top of page

#mdkstargard

#100_niepodległość

#mojaniepodległa

1 lipca COOLturalne Wakacje przybrały barwę biało-czerwoną. Podczas koncertów
i spektakli przygotowanych przez nauczycieli

i wychowanków MDK Stargard nie mogło zabraknąć akcentu z okazji 100-lecia Niepodległości!

W ramach #BiałoCzerwonySzlak 

#mojaniepodległa Instytut Pamięci Narodowej gościł podczas naszej imprezy. Wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” a także wiele innych atrakcji było wyjątkową okazją do wspólnego świętowania.

ZOBACZ ZDJĘCIA

46507228_508969079605081_877544725185508

#wielcy_jak_my 

Maria Skłodowska-Curie

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka z okazji "wieku niepodległej Polski" upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Warsztaty zorganizowane 21.11.2018 roku poświęcone zostały Maria Skłodowskiej-Curie. W rolę fizyczki i chemiczki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w 1903 i w 1911 roku wcieliła się Kinga Klejdysz. Foto wykonała Inez Borkowska.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA 

szklanedomy.jpg

#przedwiośnie #lo2

Z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego „wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie tej właśnie powieści. 

Projekt z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowany jest przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard. Efektem współpracy będzie nagrana płyta.

Foto: czytelniczy.pl

47577048_517130222122300_205944661954736

#wielcy_jak_my 

Ignacy Jan Paderewski

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka z okazji "wieku niepodległej Polski" upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Warsztaty zorganizowane 04.12.2018 roku poświęcone zostały Ignacemu Janowi Paderewskiemu - polskiemu pianiście, kompozytorowi, działaczowi niepodległościowy, mężowi stanu

i politykowi. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego

13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu

w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. W rolę Paderewskiego wcielił się Marcel Janeczek. Foto wykonał Miłosz Chojnacki.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA 

2018-10-11 08.02.11 1.jpg

#do_hymnu 

Nagrania MOS Stargard

Hymn Państwowy został wykonany przez wychowanków i dyrekcję Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Stargardzie z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nagranie zrealizowano

w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.


„To święto wszystkich Polaków. Jesteśmy także świadomi, że takiej rocznicy jak w tym roku, już nigdy nie będziemy obchodzić. Święto tak niezwykle obchodzone raz na sto lat!” – mówi Marta Siwak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Stargardzie. „Każdy Polak mógł dołączyć się do wspólnego śpiewania bez względu na talent wokalny. Ważne było uczucie miłości do Polski i radość wychowanków z uczestnictwa w akcji” – dodaje dyrektor.

 

ZOBACZ FILM

48266587_523188458183143_723846738363809

#wielcy_jak_my 

Józef Piłsudski

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka z okazji "wieku niepodległej Polski" upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Warsztaty zorganizowane 15.12.2018 roku poświęcone zostały Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - polskiemu działaczowi społecznemu
i niepodległościowemu, żołnierzowi, politykowi, mężowi stanu.

W rolę Marszałka Piłsudskiego wcielił się Antek Domaradzki. Foto wykonał Marek Tepliński.

 

48412666_527849881050334_688483677167104

#wielcy_jak_my 

Irena Sendlerowa

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka z okazji "wieku niepodległej Polski" upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Warsztaty zorganizowane 23.12.2018 roku poświęcone zostały Irenie Sendlerowej ps. "Jolanta".

Ależ ja nic takiego nie zrobiłam – powtarzała Irena Sendlerowa. Wraz z grupą przyjaciół uratowała około 2500 żydowskich dzieci

w warszawskim getcie. W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się Aleksandra Jaskulska. Foto wykonała Hanna Pankiewicz w asyście Amelii Anders.

 

45.JPG

74 lata polskiej

kolędy w Stargardzie

Koncertem kolęd i pastorałek zakończyliśmy obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wystąpiły dzieci i młodzież

z artystycznych zespołów wokalnych: Rupaki, Dzikie Wino i Layla pod kier. Ewy i Aleksandry Krysian. Po raz pierwszy kolędowaliśmy

w sercu Stargardu w kościele św. Jana Chrzciciela. Nie bez powodu - posługują tam księża chrystusowcy, którzy podczas pasterki w 1945 roku po raz pierwszy odśpiewali wspólnie z mieszkańcami polską kolędę.

Tym samym wspominając wolność w naszym kraju, po 74 latach od zakończenia wojny, oddajemy hołd powojennym duszpasterzom

w Stargardzie z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Foto: stargard.porcelanki.net

IMG_7318.JPG

Polonez 3 krajów!

12 września młodzież polska, ukraińska

i niemiecka wraz ze swoimi dyrektorami

i wychowawcami zatańczyła reprezentacyjny polski taniec narodowy. Na początku XVII wieku przyjął się na dworach magnackich, następnie na dworach królów polskich jako element ceremoniału dworskiego. W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości dzięki nauczycielowi tańca

w MDK Stargard, p. Agnieszce Dryjańskiej przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych państw mogli zatańczyć wspólnie ten niezwykle podniosły taniec. Nad całością spotkania czuwała Małgorzata Flas - dyrektor MDK Stargard oraz Andrzej Kałuża - dyrektor II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie, które było organizatorem projektu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

16798002_885531834922702_300046292687482

Płyta u Prezydenta RP

"Ojczyzna" Marka Grechuty w wykonaniu Nailah Vitha oraz "Pieśń o żołnierzach

z Westerplatte" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w wykonaniu Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez znalazły się na płycie "100 minut dla Niepodległej" wydanej przez II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie.

