przybyli dyrektorzy stargardzkich szkół podstawowych, przedstawiciele nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Tematem debaty, którą otworzyła Ewa Sowa – zastępca Prezydenta Miasta Stargard było „Planowanie rozwoju oświaty w Gminie Stargard”.

09.12.2019 | Jezus narodził się w Stargardzie

 

W holu Urzędu Miejskiego pojawiła się wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa. Jej autorami się dzieci z Pracowni Ceramiki i Rzeźby Młodzieżowego Domu Kultury. Można ją podziwiać tuż obok Biura Obsługi Klienta. Szopka pojawiła się w urzędzie już piąty raz. Ciekawa ekspozycja cieszy oczy stargardzian, przychodzących załatwić tutaj różne sprawy. Wśród elementów można rozróżnić Bramę Pyrzycką, Bramę Portową, Bramę Wałową oraz zabytkowe kamienice. Jest Maryja z nowonarodzonym Jezuskiem, a gdzieniegdzie przelatują wesołe aniołki. Wprawne oko dostrzeże także renifery oraz choinki. Pomysłodawczynią szopki jest Teresa Babińska – artystka i nauczycielka. Wszystkie elementy wykonali jej uzdolnieni podopieczni z MDK. Ekspozycję można podziwiać do Święta Trzech Króli. 

Źródło: stargard.pl

08.12.2019 | Września: sukces Ekspresji

 

Zespoły taneczne Ekspresja I i II udały się do Wrześni na Grand Prix Polski. Po całym dniu ciężkich zmagań, rywalizacji z wieloma zespołami tanecznymi z całej Polski i długim oczekiwaniu na wyniki stanęły na podium! Ekspresja pod kierunkiem Weroniki Żółwińskiej i Małgorzaty Gryciuk otrzymała:
1 miejsce w kat. Inne formy tańca nowoczesnego +16 lat
2 miejsce w kat. Contemporary +16

08.12.2019 | Sieraków: Festiwal Tańca Nowoczesnego

 

Za tancerkami Aplauzu Mikołajkowy Festiwal Tańca Nowoczesnego Rudolf w Sierakowie. Wzięły w nim udział wspaniałe tancerki z Aplauzu I i Aplauzu II. Dziewczęta z Aplauzu I zdobyły nagrodę specjalną za ogólny wyraz artystyczny i najlepszą technikę spośród wszystkich zespołów biorących udział w turnieju oraz pierwsze miejsce w kategorii Jazz i pierwsze miejsce w mini formacji. Grupa Aplauz II zdobyła drugie miejsce z kategorii modern 10-12 lat

07.12.2019 | Jarmark Świąteczny

 

Na Rynku Staromiejskim odbył się Jarmark Świąteczny „Pod Szczęśliwą Gwiazdą”. Już od dzisiaj można poczuć prawdziwie bożonarodzeniową atmosferę. W czasie Jarmarku na scenie zaprezentował się m.in. zespół wokalny Layla z Młodzieżowego Domu Kultury pod kier. Aleksandry Krysian.

02.12.2019 | Bajki dla przedszkolaków

 

W Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu gościliśmy przedszkolaków Calineczki i Wesołej Lokomotywy. Dzieci poznały bajki Brzechwy i Tuwima w wykonaniu grupy teatralnej "Emigatis", która działa pod kier. reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. 

29.12.2019 | Grupa fotograficzna na koncercie 

Na zaproszenie Pana Norberta Śliwy grupa fotograficzna pod kier. Waldemara Jaszczaka udała się na koncert "Z pasji do Jazzu", podczas którego widzowie mogli podziwiać m.in. Kawuś Project i Orkiestrę Cantabile. Ponadto grupa zrealizowała zadanie w ramach którego udokumentowała fotograficznie wydarzenie.

24.11.2019 | Marcin Momot na Stargardzkiej Scenie Młodych

 

Marcin Momot podczas koncertu w ramach Stargardzkiej Sceny Młodych, której organizator wspierając utalentowanych młodych ludzi z naszego miasta, specjalnie dla nich organizuje występy. Tym razem wystąpił utalentowany wychowanek MDK Stargard.

 

23.11.2019 | Warsztaty z Cioią Jolą

 

"fruwaki-dziwaki" to sobotnie warsztaty rękodzieła artystycznego, które poprowadziła Jolanta Brejdak, artystka na co dzień pracująca w MDK Stargard. Nietypowe tworzenie ptaków i niezwykła atmosfera przyciągnęła dzieci z całego miasta na twórczą sobotę z MDK Stargard. Po warsztatach planowana jest wystawa, po której uczestnicy będą mogli zabrać swoje dzieła do domu.

