top of page

2020

- 2021

24.06.2021 |  Jubileusz 70-lecia MDK Stargard

 

W tym roku Młodzieżowy Dom Kultury świętuję 70-lecie działalności. Od 7 dekad kształci i rozwija kolejne pokolenia zdolnych stargardzian. Jego wychowankowie poznają tu swoje możliwości, inspirują się, zdobywają wiedzę i umiejętności, by później iść własną drogą. Zawsze jednak pamiętają, gdzie stawiali pierwsze artystyczne kroki. Podczas uroczystego jubileuszowego koncertu na scenie wystąpili najzdolniejsi wychowankowie MDK. Nie zabrakło wzruszających wspomnień i historii sprzed lat. Na widowni pojawili się uczestnicy zajęć, a także byli pracownicy. Wyjątkowy recital dała Nailah Vitha, która wystąpiła z zespołami Dzikie Wino i Funk Material. W ten sposób zdolna wokalistka pożegnała się z MDK w związku z przeprowadzką do Stanów Zjednoczonych.

 

23.06.2021 |  Sosnowie: sukces grafików ze Stargardu

 

Stargardzcy graficy nie zdążyli jeszcze odebrać nagród z ostatniego konkursu a już napłynęły kolejne fantastyczne wieści - tym razem z Sosnowca!

W 19. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Inne Spojrzenie" 2021 1. miejsce w kat. 17-19 lat zdobyła Natalia Leszczyńska! W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Agnieszka Wierzbicka. Obydwie artystki są wychowankami mistrza Ryszarda Balonia. Na konkurs napływa co roku kilka tysięcy prac z 49 państw Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej i Australii. Najważniejszym sukcesem projektu jest jednak zaangażowanie młodych zdolnych ludzi, pochodzących z różnych środowisk i kręgów kulturowych, do twórczej refleksji nad otaczającym ich światem i dialogu o wspólnych wartościach.

23.06.2021 |  Sukces na Ogólnopolskim Biennale Grafiki

 

Za nami 6. Ogólnopolskie Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży „Drukarnia Wyobraźni” w Radomiu! Na Biennale wpłynęło 308 prac wykonanych przez dzieci i młodzież w wieku 6-20 lat. Uczniowie mistrza Ryszarda Balonia po raz kolejny stanęli na artystycznym podium! Nagrodę za zestaw 3 prac otrzymała Natalia Leszczyńska, stypendystka Prezydenta Miasta Stargard. Natalia nadesłała pracę wykonane suchą igłą, akwafortą i akwatintą. Jednocześnie praca „Oczy” (2019, sucha igła) została nominowana do nagrody. Kolejna praca artystki została zakwalifikowana do wystawy. Kwalifikacją do wystawy mogą się cieszyć Alicja Kieliszek za pracę Czaszka”(2019, sucha igła) oraz Agnieszka Wierzbicka, która równocześnie otrzymała wyróżnienie za pracę „Tropiki” (2021, sucha igła).

17.06.2021 |  Krzesełko dla Seniora

 

Krzesełko dla Seniorów to akcja, która kontynuowana jest w Stargardzie od lat. W różnych punktach miasta można znaleźć siedzenia ze specjalną naklejką. To miejsca, gdzie osoby starsze odpoczywają i zbierają siły. Pomysłodawcami akcji są członkowie Zespołu Doradczego Prezydenta Miasta Stargard ds. Seniorów.

Przy okazji warto przypomnieć, że w budynku przy Portowej 3 znajduje się defibrylator. Defibrylatory AED są to urządzenia, które w razie nagłego zatrzymania krążenia, po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizują rytm serca i określają czy poszkodowany wymaga defibrylacji. W przypadku zaistnienia takiej konieczności podają impuls elektryczny do serca, by ograniczyć migotanie komór oraz przywrócić normalny rytm jego bicia.

16.06.2021 |  Anna Woźniak i poetycki sukces

 

Anna Woźniak to laureatka z MDK Stargard podczas 66. Ogólnopolskiego Konkurs Recytatorskiego, Poezji Śpiewanej i Teatru Jednego Aktora! W eliminacjach wojewódzkich Małego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie laureatem w kat. klasy 4-6 została Anna Woźniak

z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Ania ma 11 lat, od 4 lat uczęszcza na zajęcia do grupy teatralnej „Pestka” prowadzonej przez stargardzką artystkę, autorkę tekstów piosenek Ewę Krysian.

15.06.2021 |  Reżyser Olek Witt w Stargardzie

 

Niepokój, wspomnienia, poszukiwanie śladów oraz sposoby na zapamiętanie to tematy poruszone podczas wizyty studyjnej reż. Olka Konrada Witta z dyrektor Małgorzatą Flas oraz młodzieżą przygotowującą się do realizacji szczególnego projektu. Pod koniec sierpnia we współpracy z Niemiecko-Polskim Towarzystwem Saksonii w Dreźnie, młodzież z Domu przy Portowej 3 wraz z młodzieżą niemiecką weźmie udział w warsztatach, które skupią się głównie na tematyce II Wojny Światowej w oparciu o twórczość Tadeusza Różewicza. W ponad tygodniowych zajęciach w samym sercu Saksonii udział wezmą tancerki „Gestu” oraz aktorzy

z grupy teatralnej „Emigatis”. Sierpniowe warsztaty „Unruhe. Erinnerungen. Spurensuche und Zukunft. Wege zur Erinnerung” poprowadzi reż. Olek Konrad Witt, który od lat współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury w Stargardzie. Witt dał się poznać mieszkańcom dzięki poruszającemu polsko-niemieckiemu spektaklowi „My dziewczęta z Pokoju 28” zrealizowanemu w Stargardzie w 2017 roku.

 

14.06.2021 |  MDK Stargard na 5. Art Festiwal Stargard 

 

Miasto (nie)zwykłych ludzi. Fotografia od samego swojego początku miała za cel ocalić w kadrze od zapomnienia to co najważniejsze. Projekt młodzieży, uzdolnionych pasjonatów fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka mimo niepogody kolejny raz otworzyła się na mieszkańców Stargardu. W plenerowym studio każdy stargardzianin i nie tylko mógł uwiecznić siebie i bliskich w wyjątkowym kadrze.

Studio Festiwalowe nadawało na żywo z samego serca miasta! Gośmi były także Ewa Sowa - zastępca Prezydenta Miasta Stargard, "matka chrzestna" Festiwalu oraz Joanna Tomczak - dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury, organizator i koordynator Art Festiwal Stargard 2021.

Realizacja: Waldemar Jaszczak Foto z MDKu oraz Adrian Barczak ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK. Rozmowę przeprowadził Maciej Dura-Pomarański.

MDK&B-Moll stworzyli Studio Festiwalowe, które nadawało na żywo z samego serca miasta! Na start Sylwia Wieleba (SCK), Małgorzata Flas (MDK) oraz Agnieszka Kobylińska-Biały (Stowarzyszenie Artystyczne B-moll). Rozmowę poprowadził Maciej Dura-Pomarański. Nie zabrakło dwóch niezwykłych gości Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej. Na zielonej sofie zasiedli stargardzianie: aktorka Julita Kożuszek-Borsuk oraz pianista Daniel Ziomko. Rozmowę poprowadziły Anna Baś

i Agnieszka Kobylińska-Biały ze Stowarzyszenia Artystycznego B-moll. Realizacja: Waldemar Jaszczak Foto z MDKu oraz Adrian Barczak ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku.

Grupa młodych bębniarzy z Młodzieżowego Domu Kultury wraz ze swoim nauczycielem Robert Iżewski dołączyli do projektu muzycznego, którego pomysłodawcą była Agnieszka Garczyńska ze Stargardzkie Centrum Kultury.  Happening "We Will Rock You" przygotowany przez Stargardzkie Centrum Kultury odbył się na Rynku Staromiejskim. W happeningu udział wzięli m.in. stargardzkie wokalistki, perkusiści, bębniarze a także Teatr Ognia Fire Arrow.