Krążek, który był także owocem majowego koncertu "Dar Wolności" został przekazany

na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Płytę wraz

z pozdrowieniami przekazał m.in. ks. Marcin Miczkuła, pomysłodawca koncertu oraz Andrzej Kałuża, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie.

Projekt realizowany był przez Studio Nagrań

i Realizacji Dźwięku Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

niepodleglosc.jpg

30 dni oczekiwania

Na budynku MDK Stargard przy Portowej 3 zawisły biało-czerwone flagi w ramach akcji #Stargard dla Niepodległej. W ten sposób na miesiąc przed wielką rocznicą odpowiedzieliśmy na inicjatywę Prezydenta Miasta Stargard i włączyliśmy się z wieloma innymi, stargardzkimi placówkami w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. 

IMG_7239.JPG

Ptaki pokoju

12 września w ramach polsko-ukraińsko-niemieckiej wymiany młodzieży zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci

i młodzieży. Młodzi przygotowywali liście

z barwami swoich krajów. Ponadto "ptaki pokoju" prowadzone przez Jolantę Brejdak zintegrowały młodych z trzech krajów. W roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości historia Polski, Niemiec i Ukrainy została zwieńczona wykonaniem wspólnego "drzewa" przy którym dziękowaliśmy za pokój między narodami. Wraz z młodzieżą pracowały przedszkolaki pod kier. Bożeny Bedorf. Najmłodsi wykonali gołębie - symbol pokoju. Wszystkie symbole zawisły na wspólnym artystycznym drzewie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

"Dar wolności"

18 maja w Kolegiacie pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie odbyła się wieczornica „Dar Wolności” pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Współorganizatorem było MDK Stargard. Zaangażowani byli: Nailah Vitha
z zespołu "Dzikie Wino" pod kier. Ewy Krysian,  Adrian Barczak ze Studia Nagrań

i Realizacji Dźwięku, oraz Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

#wolność na ulicy

17 lipca uczestnicy półkolonii zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury rozdali mieszkańcom Stargardu okolicznościowe rysunki z okazji 100-lecia Niepodległości. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że dzieci, które mają zaledwie 10-11 lat stargardzianom składali... życzenia z tej okazji życząc m.in. radości z wolności. Było zdziwienie ale także niekiedy ogromne wzruszenie starszych mieszkańców, którzy postanowili odwzajemnić życzliwość i życzenia.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ RELACJĘ - RADIO SZCZECIN

IMG_1963.JPG

Dzieci wybierają #wolność

Kolejna inicjatywa w ramach upamiętnienia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy półkolonii zorganizowanych przez naszą placówkę wzięli udział w happeningu

w Parku Chrobrego. To na placu zabaw dzieci wśród swoich rówieśników propagowali ideę wolności słowa i wolności wyboru. Dzieci postanowiły przedstawić swoje marzenia dot. planowanych zawodów w przyszłości. Happening zakończył się plenerową wystawą, którą sami stworzyli. Podziwiali ją nie tylko przybyli na plac zabaw rodzice z dziećmi ale także pracownicy pobliskich kawiarni

i restauracji, patrole Policji i przechodzący mieszkańcy Stargardu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Międzynarodowe regaty i biało-czerwone żagle!

"Niepodległa" i "Biało-Czerwona" wystartowały podczas 45. Międzynarodowych Regat Żeglarskich o "Błękitną Wstęgę" Jeziora Miedwie. Obydwie, nowo ochrzczone jachty reprezentowali wychowankowie Pracowni Żeglarstwa MDK Stargard. 

To już drugie regay, w których okolicznościowe jachty rozpostarły żagle na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

#wolność w wakacje

Dzieci uczęszczające na półkolonie organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury, podczas warsztatów plastycznych przygotowały biało-czerwone kotyliony

a także 100 okolicznościowych rysunków. Prace były inspirowane flagą Państwową Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wszystkie dzieła młodych artystów zostaną rozdane przez dzieci mieszkańcom na ulicach Stargardu.

"Instrumentarium"

Młodzi muzycy z MDK Stargard pod kier. Jacka Jankowskiego postanowili uczcić także Rok 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości grając m.in. My, Pierwsza Brygada - czyli „Legiony”, która w latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Historyczny

gobelin z godłem RP

W ramach "otwartego gabinetu" w dyrektora MDK Stargard od początku maja do końca roku można oglądać historyczny gobelin

z 1980 roku. Wisiał on w Stoczni Szczecińskiej

w sali, w której podpisano porozumienia sierpniowe sygnowane 30 sierpnia 1980 roku przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego).

"100 minut dla Niepodległej"

Efektem majowej prezentacji wielu podmiotów podczas wieczornicy jest nagranie płyty. Kilkumiesięczny projekt realizowany

w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku zaowocował we współpracę m.in. z: Parafią pw. NMP Królowej Świata, II Liceum Ogólnokształcącym, Szkołą Podstawową nr 5, Przedszkolem Miejskim nr 2, Niepubliczną Szkołą Podstawową i Przedszkolem Uśmiech, Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym, Państwową Szkołą Muzyczną, Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii, Chórem Echo Arioso czy Szkołą Podstawową w Strachocinie.

IMG_1228.JPG

Kresy Wschodnie

były ich domem

5 marca odbyło się forum edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej z okazji miejskich obchodów „Kaziuków Wileńskich” i 100. rocznicy odzyskania niepodległości. „Kresy Wschodnie były ich domem” to spotkanie

z tymi, którzy 72 lata temu przybyli na Pomorze Zachodnie. Opowiedzieli czym jest dla nich wolność, Polska i gdzie tak naprawdę jest ich dom.

ZOBACZ ZDJĘCIA

bottom of page