22.11.2019 | Jubileusz 20-lecia Pasji

 

W piątek, na wypełnionej po brzegi publicznością dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, odbył się taneczny jubileusz. 20-lecie działalności świętowała grupa taneczna Pasja, prowadzona z powodzeniem przez Małgorzatę Liwosz-Rogozińską w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Było bardzo dużo tańca

w wykonaniu obecnych i byłych tancerek Pasji, wspomnień i bajka przygotowana przez Ewę Krysian z MDK. Zapraszamy do galerii!

15.11.2019 | Bytom: Sileziany 2019 przyznane

 

W Biurze Promocji Miasta Bytomia odbyło się podsumowanie konkursu „Sileziany”, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Nagrodę III stopnia otrzymał Jury XII Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Dzieci i Młodzieży „SILEZIANY 2019” przyznało nagrodę

III stopnia Wojciechowi Sokolińskiemu a do wystawy zakwalifikowali prace Wiktorii Dacuk i Oliwii Gulki. Wszyscy są uczestnikami zajęć rękodzieła artystycznego pod kier. Jolanty Brejdak. Na wystawie zaprezentowano miniatury tkackie 13 artystów i ponad 200 miniatur dziecięcych i młodzieżowych.

13.11.2019 | Lublin: stargardzcy graficy zaskoczyli

 

Jury 17. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Grafika 2019” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty nagrodziło pracę Natalii Leszczyńskiej (wklęsłodruk). W wystawie pokonkursowej zobaczymy także pracę Dominiki Czernis (linoryt barwny). Natalia i Dominika przygotowały grafikę w pracowni

pod kier. Ryszarda Balonia. 

11.11.2019 | Niedźwiedź: 4. Bieg Niepodległości

 

Mieszkańcy powiatu stargardzkiego i nie tylko wzięli udział w 4. Biegu Niepodległości w Niedźwiedziu. Po raz pierwszy współorganizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie. Organizatorami byli: Urząd Gminy w Kobylance, Gminny Zespół Sportowy „Znicz” Niedźwiedź oraz Centrum Kultury

i Rekreacji w Kobylance. Młodzieżowy Dom Kultury ze swej strony zapewnił kilkuosobową grupę fotograficzną, która w profesjonalny sposób zagwarantowała

relację wideo oraz foto. Młodzież pracowała pod kier. Waldemara Jaszczaka. MDK Stargard w biegu reprezentował Maciej Dura-Pomarański (Dział Promocji

i Organizacji Imprez) i Maciej Mielczarek (koło żeglarskie).

11.11.2019 | Święto Niepodległości w Stargardzie

 

Kilkuset stargardzian wzięło udział na Rynku Staromiejskim w obchodach 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Młodzieżowy Dom Kultury jak co roku zapewnił nagłośnienie podczas uroczystości. Realizatorami byli pracownicy Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku: Ireneusz Kopczyński i Adrian Barczak.

06.11.2019 | Zmarła Janina Janicka

 

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Janickiej, wieloletniego nauczyciela i instruktora gospodarstwa domowego w MDK Stargard. Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba prawa i szlachetna o nieocenionych zaletach charakteru, pełna charyzmy, a przede wszystkim przepełniona dobrem i życzliwością dla innych - prawdziwa przyjaciółka dzieci, która otaczała wszystkich swoim ciepłem. 

30.10.2019 | International Art Competition “Always Green, Always Blue”

 

20. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej „Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko” Toruń 2019 rozstrzygnięty. Na wystawie pokonkursowej w Galerii

i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka na Rynku Nowomiejskim w Toruniu do grudnia można podziwiać prace młodych artystów-plastyków z MDK Stargard: Tomasza Kesnera i Tymoteusza Ślusarczyka. Prace zostały wykonane pod okiem Teresy Babińskiej na zajęciach warsztatowych podczas półkolonii zimowych organizowanych przy Portowej 3. Ponadto do wystawy zakwalifikowały się prace uczniów mistrza Ryszarda Balonia z Pracowni Grafiki Warsztatowej, autorami prac są: Natalia Brzozowska, Dominika Czernis, Alicja Iwanowicz i Natalia Leszczyńska. Warto zaznaczyć, że na międzynarodowy konkurs nadesłano 11409 prac z 49 krajów.