Podczas ArtFestiwal Stargard 2021 w Galerii 108 SCK mogliśmy zobaczyć spektakl „Kocham cię” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Przedstawienie poruszyło bardzo ważną tematykę, która raz jeszcze przypomniała nam, że dzieci mają prawo do miłości.

Projekt #pianozone w ramach ArtFestiwal Stargard 2021 udowodnił, że muzyka fortepianowa śmiało może opuścić aule i wyjść z sal koncertowych. W samym sercu Stargardu na płycie Rynku Staromiejskiego wybrzmiały fortepianowe brzmienia!

W dwóch miejscach naszego miasta spotkaliśmy m.in. Marcina Momota - stypendystę prezydenta Stargardu i wychowanka MDK Stargard. Pomimo (nie)pogody ostre brzmienie i kawałki najlepszych światowych gitarzystów można było usłyszeć na ulicach Stargardu.

W galerii Kominkowej MDK powstała odsłona cyklu wystaw „Mistrz i uczeń”. Wystawę odwiedziło mnóstwo stargardzian - wśród nich m.in. Prezydent Rafał Zając. Wśród wielu uzdolnionych osób, nagradzanych nagrodami i stypendiami Prezydenta Miasta Stargard, wyróżnia się Natalia Leszczyńska, której potencjał artystyczny jest coraz bardziej nieokiełznany i rokuje duże nadzieje. Dlatego mistrz Baloń zdecydował się pokazać swoje najnowsze prace graficzne w towarzystwie malarstwa, rysunku i grafiki Natalii, inaugurując tym samym, w galerii Kominkowej MDK, cykl wystaw „Mistrz i uczeń”. Młoda artystka oprócz grafiki warsztatowej, zajmuje się również grafiką cyfrową, malarstwem oraz rysunkiem. Swoją przyszłość planuje związać na stałe ze sztuką.

Grupa Teatralna „Emigatis” zaprezentowała podczas ArtFestiwal Stargard 2021 w Galerii 108 Stargardzkiego Centrum Kultury spektakl „Kocham cię” w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Przedstawienie poruszyło bardzo ważną tematykę, która raz jeszcze przypomniała nam, że dzieci mają prawo do miłości.

07.06.2021 |  Małgorzata Siergiej podbiła Warszawę

W Warszawie zakończył się 19. Ogólnopolski Konkurs Muzyczny „Młode Talenty Muzyczne 2021” pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza dzielnicy Mokotów. W kategorii "Instrumentalna - solo" wyróżnienie otrzymała Małgorzata Siergiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Gosia w Domu przy Portowej swoje umiejętności gry na pianinie kształci pod kier. nauczyciela Roberta Iżewskiego.

06.06.2021 |  Klon Majka przy Portowej 3

Tomasz Organek, muzyk, kompozytor, twórca projektu Ørganek: "Symbolem trasy "Organek w nowym świecie" jest sadzenie drzew - jako symbol nowego świata, odrodzenia, wolności i nadziei na lepsze jutro. Wszystkim drzewom nadajemy imiona, żeby nie były anonimowe, tylko kojarzyły się z ludźmi, którzy są związani

z danym miastem, którzy je i Polskę godnie reprezentują, ale też idee, które chcemy przekazać". Drzewo w Stargardzie nosi imię Majki Cierockiej. Klon "Majka" został posadzony w obecności m.in. Prezydenta Miasta Stargard Rafała Zająca przy Młodzieżowym Domu Kultury przy Portowej 3.

️Rafał Zając, Prezydent Miasta Stargard: "Bardzo dziękuję muzykom zespołu Organek za dzisiejsze spotkanie i wspólne posadzenie drzewa. To świetna inicjatywa.

Ten klon otrzymał imię kogoś, kto bardzo wzbogacał Stargard swoją pracą w obszarze kultury. Drzewo upamiętnia Majkę Cierocką, wyjątkową, charyzmatyczną

i niepokorną przyjaciółkę młodzieży, z którą i dla której zrealizowała całe mnóstwo cennych inicjatyw oraz projektów. (...) Co ciekawe, ten klon sadził również stargardzianin Tomasz Lewandowski, kompozytor i kierownik muzyczny zespołu Organek, który rozwijał swój talent właśnie pod skrzydłami Majki Cierockiej.

28.05.2021 |  Sukces grafików

Znamy wyniki 17. Ogólnopolskiej Wiosny Młodych Talentów – 1. Hajnowskiego Biennale! Tytuł Supertalent 2021 został przyznany Natalii Leszczyńskiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Opiekunem młodej artystki jest mistrz Ryszard Baloń. Wyróżnieni wychowankowie MDK Stargard: Alicja Bekiesz, Marcelina Gębicka i Agnieszka Wierzbicka.

27.05.2021 |  #ekoStargardchallenge

Za nami eko-wyzwanie #ekoStargardchallenge, którego organizatorem jest Zarząd Usług Komunalnych w Stargardzie Ekipa z Młodzieżowego Domu Kultury na odcinku zaledwie kilkuset metrów wypełniła worki. W akcji wzięli udział przedstawiciele Domu przy Portowej 3: Małgorzata Flas , Agnieszka Dryjańska, Ewa Krysian, Jolanta Brejdak, Ryszard  Baloń i Maciej Dura-Pomarański. Eko-wyzwanie #ekoStargardchallenge zostało zgłoszone jako wydarzenie partnerskie GREEN WEEK 2021 – Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej, której celem jest działanie na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu zanieczyszczeń.

 

25.05.2021 |  Poduszki dla Seniorów

Z ręcznie wykonanymi poduszkami odwiedziliśmy dzisiaj stargardzkich seniorów w Dziennym Domu "Senior+" w Stargardzie  Dzieci z koła Rękodzieła Artystycznego oraz ze Strefy Szycia wraz z Jolantą Brejdak i Angeliką Antończak przygotowały niezwykłe poduszki. Z powodu pandemii nie mogły być wręczone z okazji styczniowego święta dlatego w podczas porannych zajęć, podopiecznych Domu odwiedziła dyrektor Małgorzata Flas wraz z pracownikami. Dzisiaj przekonaliśmy się, że każdy, choćby najmniejszy gest, ma ogromne znaczenie. Podczas wizyty odwiedziliśmy byłego instruktora MDK a przede wszystkim naszego przyjaciela i legendę stargardzkiego kartingu, Antoniego Skoczylasa. Panu Antkowi przekazaliśmy prezent od dzieci oraz zaproszenie na zbliżający się Jubileusz Młodzieżowego Domu Kultury.

21.05.2021 |  Warsztaty dla najmłodszych

 

Kreatywny piątek tylko z przedszkolakami z "Kreatywnego Malucha"! Kolejny raz gościliśmy najmłodszych artystów  - tym razem z grupy "Odkrywców", którzy przy Portowej 3 uczestniczyli w warsztatach plastycznych, poprowadzonych przez p. Daniela Januchowskiego. Kim byli dzisiejsi bohaterowie? To rzy wiewióry: Ruda Kitka, Rudasek i Puszysta Kitka.

12.05.2021 |  Kurierzy z MDK na Dni Pionierów

 

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie przygotował specjalne wydanie "Wieści", które rozdaje dziś mieszkańcom. Są w nim m.in. ciekawe teksty o tematyce wiosennej, morskiej, niezwykłe ogłoszenia drobne, reklamy, kronika kryminalna, a nawet kącik humoru. Ponad tysiąc stron tytułowych zostało przekazanych

w ręce mieszkańców m.in. w Parku Chrobrego, ul. Wyszyńskiego, ul. Czarnieckiego a także przy stadionie lekkoatletycznym. „Akcja Stargardzcy kurierzy” przypomniała mieszkańcom Stargardu o narodzinach powojennej prasy w naszym mieście. Pierwszą powojenną gazetą wydawaną w Stargardzie były „Wieści”, ukazywały się one od września 1945 do stycznia 1947. 

11.05.2021 |  Bezpieczniej przy Portowej 3

Od dzisiaj bywalcy naszego tarasu będą mogli czuć się w pełni bezpiecznie a sam taras podczas ewentualnych dewastacji będzie miał swoich autorów z imienia

i nazwiska. Nowoczesny monitoring w dzień i w nocy będzie obserwował budynek Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Dzięki temu wspólnie zadziałamy

w celu wyeliminowania zagrożeń. Serdecznie dziękujemy p. Wiesławowi Dubijowi - Komendantowi Straży Miejskiej w Stargardzie oraz PKP Energetyka S.A.

08.05.2021 |  Łączy nas pamięć! Pamięci stargardzkich Żydów.

Stargard wziął udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Były warsztaty dla najmłodszych, modlitwa po hebrajsku i symboliczne sadzenie żonkili w miejscu nieistniejącej synagogi. Akcja to również szansa na poznanie historii żydowskich mieszkańców Stargardu, którzy żyli tutaj przed II wojną światową. Organizatorem wydarzenia w Stargardzie był Młodzieżowy Dom Kultury. Najpierw odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy wykonali papierowe żonkile – symbol szacunku i pamięci o powstaniu, które wybuchło w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Później obchody przeniosły się na ul. Spichrzową, gdzie znajdowała się kiedyś synagoga. Tam można było dowiedzieć się więcej m.in. o żydowskich mieszkańcach Stargardu. Nailah Vitha zaśpiewała po hebrajsku modlitwę Awinu Malkenu, a uczestnicy akcji symbolicznie posadzili papierowe żonkile w ramach ogrodu pamięci.

23.04.2021 |  Literacki Trip

LITERACKI TRIP 2021 z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Stargardzie w tak zaskakującej formie odbył się pierwszy raz! W samo południe na trasie linii numer 5 można było zapoznać się z literaturą polską i światową. Zaproszeni goście dosiadali się do autobusu na wybranych przystankach i czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Literatura dosłownie przejechała z mieszkańcami przez ulice Stargardu. Organizatorem akcji był Młodzieżowy Dom Kultury i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Kto został ambasadorem pierwszej edycji akcji "Literacki trip"? Kto dla nas przeczytał fragment swojej ulubionej książki? Na linii "piątki" zobaczyliśmy naszych gości! Oto oni: Małgorzata Flas (dyrektor MDK), Joanna Tomczak (dyrektor SCK), Jan Gumuła (prezes MPK), Łukasz Brodowski (stypendysta Prezydenta Miasta, tegoroczny zwycięzca Szansy na Sukces), Piotr Spławski (instruktor MDK), Iwona Marciszak (nauczycielka języka ukraińskiego, Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Stargardzie), ks. Rusłan Marciszak (Parafia Greckokatolicka), Bożena Kuszela (Towarzystwo Przyjaciół Stargardu, redakcja stargardzka.pl), Emila Chanczewska (Teatr Krzywa Scena, redakcja stargard.naszemiasto.pl), Ewa Pływaczyk & Anna Korosteńska (Książnica Stargardzka), Joanna Merkel & Anna Baś (Stowarzyszenie Artystyczne B-moll nagrodzeni w kat. Kreatorzy Kultury za 2020 przez Prezydenta Stargardu) oraz Kacper Narodzonek (redakcja Twoje Radio Tylko Przeboje )

 

Organizatorzy mieli powód do wspólnego działania i świętowania. W tym roku obchodzony jest Jubileusz 70-lecia MDK Stargard. Ponadto to dobra okazja do upamiętnienia innej rocznicy. 60 lat temu mieszkańcy miasta po raz pierwszy mogli skorzystać z komunikacji publicznej. W 1961 roku na ulice Stargardu wyjechało 6 autobusów, które przewoziły pasażerów na trzech liniach autobusowych. 

19.04.2021 |  #ŁączyNasPamięć

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie dołączył do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już niebawem w Stargardzie odbędzie się przełożona w terminie #AkcjaŻonkile Tymczasem w ramach lekcji historii z MDK Stargard zapraszamy na dwie filmowe premiery dla dzieci i młodzieży, które dostępne są na naszym profilu fb oraz stronie mdk.stargard.pl Udostępnione filmy można wykorzystać w trakcie lekcji stacjonarnych i zdalnych jak i pokazać w ramach "rodzinnych lekcji historii". 

 

09.04.2021 | STREFA SZTUKI

Dzieła stargardzkich artystów plastyków można spotykać i podziwiać w miejscach naszego miasta, które odwiedza się na co dzień. Każdy twórca ma szansę pokazać swoje prace w miejskiej przestrzeni. W MDK Stargard tym razem gościmy dzieło niezwykłej stargardzianki - Elżbiety Woźniak.​ „Strefa Sztuki” od ponad 3 lat wychodzi do mieszkańców i tworzona jest przez Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. Pomysłodawcą
i inicjatorem był Maciej Dura-Pomarański.

 

08.04.2021, 05.04.2021 | AKCJA PAMIĘTAMY

W MDK Stargard od kilku lat staramy się nawiązywać kontakt z byłymi pracownikami jak i ich bliskimi by odtwarzać historię wyjątkowych osób i jednocześnie ich wspominać. W kwietniu z okazji rocznicy śmierci wspomnieliśmy dwie osoby związane z MDK: Roberta Piotrowskiego - muzyka, pianistę, kompozytora i aranżera a także p. Piotra Korzeniewskiego, którego bogata historia jako pierwszego, powojennego osiedleńca pisze się nie tylko w MDK ale również w samym Stargardzie i jego odbudową.

 

02.04.2021 | SZEPTAJĄCA GOLGOTA

Jak co roku przy ul. Portowej 3 oglądać można rzeźbę zatytułowaną dziecięcym językiem: "Szeptająca Golgota". Pomimo, że rzeźba fizycznie stanęła w Galerii Kominkowej to mieszkańcom została udostępniona online. Autorzy prac, to Teresa Babińska wraz z dziećmi z Pracowni Ceramiki i Rzeźby MDK Stargard.

 

28.03.2021 | GODZINA DLA ZIEMI 2021

Do światowej akcji "Earth Hour" dołączył Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie. Dokładnie na 60 minut zgasły iluminacje całego budynku i okolic "stargardzkich plant. Z uwagi na pandemię koronawirusa, tegoroczna akcja została nagrana i puszczona mieszkańcom on-line. Godzina dla Ziemi to akcja, która ma zaszczepić w nas potrzebę ekologicznego myślenia i troski o dobro naszej planety. Wzięliśmy pod uwagę możliwość hejtu dlatego w klasyfikacji wyrobów pirotechnicznych wszystkie zakupione flary jak i dymy należą do klasy F1. Są to wyroby, które podczas działania charakteryzują się m.in. bardzo niskim stopniem zagrożenia środowiska. Jednocześnie dziękujemy Wydziałowi Inżyniera Miasta za pomoc w realizacji tej akcji.

 

 

25.03.2021 | STARGARDZKA OFENSYWA KULTURALNA

Stowarzyszenie Artystyczne B-moll i MDK Stargard zaprosili mieszkańców na premierę kolejnej inspirującej rozmowy z cyklu Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej. Gościem był Maksymilian Ławrynowicz, który opowiedział m.in. jak powstają kolejne odsłony jego projektu.