28.10.2019 | Krzysztof Kuśmierek w Studio Nagrań

 

Ostatnie "dogrania" do płyty Krzysztof Kuśmierek zrealizował w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard. Nagrania odbyły się pod kier. Ireneusza Kopczyńskiego. Krzysztof Kuśmierk - saksofonista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie saksofonu jazzowego. Swoją muzyczną ekspresję wyraża poprzez granie w bardzo różnych stylistycznie projektach. Głównym polem jego pracy jest muzyka jazzowa oraz estradowa . Najsilniej kojarzony jest z poznańskimi projektami takimi jak: Przed Wschodem Słońca, Anomalia czy Panoptikum. 

28.10.2019 | Mali Piekarze z Akademii Przedszkolaka

 

Przez kilka godzin dzieci z Akademii Przedszkolaka wraz z rodzicami oraz Panią Ewą Kowalczyk gościły w Chlebowym Domu w Marianowie. Mali piekarze przygotowywali ciasto na wypieki, wyrabiali podpłomyki, wyczarowali ciasteczka kruche i niesamowicie słodkie drożdżówki a na sam koniec mogli zabrać

ze sobą pyszne chlebowe wypieki a rodzice i opiekunowie tradycyjny Chleb Marianowski.

25-26.10.2019 | Festiwale Piosenki

 

W dniach 25 i 26 października 2019 r. odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej EYE w Widuchowej. Z przyjemnością informujemy, że Nailah Vitha
otrzymała wyróżnienie specjalne starosty gryfińskiego w wysokości 500 zł. oraz nagrodę w postaci sesji nagraniowej w studio Stobno Record pod Szczecinem, której fundatorem jest Katarzyna Buja Kazuba i Maciej Kazuba - Jackpot Impresariat. 26 października Kornelia Sadowska otrzymała I miejsce na
XV Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Polskiej "Skolwińskie Przeboje" Kornelia zaśpiewała piosenkę z filmu "Księżniczka i Żaba". Nailah Vitha i Kornelia Sadowska to uzdolnione wokalistki , które od wielu są wychowankami Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie i swój talent rozwijają pod skrzydłami Ewy Krysian. 

24.10.2019 | Dyrektor Flas Przyjaciółką Dzieci

 

Obchody wielkiego Jubileuszu 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Stargardzie było okazją do gratulacji za serce i piękno jakie przez lata dzieci otrzymywały od Towarzystwa. Małgorzata Flas - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie otrzymała Odznakę Przyjaciela Dziecka" za wkład pracy społecznej

w dziedzinie wychowania. Naszym Przyjaciołom z TPD serdecznie gratulujemy cudownego Jubileuszu!

18.10.2019 | #CodeWeek2019 w MDK Stargard

 

Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

To świetna okazja, by dzieci z Akademii Przedszkolaka w MDK Stargard zaczęli zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.

18.10.2019 | Jaskinia Lascaux w Stargardzie

 

Za nami francuskie warsztaty prehistoryczne z Ciocią Jolą! Tym razem tematem była jaskinia Lascaux. 12 września 1940 roku grup francuskich chłopców przypadkowo odkryła jaskinię Lascaux, której wnętrza pokrywały malowidła naskalne z okresu paleolitu. To była sensacja archeologiczna! Do dziś uważa się,

że grota Lascaux zawiera jedne z najciekawszych i najdoskonalszych przykładów malarstwa prehistorycznego. 80 lat po tym nie zwykłym odkryciu, grupa artystów z MDK Stargard postanowiła na nowo stworzyć malowidła. 

17.10.2019 | Turniej Szachowy Szkół Średnich

 

Tegoroczna edycja Stargardzkiego Turnieju Szachowego Szkół Średnich powitała 35 licealistów stargardzkich szkół. 1. miejsce: Wiktor Raczyński (ZS 1),

2. miejsce: Rafał Matul (ZS 1), 3. miejsce: Hubert Hertel (SP 5) - jako laureat edycji dla szkół podstawowych. Podczas kilkugodzinnych rozgrywek wzięli

także udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Grupy Szkół Niepublicznych, Zespołu Szkół nr 1 a także Bursy Szkolnej.