 

22.03.2021 | NAILAH NA MIĘDZYNARODOWYM PODIUM

Nailah Vitha zdobyła 3. miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Rozrywkowej - 2021 online ,,YOUR SONG’’ w Warszawie. Wychowanka Ewy Krysian osiągnęła wokalne podium w kategorii soliści 17-19 lat. W tej kategorii wiekowej o miejsce walczyło kilkadziesiąt osób.

 

20.03.2021 | GALA FINAŁOWA „DOZWOLONE DO LAT 19”

W tym roku nietypowy Festiwal i nietypowa Gala 19. Ogólnopolskiej edycji Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19” on-line w Stargardzie. Festiwal został objęty patronatem Prezydenta Miasta Stargard. Do udziału w wydarzeniu 226 solistów z 72 miejscowości w Polsce przesłało 1035 nagrań. Skład Jury: dr hab. Ewa Filipowicz Kosińska – profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, Barbara Stenka – pisarka, poetka, autorka piosenek, scenariuszy i słuchowisk oraz Ryszard Leoszewski – kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, twórca audycji radiowych i telewizyjnych. Na nagrody zostało przeznaczone 5 tys. zł. z dotacji miasta.

 

NAGRODA GRAND PRIX

Eryka Wieleba, zgłoszenie indywidualne – Stargard

 

NAGRODY W KATEGORII: DO LAT 9

Miejsce 1: Victoria Konys, Gdynia

Miejsce 1: Karmen Kowalska, Zamość

Miejsce 2: Julita Pałka, Kielce

Miejsce 3: Apolonia Jakubczyk, Kielce

Miejsce 3: Oliwia Golańska, Poznań/Zalasewo

 

NAGRODY W KATEGORII: 10-12 LAT

Miejsce 1: Karina Kowalska, Zamość

Miejsce 2: Kornelia Sadowska, Stargard

Miejsce 3: Hanna Małecka, Goleniów

 

NAGRODY W KATEGORII: 13-15 LAT

Miejsce 1: Julia Tłuczkiewicz, Ostrowiec Świętokrzyski

Miejsce 2: Emil Trela, Nowa Dęba

Miejsce 3: Julia Płocharczyk, Olsztyn

 

NAGRODY W KATEGORII: 16-19 LAT

Miejsce 1: Izabela Drogosz, Kielce

Miejsce 2: Nailah Vitha, Stargard

Miejsce 2: Klara Kraszewska, Goleniów

Miejsce 3: Łukasz Brodowski, Stargard

 

NAGRODY W KATEGORII: ZESPOŁY 13-19 LAT

Miejsce 1: Flow, Gdynia

Miejsce 2: Pauza, Zabrze

Miejsce 2: Farciary, Bielawa

Miejsce 3: Rytmos, Słubice

 

15.03.2021 | LESZCZYŃSKA NATALIA WYRÓŻNIONA

Wyróżnienie dla Natalii Leszczyńskiej i kwalifikacja do wystawy dla Agnieszki Wierzbickiej. Ta wyjątkowa wiadomość to efekt finalny 5. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Spójrz okiem artysty - Frida Kahlo 2021".  Organizatorem był MDK Śródmieście we Wrocławiu. Nasze artystki przygotowały prace konkursowe pod okiem mistrza Ryszarda Balonia. Na konkurs napłynęły 433 prace plastyczne ze 102 szkół i pracowni plastycznych z całej Polski. Do wystawy pokonkursowej organizatorzy zakwalifikowali 208 prac z 89 szkół i pracowni plastycznych.

 

10.03.2021 | MDK Z HANZĄ

Po owocnym spotkaniu w Wydziale Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta, młodzi i zdolni z MDK Stargard wyrazili chęć udziału w tegorocznym, międzynarodowym projekcie artystyczno-edukacyjnym "Kreatywność bez granic - malujemy Hanzę". Przedsięwzięcie organizowane jest przez Fundację Dobroczynną "Dobry Gorod" i Dumę Miasta Pskov (Rosja). Jednym z najważniejszych obszarów współpracy w ramach Międzynarodowego Związku Nowej Hanzy "Hanza" są wspólne projekty w zakresie pracy z młodzieżą i kultury. Projekt ma na celu zorganizowanie międzykulturowego dialogu pomiędzy młodymi ludźmi, opartego na badaniu materiałów historycznych i artystycznych dotyczących ich rodzinnego miasta, a następnie promowanie tych materiałów wśród zagranicznych miast - partnerów.

 

04.02.2021 | MDK Stargard weźmie udział w Akcji Żonkile

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie zgłosił się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Już w kwietniu po raz pierwszy w Stargardzie w dwóch, wyjątkowych miejscach miasta zobaczymy symbol szacunku i pamięci.

01.02.2021 | Zapisy na Ogólnopolski Festiwal

Ruszyły zgłoszenia na Ogólnopolski Festiwal Piosenki "Dozwolone do lat 19", Stargard 2021 | online. W tym roku niestety w każdej z kategorii uczestniczy z nami niechciany solista: COVID-19. Przez niego nie możemy spotkać się wspólnie na scenie i poszaleć za kulisami dlatego razem go pokonamy biorąc udział w corocznym wydarzeniu online.

31.01.2021 | Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zakończyła się licytacja prowadzona przez Stargardzkie Centrum Kultury Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie wystawił na aukcję wyjątkową grafikę autorstwa mistrza Ryszarda Balonia. Przekazana grafika została wylicytowana za 550,00 zł. Dziękujemy Panu Pawłowi Michaliszynowi! W samo południe reprezentacja MDK Stargard&Przyjaciele wzięli udział w 5. Biegu dla Orkiestry, który zorganizował OSiR Stargard Maciej Dura-Pomarański (Dział Promocji i Organizacji Imprez), Piotr Spławski (Pracownia Modelarstwa Okrętowego) oraz nasi uczestnicy: Marek Tepliński i Michał Spławski (Pracownia Foto z MDKu) i Oliwia Wielgus (Strefa Szycia). 
Mieszkańcy Stargardu na ulicach mogli spotkać biegającą z flagą WOŚP rodzinę królewską: królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II, księcia Walli Karola, księcia Cambridge Williama a także księżną Sussexu Meghan i księżną Kornwalii Kamilę. O godzinie 17:00 odbył się wielki stargardzki finał i koncert, który zapoczątkowali Nailah Vitha i Łukasz Brodowski. 

19.01.2021 | Tomasz Lewandowski gościem SOK

Pierwszym Gościem Stargardzkiej Ofensywy Kulturalnej bęył Tomasz Lewandowski - stargardzianin, znakomity kompozytor, aranżer i pianista. Klawiszowiec zespołu Organek. Stargardzka Ofensywa Kulturalna to cykl rozmów z ludźmi pochodzącymi ze Stargardu, którzy spełniają swoje marzenia i osiągają sukcesy zawodowe

w różnych dziedzinach kultury i sztuki. Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie jest współtwórcą niezwykłego przedsięwzięci w dziedzinie kultury, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne B-moll. Nad realizacją kulturalnego projektu pracują m.in. Adrian Barczak ze Studia Nagrań

i Realizacji Dźwięku i Waldemar Jaszczak z pracowni foto & wideo MDK Stargard.

20.01.2021 | Grafika z MDK najlepsza na świecie

Nagrody dla najlepszych grafików na świecie przyznane! Stargard światową dumą! 19 stycznia 2021 roku Jury włoskiego stowarzyszenia Associazione Nazionale Incisori Italiani w Padwie podsumowało ostatecznie światowy konkurs Primo Premio EX LIBRIS Grafica Italiana. Pierwsza nagroda została przyznana Ryszardowi Baloniowi. Tym samym stargardzki grafik stał się czołowym artystą na światowym podium graficznym. Ten sam tytuł został przyznany stargardzkiej artystce – Wiesławie Kurdek. Druga nagroda została przyznana uczennicy mistrza Balonia, Natalii Leszczyńskiej, która konkurowała z dorosłymi. Natalia jest także stypendystką Prezydenta Miasta Stargard.

13.01.2021 | Sukces Ekspresji

 

Dobre wieści dotarły do Stargardu tym razem z Czech. Znamy wyniki Międzynarodowego Festiwalu Prague Star Crystal, który odbył się pod koniec roku w formie online. W tym niezwykłym wydarzeniu, które przebiegało pod patronatem Światowej Unii Kultury udział wzięły tancerki z Młodzieżowego Domu Kultury po kierunkiem Weroniki Żółwińskiej. Dziewczyny mierzyły się  między innymi  z grupami tanecznymi z Rosji, Ukrainy, Czech, Mołdawii, Rumunii, Azerbejdżanu, Kanady i Białorusi. Mimo trudnej konkurencji ich debiut na zagranicznej scenie online został doceniony. Zespół tańca Ekspresja został doceniony i tym samym tancerki otrzymały nagrodę Grand Prix w najstarszej kategorii wiekowej choreografii. 

08.01.2021 | Strefa Sztuki 

 

W holu Młodzieżowego Domu Kultury pojawiła się pierwsza w tym roku odsłona Strefy Sztuki, która zaistniała przed kilku laty przy Portowej 3 dzięki współpracy naszej placówki ze Stargardzkim Stowarzyszeniem Miłośników Sztuk Plastycznych "Brama". Od dzisiaj podziwiać możemy Canal Grande w Wenecji autorstwa Beaty Ślęzak - pasjonatki podróży i fotografowania. Autorka to wyjątkowa stargardzianka, znana wszystkim z oddanego serca nieistniejącemu już "domu małego dziecka". Obecnie kieruje Przedszkolem Miejskim nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.

08.01.2021 | Grafika wyróżniona

 

Bardzo dobre wieści płyną od włoskiego stowarzyszenia artystycznego "Associazione Nazionale Incisori Italiani" w Vigonza (Padwa). Natalia Leszczyńska

z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie otrzymała wyróżnienie w konkursie graficznym "Primo Premio STUDENTI Grafica Italiana 2020". 

W międzynarodowym konkursie, w którym uczestniczyła uczennica Ryszarda Balonia nadesłano kilkadziesiąt prac z całego świata. 

04.01.2021 | Fotografia z MDK promuje Stargard

 

W niemieckim Brilon w 2020 roku odbyły się pierwsze wirtualne dni hanzeatyckie w 660-letniej hanzeatyckich spotkań. Fotografowie z MDK Stargard Foto z MDKu pod kier. Waldemara Jaszczaka wzięli udział w ciekawym projekcie. W ramach Młodej Hanzy pokazali stargardzkie detale. Prace piątki stargardzian zostały zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców w Brilon a także zostaną wyeksponowane w tym roku podczas 41. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w stolicy Łotwy - Rydze. W projekcie promującym Stargard - pod szczęśliwą gwiazdą wzięło udział pięcioro członków pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury: Miłosz Chojnacki, Antoni Domaradzki, Wiktoria Gruca, Daniel Leżuch oraz Marek Tepliński. Ich stargardzkie fotografie znalazły się w międzynarodowym kalendarzu na 2021 rok.

04-15.01.2021 | Ferie z MDK

 

Rozpoczęły się ogólnopolskie ferie! W Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie w ścisłym reżimie sanitarnym organizujemy wypoczynek dla pierwszego turnusu dzieci ze Stargardu. W tym roku pomimo pandemii aż 40 stargardzkich rodzin może liczyć na otwarte drzwi dla swoich dzieci w naszym Domu przy Portowej 3. 

04-15.01.2021 | Tęczowo w Tychach

 

18. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży "Tęczowy kalendarz" w Tychach zakończył się sukcesem dla Hanny Kołacik (lat 7) i Wiktorii Pacuk

(lat 11) . Prace plastyczne uczennic Jolanty Brejdak zostały wyróżnione i zakwalifikowały się do wystawy.

04.01.2021 | Stargard na Zimowym Graniu

 

Z radością przedstawiamy Państwu solistów z MDK Stargard zakwalifikowanych do kolejnego etapu Ogólnopolskiego Festiwalu "Zimowe Granie" Gdynia 2020 online. "Mini Rupak" Miłosz Krysiak zdobył specjalne wyróżnienie za interpretację w kat. soliści i duety do lat 10. Nailah Vitha otrzymała specjalne wyróżnienie za interpretację w kategorii soliści i duety 18-25 lat. Wyróżnienia otrzymały: Kornelia Sadowska - w kategorii soliści do lat 10 oraz Adrianna Bąk - w kategorii soliści

i duety w 15-17 lat. Zimowe Granie online odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki pod Honorowym Patronatem Prezydenta Gdyni.

04.01.2021 | Nagrody Prezydenta za 20219 rok

 

Nagrody prezydenta Stargardu w dziedzinie kultury i sztuki za rok 2019 zostały wręczone. Nagroda okolicznościowa z okazji Jubileuszu 30-lecia trafiła do zespołu tanecznego Aplauz. Statuetkę w związku z okrągłym jubileuszem pracy artystycznej grupy odebrała Pani Agnieszka Dryjańska. 

20.12.2020 | Łukasz Brodowski zwycięzcą Szansy na Sukces, Opole 2021!

Stargardzianin, wychowanek MDK Stargard zwyciężył finałowy odcinek „Szansy na sukces”. Dzięki temu Łukasz Brodowski wystąpi podczas przyszłorocznych Debiutów na Festiwalu w Opolu. Młody wokalista oczarował publiczność dwoma utworami i zdobył najwięcej SMSów od widzów. W finałowej odsłonie programu do rywalizacji stanęło jedenastu zwycięzców poszczególnych odcinków. Każdy z nich najpierw zaśpiewał piosenkę z gwiazdą, a potem trójka wybranych przez publiczność laureatów zaprezentowała się solo. Łukasz Brodowski w duecie z Olgą Bończyk wykonał „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty, a na ostatni występ wylosował „Tylko mnie kochaj” zespołu Goya. O zwycięstwie wychowanka Ewy Krysian tym razem decydowali widzowie, którzy głosowali za pomocą SMSów. Występ utalentowanego stargardzianina zdobył największe uznanie i zagwarantował Łukaszowi występ podczas koncertu Debiutów na Festiwalu w Opolu. Źródło: stargard.pl

14-18.12.2020 | 17. Europejski Festiwal Filmowym Integracja TY i JA

Choć 17. Europejski Festiwal Filmowym Integracja TY i JA nie zgromadzi chętnych w sali kominkowej przy Portowej 3 to Festiwal odbywa się i filmy, które posiadamy od Organizatorów trafiły bezpośrednio do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Stargardzie oraz Zespołu Szkół nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie.
Przez najbliższy tydzień młodzieży zostanie zaprezentowanych 6 filmów. Festiwal ma na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością. Organizatorzy realizować będą projekt w 30 miejscach w Polsce. "Stargardzki festiwal" odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Stargard.

 

11.12.2020 | Roztańczona Ekspresja na podium

Najstarsze tancerki zespołu Ekspresja, miały tydzień pełen wrażeń. Najpierw za sprawą udziału w wersji online XVI International Culture Caravan Autumn Contest. W tym festiwalu z układami Pani Weroniki Żółwińskiej i Małgorzaty Gryciuk otrzymały tytuł Laureata. Następnie zdecydowanie podbiły 4. Polsko-Niemiecki Festiwal Tańca dla dzieci i młodzieży. Tam potrząsnęły całą internetową sceną i  wywalczyły Nagrodę Grand Prix oraz 1. miejsce w kategorii taniec współczesny

16-18 lat, 1. miejsce w kategorii inscenizacja taneczna 16-18 lat. Pani Weronika Żółwińska dodatkowo otrzymała wyróżnienie za stworzoną choreografię.