14.10.2019 | Dzień Nauczyciela

 

Co roku najlepsi nauczyciele stargardzkich szkół otrzymują wyróżnienia. Podczas uroczystości nagrodzeni zostali dyrektorzy i nauczyciele z przedszkoli, szkół podstawowych i Młodzieżowego Domu Kultury. To podziękowanie za codzienny trud i pracę wkładaną w kształcenie młodych ludzi. W tym roku nagrodę Prezydenta Miasta Stargard otrzymała stargardzka artystka Jolanta Brejdak. To podziękowanie za codzienny trud i pracę wkładaną w kształcenie młodych ludzi. Podczas uroczystości, na scenie zaprezentowali się wychowankowie MDK Stargard: zespół piosenki dziecięcej Rupaki oraz grupy taneczne zespołów Aplauz. Obchody zostały nagłośnione przez Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard. 

 

12.10.2019 | Jesienne Inspiracje

 

Jesienne Inspiracje to kolejna artystyczna inicjatywa MDK Stargard skierowana do najmłodszych mieszkańców Stargardu by kreatywnie spędzić weekendowy dzień. Tym razem drzwi do pracowni plastycznej otworzyła Emma Babiak: dekorator, plastyk, prowadząca na co dzień zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. "Aktywność twórczą dziecko od najmłodszych lat rozwija także poprzez działalność plastyczną, dlatego w naszej placówce mali artyści mają ogromną swobodę tworzenia. Efekty dziecięcej twórczej aktywności plastycznej zawsze są niesamowite i godne podziwu. Jestem przekonana, że tego typu zajęcia mają sens

i będziemy je cyklicznie powtarzać" – mówi Małgorzata Flas, dyrektor MDK Stargard. Zajęcia prowadzone są pod okiem instruktorów i nauczycieli w budynku przy Portowej 3 i za każdym razem cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci jak i rodziców.

 

10.10.2019 | Szachiści z "podstawówek"

Tegoroczna edycja Miejskiego Turnieju Szachowego Szkół Podstawowych zgromadziła 25 przedstawicieli stargardzkich placówek. 1. miejsce zdobył Hubert Hertel (SP 5), 2. miejsce Jan Duniecki (SP 4), 3. miejsce Franciszek Zielski (SP 6). Najlepsi szachiści otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy z rąk dyrektor Małgorzaty Flas.

06.10.2019 | 2. Zlot Modeli Oldtimerów

 

W weekend MDK Stargard wziął udział w 2. edycji Zlotu Modeli Oldtimerów na lotnisku w Trzebiczu Nowym (lubuskie). Tym razem weekendowe spotkanie odbyło się w formie pikniku modelarskiego, który połączony był z zawodami modeli Oldtimerów według przepisów SAM-18. W trakcie imprezy zostały rozegrane konkurencje Oldtimerów w klasach RetroPl, Szybowce i Elektroruber. Pracownia Modelarska MDK Stargard reprezentowali Krystian Walunszek i Andrzej Żychliński.

04.10.2019 | #strefasztuki

 

Kolejna odsłona #strefasztuki SSMSP Brama na ścianie MDK Stargard. Przy Portowej 3 gościmy dzieło Marcina Parzybuta, entuzjastę fotografii cyfrowej. Niezwykłą fotografię można podziwiać od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Młodzieżowego Domu Kultury.

04.10.2019 | Dzień Tabliczki Mnożenia

 

9. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia nie ominął MDK Stargard. Nauczyciele i uczniowie Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Stargardzie odwiedzili główną księgową placówki, p. Basię Nowacką i sprawdzili wiedzę z zakresu mnożenia! Już wiemy, że naszym wypłatom nic nie grozi. Uczniowie nie pominęli także absolwenta ich szkoły Maciej Dura-Pomarański który w latach szkolnych wybitnym matematykiem nie był. Na szczęście on także zdobył certyfikat! Dziękujemy za odwiedziny i gratulujemy inicjatywy.

02-04.10.2019 | Dyrektor na corocznym Sejmiku

 

Dyrektor Małgorzata Flas wzięła udział w 26. Ogólnopolskim Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Zielonej Górze. Organizatorem corocznych sejmików i spotkań dyrektorów jest Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie.  Tematem 26. edycji było "Rozwijanie zdolności poznawczych dzieci i młodzieży. Metody i nowe obszary oddziaływania". 