 

04.12.2020 | Jezus narodził się w Stargardzie!

W holu Urzędu Miejskiego przy ul. S. Czarnieckiego 17 pojawiła się wyjątkowa bożonarodzeniowa instalacja. Niezwykłą szopkę wykonały dzieci z Pracowni Ceramiki i Rzeźby Młodzieżowego Domu Kultury. Można ją oglądać na parterze – tuż obok Biura Obsługi Klienta. Żeby zobaczyć szopkę, nie trzeba koniecznie odwiedzać urzędu. W związku z pandemią koronawirusa coraz więcej osób załatwia swoje sprawy m.in. przez telefon. Ekspozycję można obejrzeć na zdjęciach. Wśród elementów szopki są doskonale znane stargardzkie zabytki – Brama Portowa, Brama Pyrzycka i Brama Wałowa. Nie brakuje postaci typowo świątecznych. Warto przyjrzeć się im wszystkim. Pomysłodawczynią szopki jest Teresa Babińska – artystka i nauczycielka. Wszystkie elementy wykonali jej uzdolnieni podopieczni z MDK. Ekspozycję można oglądać w UM do Święta Trzech Króli (6.01.).

04.12.2020 | Piątki z teatrem!

Zamknięte kina, muzea i teatry! W dobie pandemii szczególnie tęsknimy za wyjściami do teatru, dlatego przez dwa miesiące najmłodsi stargardzianie zobaczą bajki zaprezentowane przez grupę teatralną Emigatis w ramach naszej akcji "Piątki z teatrem"! Co piątek nowa bajka! Wybraliśmy znane wszystkim bajki m.in. Tuwima

i Brzechwy - tym samym sprawimy, że przymusowa kwarantanna czy siedzenie po lekcjach w domu nie będzie już takie nudne. Grupę od lat prowadzi reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz. Za kamerami Waldemar Jaszczak z grupą @fotoMDK, za sterami Adrian Barczak ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku. Scenografię przygotowała Emma Babiak. Pierwsza odsłona odbyła się późnym popołudniem i zaprezentowana została bajka "Żaba" autorstwa Jana Brzechwy - twórcy najpiękniejszych wierszy dla dzieci. 

30.11.2020 | Michał Martyniuk Trio

 

Zaduszkowe Jam Session - koncert online to wyjątkowe wydarzenie nagrane w sali kominkowej MDK Stargard. W ostatni dzień listopada Młodzieżowy Dom Kultury i Stowarzyszenie Artystyczne B-moll zaprosili na wyjątkowe, które powstało we współpracy wielu ludzi zaangażowanych w kulturę naszego miasta. Tym koncertem stargardzcy artyści upamiętnili swoich kolegów, przyjaciół i bliskich, którzy przez wiele lat tworzyli stargardzką kulturę. Koncert patronatem objęła Starosta Stargardzki, Pani Iwona Wiśniewska.

16.11.2020 | Michał Martyniuk Trio

 

On-line odbyła się premiera koncertu zarejestrowanego 9 października. Na scenie Michał Martyniuk - piano, Bartek Chojnacki - kontrabas i Adam Wajdzik - perkusja. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Artystyczne B-moll, które złożyło ogromne podziękowania dla Dream Team'u realizatorów z Młodzieżowego Domu Kultury: Waldemara Jaszczaka, Antoniego Domaradzkiego i Adriana Barczaka.

11.11.2020 | Łukasz Brodowski w finale "Szansy na sukces"

 

Łukasz Brodowski zwycięzcą odcinka Szansy na sukces. Zdolny stargardzianin i wychowanek Ewy Krysian z Młodzieżowego Domu Kultury zaśpiewał piosenkę

z repertuaru Marka Grechuty. 17-letni Łukasz Brodowski jest dobrze znany stargardzkiej publiczności. Od wielu lat doskonali swój śpiew w Młodzieżowym Domu Kultury. Ma na koncie udział w niezliczonych konkursach i festiwalach – często z sukcesami.

11.11.2020 | Nailah Vitha dla Niepodległej

Nieco inaczej niż zwykle obchodziliśmy Święto Niepodległości w Stargardzie. Utwór Ojczyzna (Marek Grechuta) wykonany został przez Nailah Vitha specjalnie
z okazji Narodowego Święta Niepodległości w czasie pandemii. Zrealizowany został w sali kominkowej MDK Stargard przez Waldemara Jaszczaka i Marka Teplińskiego z Foto z MDKu oraz Adriana Barczaka ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku. Solistka jest uczennicą grup wokalnych MDK Stargard pod kier. Ewy Krysian.

 

09.11.2020 | Premiera on-line

Pomimo braku zajęć działamy on-line, dlatego dzisiaj o godz 19:15 odbyła się premiera kolejnego utworu nagranego w ramach cyklu #kontrasty przez grupę fotograficzną pod kier. Waldemara Jaszczaka i Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK. Na portalach społecznościowych wybrzmiał utwór "Nie zasypiaj". 

Curcuma to zespół pochodzący ze Szczecina, a muzyka jaką gra zespół to połączenie melodyjnego rocka z alternatywą, progresywnymi akcentami i polskim tekstem.

09-19.11.2020 | Zajęcia on-line

W związku z nowymi restrykcjami epidemicznymi dotyczącymi placówek oświatowych a także z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników oraz po konsultacji z organem prowadzącym, od 9 listopada do 29 listopada 2020 roku zajęcia prowadzone przez Młodzieżowy Dom Kultury odbywać się będą on-line.

01.11.2020 | #pamiętamy

Z okazji wspomnienia Nieobecnych wśród nas, na naszej stronie internetowej rozpoczęliśmy akcję #pamiętamy. Wspomnieliśmy wszystkich nieżyjących pracowników MDK Stargard od 1950 roku. Dzięki akcji mieszkańcy Stargardu mogli nie tylko poznać ich nazwiska ale także sami tworzyć wirtualnie spis osób, których pamiętają a którzy tworzyli Dom przy Portowej 3. Dzięki mieszkańcom rozbudowaliśmy bazę tych, o których nie można nigdy zapomnieć.

12.10.2020 | 1. miejsce na Brodnica Pop Festival 2020

Zwyciężczynią Brodnica Pop Festival 2020 i zdobywczynią Prymy Brodnickiej, czyli 1. miejsca i nagrody w wysokości 1500 zł, zostaje Nailah Vitha! Wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury wykonała utwór "Fuel to Fire" z repertuaru Agnes Obel. W Jury zasiadali: Nataia Lubrano, Agnieszka Twardowska i Maciej Zieliński. "Emocje i głos odarte z wszelkiej obróbki studyjnej. W takich warunkach nic nie da się ukryć, a wokalistka pozostaje całkowicie odsłonięta. Tylko ktoś, kto w pełni panuje nad swoim głosem może wyjść z takiej próby obronną ręką. Wszystkie finalistki, a szczególnie te, które zdobyły miejsca na podium, były niełatwymi rywalkami, jednak to właśnie Nailah złapała nas za serce. Emocji, które nam przekazała, nie da się sfabrykować. To było rewelacyjne wykonanie. Poza tym jesteśmy pewni, że w tym głosie kryje się o wiele więcej, a przecież Nailah ma dopiero 18 lat! Nasza zwyciężczyni jest doskonałym przykładem na to, że należy uparcie dążyć do celu - w zeszłym roku zdobyła drugie miejsce, aby w tym roku wejść na sam szczyt. Jesteśmy zachwyceni Twoim anielskim głosem i wrażliwą duszą, Nailah. Zasłużyłaś na zwycięstwo". Sama Nailah nie kryje wzruszenia. Na swoim profilu młoda artystka wyraziła słowa wdzięczności. "Bardzo dziękuję wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki i oddawali głosy!".