21.09.2019 | Nailah Vitha na Brodnica Pop Festival

Za nami I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anglojęzycznej "Brodnica Pop Festival". Nailah Vitha zdobyła 2. miejsce! Wokalistów oceniało jury w składzie: Natalia Lubrano, Maciej Zieliński i Patryk Skoczyński. Nailah od lat kształci się pod okiem Ewy Krysian w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. „To dla nas wszystkich ogromna duma, że wokalistka z naszego Domu Kultury  podbiła arenę zmagań wokalnych w Brodnicy. Nailah oraz Pani Ewie serdecznie gratuluję kolejnego sukcesu!” – mówi Małgorzata Flas, dyrektor MDK Stargard. W Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej wzięło udział około stu uczestników, spośród których wybrano czternastu najlepszych, w tym naszą stargardziankę.

15.09.2019 | Wrześniowe Regaty

Nad Jeziorem Miedwie odbyły się 9. Regaty o Złotą Dynię i wyścig Memoriałowy im. Marcina Tura. Organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie wraz ze Stowarzyszeniem "Miedwie". Na wodach Miedwia gościliśmy kilkudziesięciu żeglarzy z klubów sportowych ze Szczecina, Barlinka, Trzebieży i Czaplinka.

W imieniu Prezydenta Miasta Stargard młodym żeglarzom puchary wręczył Bronisław Stefanowicz, dyrektor Wydziału Edukacji. Wzruszającym momentem podczas uroczystości była dekoracja młodych wilków morskich w wyścigu pamięci Marcina Tura. Pamiątkowe laury wręczała Joanna Rybarczyk, córka zmarłego.

Marcin Tur był współtwórcą Ośrodka Wodnego MDK w Morzyczynie, instruktorem żeglarstwa, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i więzieniem obozu koncentracyjnego w KL Auschwitz II-Birkenau. Rok 2019 to rok 15. rocznicy śmierci Marcina Tur a także 75. rocznica Powstania Warszawskiego. W ten sposób kolejne pokolenie żeglarzy i Młodzieżowy Dom Kultury uczcił pamięć wielkiego człowieka, który żył i pracował wśród nich.   

Optimist do lat 12:

1.miejsce: Kacper Sikorski (Czaplinek)

2.miejsce: Oskar Ożóg (Barlinek)

3.miejsce: Jan Skonieczny (Czaplinek)

 

Optimist pow. 12 lat:

1.miejsce: Bartłomiej Pialik (Stargard)

1.miejsce: Natalia Metryka (Barlinek)

2.miejsce: Jakub Urban (Stargard)

3.miejsce: Dominik Ilnicki (Stargard)

 

Wyścig na pagajach, do lat 9 lat:

1.miejsce: Patrycja Dabińska & Nikola Dabińska (Stargard)

2.miejsce: Ksawery Wieczorek & Nadzieja Sobolewska (Stargard)

3.miejsce: Karolina Jeż & Dominik Stankiewicz (Stargard)

 

Wyścig na pagajach, pow. 9 lat:

1.miejsce: Małgorzata Wiśniewska & Aleksandra Zawadzka (Stargard)

2.miejsce: Cezary Grabowski & Maksymilian Zawadzki (Stargard)

3.miejsce: Jakub Jędrzejewski & Bartosz Wróblewski (Stargard)

 

Wyścig memoriałowy im. Marcina Tura:

1.miejsce: Kacper Sikorski (Czaplinek)

2.miejsce: Bartłomiej Pialik (Stargard)

3.miejsce: Jan Skonieczny (Czaplinek)

14.09.09.2019 | Finał Pucharu Ziem Zachodnich

Załoga z Młodzieżowego Domu Kultury wraz z trenerem Marianem Preissem zakończyła tegoroczne zmagania w Finale Pucharu Ziem Zachodnich na jachtach narodowej klasy Omega. Finalnie drużyna ze Stargardu zajęła 1. miejsce w klasyfikacji juniorów.

08.09.2019 | Narodowe Czytanie z Książnicą

Ósme Narodowe Czytanie Prezydent RP poświęcił znanym ze szkoły nowelom autorstwa największych polskich pisarzy. Książnica Stargardzka w plenerowych klasach stworzonych na terenie miasta gościła m.in. dyrektor Małgorzatę Flas, która wcieliła się w rolę uczennicy i odczytała fragment noweli. Gratulujemy Książnicy kolejnego fantastycznego pomysłu z okazji Narodowego Czytania.