06.10.2020 | Sztuka na płocie

"Sztuka na płocie" to kolejny etap projektu realizowanego we współpracy z Integracyjnym Punktem Przedszkolnym "Kreatywny Maluch" w Stargardzie. Warsztaty poprowadzili Emma Babiak i Maciej Dura-Pomarański. Radość, szczęście, optymizm, spontaniczność... wszystko zostało przelane barwami na kartony
i wyeksponowane na płocie przy ulicy Portowej 3.

03.10.2020 | Curcuma w MDK w ramach projektu #kontrasty

Sobota upłynęła pod znakiem projektu #kontrasty który realizuje grupa fotograficzna Foto z MDKu pod kier. Waldemara Jaszczaka wraz z Adrianem Barczakiem - akustykiem i realizatorem dźwięku ze Studia Nagrań MDK Stargard. Kolejna odsłona #kontrasty z zespołem Curcu-ma. Tym razem akustycznie. 
Zespół pochodzi ze Szczecina i od lat działa na polskiej scenie rockowej. Muzyka Curcumy to połączenie rocka z alternatywą i progresywnymi akcentami. Całość dopełnia melodyjny emocjonalny wokal. Zespół dwukrotnie wystąpił na Przystanku Woodstock (Pol'and'Rock Festival), a także na festiwalu Rock For People

w Czechach (2018). Zagrał ponad setkę koncertów. W czerwcu 2018 roku Curcuma wygrała Antyfest Festival.

01.10.2020 | Wystawa fotograficzna w centrum Stargardu

Dzięki uprzejmości i decyzji Prezydenta Miasta Stargard i Prezesa Stargardzkiego TBS można o miesiąc dłużej oglądać wystawę plenerową, która tym razem stanęła na ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedstawia fotografie, których autorami jest młodzież z pracowni fotograficznej. To zetknięcie się wielu wydarzeń organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Wystawę można oglądać do końca października. Pomysłodawcą plenerowej ekspozycji jest Waldemar Jaszczak, nauczyciel MDK Stargard.

29.09.2020 | (eko)logiczne warsztaty artystyczne

(eko)logiczne szaleństwo w MDK Stargard to specjalne warsztaty plastyczne dla dzieci z Integracyjnego Punktu Przedszkolnego Kreatywny Maluch w Stargardzie. Warsztaty poprowadziła Emma Babiak. Była to okazja do przeżywania sztuki w różnych jej aspektach, ćwiczeń manualnych oraz stworzenia dzieł wykorzystując to, co dzieci miały pod ręką: ścinki papierów, patyki, tektura, ulotki i gazety. To z nich powstały piękne ptaki.

26.09.2020 | Jubileusz 30-lecia zespołu tanecznego Aplauz

Wspomnienia, podziękowania, wyróżnienia, ale też plany na przyszłość – zespół taneczny Aplauz świętował 30-lecie. Uzdolnione tancerki na co dzień trenują

w Młodzieżowym Domu Kultury. Podczas jubileuszu spotkały się z tymi, które występowały w zespole na przestrzeni 3 dekad. Grupa powstała w 1990 r. Jej założycielką jest Beata Górak, która od 30 lat prowadzi kolejne zespoły tancerek. W 1994 r. dołączyła do niej Agnieszka Dryjańska. Instruktorki uczą tańca 
w pięciu grupach – o różnym stopniu zaawansowania, dla uczestniczek w różnym wieku. Cała drużyna liczy około 100 osób. Aplauz trenuje w MDK, występuje podczas lokalnych wydarzeń, ale także bierze udział w różnych konkursach – również na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Podczas zajęć tancerki uczą się choreografii, ale też dobierają muzykę do występów i projektują kostiumy. Na treningach poznają techniki jazzu, modern jazzu, a także tańca klasycznego

i współczesnego. Trenerki podkreślają, że oprócz nauki równie ważna jest umiejętność pracy w zespole i kształtowanie dobrych nawyków na przyszłość. [Źródło: stargard.pl]

23.09.2020 | Finisaż Sylwii Wojewody

W Galerii Kominkowej MDK Stargard swój talent i wrażliwość pokazała młoda stargardzka graficzka, Sylwia Wojewoda. W środowe popołudnie odbył się finisaż - uroczyste zakończenie i podsumowanie wystawy grafiki 23-letniej Sylwii Barbary Wojewody ze Stargardu. Sylwia to zdolna wychowanka Jolanty Brejdak, Daniela Januchowskiego oraz mistrza Ryszarda Balonia z MDK Stargard. Uroczystości przewodniczyła Małgorzata Flas dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, która powitała zgromadzonych gości, wśród których obecny był m.in.prof. dr hab. Grzegorz Ratajczyk z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Podczas finisażu wystąpił Wojciech Gurak - uczeń Zdzisława Rakowskiego w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie oraz stypendysta Prezydenta Miasta Stargard. Na wibrafonie wykonał „Midnight Star” David’a Friedman’a.

23.09.2020 | Wizyta Profesora u grafików

Pracownię grafiki warsztatowej, prowadzonej przez mistrza Ryszarda Balonia odwiedził prof. dr hab. Grzegorz Ratajczyk z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Znany malarz, grafik i rysownik spotkał się z młodzieżą i wziął udział w zajęciach. Profesor odwiedził MDK Stargard w związku z finisażem swojej studentki, Sylwii Wojewody - niegdyś uczestniczki zajęć pod kier. Ryszarda Balonia.

20.09.2020 | Regaty pamięci Marcina Tura

Regaty o Złotą Dynię, które organizowane zostaną już po raz dziesiąty kryją wyjątkowy wyścig. Podczas Regat, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie - młodzi żeglarze wraz ze swoimi nauczycielami i instruktorami już drugi raz uczczą pamięć Marcina Tura - łącznika Powstania Warszawskiego, żołnierza Batalionu Harcerskiego „Wigry”, więźnia Obozu Koncentracyjnego w Kl Auschwitz Ii-Birkenau ale przede wszystkim stargardzianina, instruktora żeglarstwa MDK Stargard i współtwórcy Ośrodka Wodnego MDK Stargard.

Nagrodę główną w imieniu Prezydenta Miasta Stargard wręczył Pan Bronisław Stefanowicz - dyrektor Wydziału Edukacji wraz z Joanną Rybarczyk, córką Marcina Tura. Do rąk Adriana Anasiaka z Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego za zajęcie 1. miejsca trafiła okolicznościowa, własnoręcznie wykonana

z metalu i kamienia statuetka z symbolem Polski Walczącej, która została przygotowana przez pracownię artystyczną MIW Design w Rzeszowie a ufundowana przez Prezydenta Miasta Stargard. Do inicjatywy dołączył się także Pan Andrzej Kacorzyk – polski pedagog, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz

i Holokauście, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Pakiety edukacyjne wraz z dyplomami trafiły w ręce Kacpra Sikorskiego

z Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego (2. miejsce) i Kosmy Wieczorka z MDK Stargard (3. miejsce).

19-20.09.2020 | 10. Regaty o Złotą Dynię

Organizatorami 10. Regat o Złotą Dynię był MDK Stargard, TP MDK Stargard oraz Stowarzyszenie Miedwie. Młodzi żeglarze otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz upominki. Na akwenie Jeziora Miedwie gościliśmy załogi m.in. z Myślibirza, Barlinka, Stargardu oraz Czaplinka.