07.09.2019 | Graficzny sukces

W Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 17. edycja Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu. Grafika Huberta Tomczaka została zakwalifikowana do prestiżowej wystawy i jest eksponowana wśród 500 prac. Ryszard Baloń otrzymał wyróżnienie i medal. „Jack van Peer w belgijskim magazynie Graphia nazwał Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie polską szkołą Ekslibrisu! Podobne sukcesy są nie tylko naszą wielką dumą i promocją Miasta Stargard ale przede wszystkim potwierdzeniem talentu naszych wychowanków. Serdecznie gratuluję Hubertowi i Panu Ryszardowi” – mówi Małgorzata Flas, dyrektor MDK Stargard. „Gratuluję wszystkim artystom oraz życzę dalszych sukcesów na drodze twórczej. Dziękuję za Waszą obecność” – dodaje Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

05.09.2019 | Międzynarodowy Festiwal Teatralny Pro Contra

17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Pro Contra odbył się  w Szczecinie. W konkursie, gdzie o nagrodzie decydują widzowie, zaprezentowanych zostało łącznie 11 spektakli z Polski, Rumunii, Iranu i Maroka oraz kolektywu kubańsko-amerykańskiego. W czwartek w ramach PROCONTRUNIA – PRO CONTRA dla najmłodszych grupa teatralna Emigatis w Strefie Kultury Studenckiej US zaprezentowała spektakle "Momo" i "Bajki". "Nasz festiwal ma charakter otwarty. Określiłabym go jako taki, który w ogóle nie ma ram. Nie chodzi nam o myślenie w jakimkolwiek kierunku. Chodzi nam o absolutną różnorodność" - mówiła dla Radia Szczecin Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz.

02-06.09.2019 | Dodatkowe zapisy do MDK

Przez tydzień trwają uzupełniające zapisy na zajęcia w kołach zainteresowań Młodzieżowego Domu Kultury na rok szkolny 2019/2020. Oferta jest bardzo zróżnicowana: są m.in. zajęcia teatralne, plastyczne, a także sportowe. Od września będą działać też dwa zupełnie nowe koła – sztuki użytkowej

i techniczne „Zrób to sam” oraz arteterapia, czyli leczenie przez sztukę. Podczas Drzwi Otwartych wszyscy zainteresowani mogą spotkać się

z nauczycielami i instruktorami MDK, a także poznać lepiej piękny budynek przy ul. Portowej 3. Zapisy prowadzone są w godzinach 16:00-19:00. W tym roku załoga Młodzieżowego Domu Kultury przygotowała bogaty program zajęć dodatkowych dla dzieci w rożnym wieku. Nowością w ofercie MDK są zajęcia z arteterapii.

To metoda terapii z wykorzystaniem szeroko rozumianej sztuki i twórczości własnej. Taka forma zajęć pomaga zwłaszcza dzieciom autystycznym, z zaburzeniami emocjonalnymi i po traumatycznych przejściach. Kontakt ze sztuką sprawia, że stają się spokojniejsze i pozbywają się blokad emocjonalnych. Zajęcia z arteterapii w MDK poprowadzi Bożena Bedorf – nauczyciel, pedagog specjalny i oligofrenolog, czyli osoba wyspecjalizowana w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.

02.09.2019 | Rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020

Zobacz galerię zdjęć na info.stargard.pl

Dyrektor Małgorzata Flas wzięła udział w miejsko-powiatowej inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Podczas uroczystości Prezydent Rafał Zając w swoim przemówieniu poza życzeniami podkreślił znaczenie Młodzieżowego Domu Kultury w rozwoju dzieci i młodzieży. Inauguracja roku szkolnego byłą połączona

z 30-leciem II Liceum Ogólnokształcącego. Panu Dyrektorowi Andrzejowi Kałuży oraz całej Kadrze i Pracownikom życzymy spełnienia wszystkich planów oraz wielu powodów do satysfakcji z wykonywanej pracy na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży. Jednocześnie dziękujemy za owocną współpracę między naszymi placówkami.

01.09.2019 | 80. rocznic wybuchu II Wojny Światowej

Zobacz galerię zdjęć na stargard.naszemiasto.pl

W niedzielę, 1 września o godz. 4:45 spotkaliśmy się na cmentarzu wojskowym przy ul. Reymonta. Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie był miejscem Wojewódzkich obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. MDK Stargard wziął udział w uroczystości i wraz ze wszystkimi, kwadrans przed piątą rano

w niedzielny poranek uczcił pamięć obrońców Ojczyzny. W uroczystościach Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowała dyrektor Małgorzata Flas wraz

z nauczycielami a także poczet sztandarowy składający się z przedstawicieli nauczycieli, instruktorów i pracowników Domu przy Portowej 3: Jacka Jankowskiego, Andrzeja Żychlińskiego i Macieja Dury-Pomarańskiego. 

bottom of page