Optimist Junga:

1. miejsce: Iga Szynkiewicz, Sztorm Barlinek

2. miejsce: Kosma Wieczorek, MDK Stargard

3. miejsce: Kacper Sikorski, Czaplineckie Bractwo Żeglarskie

Optimist Kadet:

1. miejsce: Adrian Adasiak, Czaplineckie Bractwo Żeglarskie

2. miejsce: Sebastian Wysocki, Sztorm Barlinek

3. miejsce: Patrycja Dabińska, MDK Stargard

Omega Turystyczna:

1. miejsce: MDK Stargard, Eugeniusz Sztandera (sternik) & Ryszard Chybiński

2. miejsce: KŻ PTTK Jomitoka, Robert Drewnowski (sternik) & Włodzimierz Pietraszko

3. miejsce: Sztorm Barlinek, Jakub Ciesielski (sternik) & Iga Szynkiewicz i Agnieszka Bartnicka

Omega Sport: 

1. miejsce: Szkuner Myślibórz, Jan Witkowski (sternik) & Jacek Szeligiewicz

2. miejsce: Sztorm Barlinek, Tomasz Szynkiewicz (sternik) & Mariusz i Oskar Ożóg

3. miejsce: MDK Stargard, Bartłomiej Pialik (sternik) & Jakub Romanowski

Omega Długi:

1. miejsce: Szkuner Myślibórz, Jan Witkowski (sternik) & Ryszard Chybiński

2. miejsce: KŻ PTTK Jomitoka, Mirosław Mordas (sternik) & Przemysław Zieliński

20.09.2020 | MDK Stargard dla seniorów

Młodzieżowy Dom Kultury włączył się w obchody 5. Stargardzkich Dni Seniora organizując dla uczestników gry terenowej Przystanek Portowa 3. To przy MDK Stargard na "starszą młodzież" czekało wyzwanie - musieli odpowiedzieć na wylosowane pytanie dot. wiedzy o MDK i Stargardzie. Na zakończenie spotkania seniorzy pozowali przy "ściance gwiazd" i wznieśli na zdrowie toast "czystą"...wodą mineralną. W MDK Stargard na seniorów czekała dyrektor Małgorzata Flas

i Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez. Dzięki niepowtarzalnej atmosferze i ogromnej dawce uśmiechu niedziela z seniorami pozostanie nam na długo w pamięci.

13.09.2020 | Promocja książki i recital w MDK Stargard

W Sali kominkowej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie odbyła się promocja książki „Otulona szalem wspomnień" autorstwa Bogumiły Tuchmacher-Kotowicz. To szczególne wydarzenie połączone zostało wraz z koncertem aktora, prof. Stanisława Górki. Na scenie wystąpili także: Dominika Zarecka, Mario Correa, Amelia Witkowska, Oliwia Cimcioch oraz wyjątkowy duet wokalny: Karolina Wesołowska i Jarosław Jaśkiewicz. Słowa serdeczności i gratulacji w stronę pisarki skierowała Małgorzata Flas – dyrektor placówki przy Portowej 3. Początek twórczości Bogumiły Tuchmacher-Kotowicz związany jest z bolesną stratą - śmiercią ojca Bolesława Tuchmachera. Koncert poświęcony był zbliżającej się 52. rocznicy śmierci Bolesława Tuchmachera. Nad całością koncertu czuwali akustycy i realizatorzy dźwięku: Ireneusz Kopczyński i Adrian Barczak. Uroczystość poprowadził Maciej Dura-Pomarański. Dziękujemy Kwiaciarni Top Flowers w Stargardzie (ul. Czarnieckiego 9/8) za wyjątkową dekorację sali i piękne kwiaty.

10.09.2020 | Różnorodność, która łączy

Fotografowie z MDK Stargard pod kier. Waldemara Jaszczaka wzięli udział w ciekawym projekcie. W ramach Młodej Hanzy pokazali stargardzkie detale. Prace piątki stargardzian zostaną zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców w przyszłym roku podczas 41. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Rydze. Efekty prac nad projektem będzie można obejrzeć na wystawie podczas przyszłorocznego zjazdu Hanzy. Wzięło w nim udział pięcioro członków pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury: Miłosz Chojnacki, Antoni Domaradzki, Wiktoria Gruca, Daniel Leżuch oraz Marek Tepliński. Młoda Hanza to organizacja zrzeszająca osoby w wieku 15-26 lat. Działa w ramach Międzynarodowego Związku Hanzy. Jego członkiem jest również Stargard. Projekt „Różnorodność, która łączy” ma na celu współpracę młodych ludzi z miast członkowskich. Poprzez fotografię pokazują elementy wspólne dla różnych miejscowości. To np. ratusze, targowiska, charakterystyczne budynki i inne ważne miejsca. Dziś Nowa Hanza wciąż czerpie z tamtej średniowiecznej tradycji – jej członkowie skupiają się na szerokiej współpracy miast partnerskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń są organizowane co roku Dni Hanzy. Ich gospodarzem w 2026 r. będzie Stargard. 

05.09.2020 | Narodowe czytanie z Książnicą

Zakończyła się tegoroczna edycja Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej. Tym razem uczestnicy przypomnieli sobie „Balladynę” J. Słowackiego. Tradycyjnie już Książnica Stargardzka zaprosiła mieszkańców do wzięcia udziału w inscenizacji dramatu i wspólnego czytania. Teren zielony przy tymczasowej siedzibie Książnicy zamienił się tego dnia w tajemniczy las nad Jeziorem Gopło. Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie reprezentował Jacek Jankowski - nauczyciel gry na gitarze.

02.09.2020 | Wystawa on-line Karow 2.0. | 180. urodziny Karowa

Jak wyglądałby współcześnie stargardzki przedsiębiorca, lokalna gazela businessu i twórca nowego młyna? Na naszym facebooku i stronie internetowej prezentujemy galerię on-line, którą przygotował Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez. Całą historię Gustava Friedricha Hermanna Karowa oraz jego rodziny można przeczytać klikając tutaj.

03.09.2020 | Grupa fotograficzna podczas "remontu stulecia"

Pół roku temu ruszył generalny remont zabytkowego kościoła pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. Około 200 ton rusztowań robi wrażenie i ukazuje ogrom pracy i jej znaczenie. Na miejscu pracowała także grupa fotograficzna z MDK Stargard pod kier. Waldemara Jaszczaka. Sesja podczas "remontu stulecia" obyła się dzięki pracownikom Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie, którzy dla wychowanków przygotowali także historyczną prelekcję. 

01.09.2020 | Wystawa na Rynku Staromiejskim przedłużona

Dzięki uprzejmości i decyzji Prezydenta Miasta Stargard i Prezesa Stargardzkiego TBS można o miesiąc dłużej oglądać wystawę plenerową, która stanęła na płycie stargardzkiego Rynku Staromiejskiego. Przedstawia fotografie, których autorami jest młodzież z pracowni fotograficznej. To zetknięcie się wielu wydarzeń organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Wystawę można oglądać do końca września. Pomysłodawcą plenerowej ekspozycji jest Waldemar Jaszczak, nauczyciel MDK Stargard.

01.09.2020 | Powroty | wystawa Sylwii Barbary Wojewody

Wystawa "Powroty" zawitała dzisiaj w galerii sali kominkowej. Podziwiać możemy niezwykłą twórczość Sylwii Barbary Wojewody. Uroczysty finisaż wystawy odbędzie się 23.09.2020. Sylwia Barbara Wojewoda urodziła się w 1997 roku w Stargardzie. Drogę artystyczną rozpoczynała w pracowni Jolanty Brejdak i Daniela Januchowskiego oraz jako uczestniczka pracowni grafiki warsztatowej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie pod kier. Ryszarda Balonia.

bottom of page