top of page

2018

- 2019

30.08.2019 | Wyjątkowa wizyta w Starostwie

Zobacz galerię zdjęć

Grupa uczestników półkolonii Młodzieżowego Domu Kultury przejęła na chwilę władzę w budynku Starostwa Powiatowego. W ramach mocnego akcentu na koniec wakacji, młodzi goście zajęli najpierw salę sesyjną Rady Powiatu Stargardzkiego. Było również sporo emocji podczas prób dopasowania się do fotela Wicestarosty. Zaraz też w gabinecie, w którym na co dzień podejmowane są istotne decyzje, długa kolejka chętnych oczekiwała na zajęcie stanowiska za biurkiem Wicestarosty. W trakcie improwizowanych obrad w sali sesyjnej, uczestnicy półkolonii mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat gmin i miejscowości, które wspólnie tworzą Powiat Stargardzki. Najwięcej jednak emocji wzbudziła sesja zdjęciowa, podczas której po raz pierwszy w historii urzędu przy Skarbowej, młodzi goście wdrapali się na stół Prezydium Rady Powiatu. Wszystko po to,  by zyskać jak najlepsze ujęcie… [Źródło: powiatstargardzki.pl]

24.08.2019 | "Korona dla Królowej Świata"

Z okazji 3. Jarmarku u Królowej Świata organizowanego przez Fundację Nasza Kolegiata w Stargardzie i MDK Stargard został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Korona dla Królowej Świata". Jury 1. miejsce przyznało Janowi Ignasiowi, 2. miejsce Amelii Kramer a 3. miejsce Beniaminowi Organowi. Wyróżnienia otrzymali: Emilia But, Emilia Łabuńska, Gabrysia Baryła, Hanna Michaliszyn, Ida Misztela, Julia Ostrowska, Lena Rodźko, Marcel Dobrzański, Martyna Gugała, Michał Matwiejczyk, Nikola Hawrylak, Oliwia Wielgus, Patrycja Wielka, Szymon Roman, Tomasz Bauza, Zuzanna Grążka i Zuzanna Kulazińska.

Dziękujemy serdecznie za upominki Panu Prezydentowi Miasta Stargard a także Narodowemu Centrum Kultury w Warszawie.

20.08.2019 | Polsko-ukraińskie warsztaty w MDK

W ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży zorganizowanej przez Fundację "Nasza Kolegiata" młodzież wzięła udział w warsztatach wokalnych

w Młodzieżowym Domu Kultury. Młodzi z Polski i Ukrainy przygotowali dwa utwory. Pieśń "U prząśniczki siedzą", która powstała w 1846 roku. Autorem pieśni

jest Jan Czeczot, poeta okresu romantyzmu. Kolejna to "Czerwona ruta" – piosenka napisana przez Wołodymyra Iwasiuka w 1968, jedna z najbardziej popularnych piosenek ukraińskich. Warsztaty poprowadził ks. Jakub Sielicki oraz ks. dr Rusłan Marciszak. Całość została zrealizowana i zarejestrowana przez Pana Adriana Barczaka ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard.

19.08.2019 | Dzieciaki ratują życie

Dzisiaj kolejny raz dzieci podczas półkolonii w MDK Stargard uczyły się jak skutecznie ratować życie! Akcję szkoleniową dla najmłodszych zorganizował Rescuelab Stargard. Dziękujemy młodym koordynatorom oraz Panu Michałowi Kilarowi - koordynatorowi i instruktorowi ratownictwa wodnego za profesjonalne i pełne atrakcji szkolenie! Życzymy Wam powodzenia w dalszym działaniu i rozwoju niezwykłej i jakże potrzebnej inicjatywy. Rescue Lab zostało otwarte w 2018 roku.

To miejsce, w którym młodzi ludzie uczą się jak w praktyce udzielać pierwszej pomocy. Zostało otwarte w Stargardzie przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to drugie tego typu miejsce w Polsce, pierwsze zostało utworzone w Szczecinie na Uniwersytecie Szczecińskim. Do tego przedsięwzięcia został powołany koordynator, którym jest Michał Kilar, instruktor ratownictwa wodnego, absolwent AWF w Poznaniu.

 

12-17.08.2019 | Polsko-niemieckie warsztaty w Stralsundzie

W partnerskim mieście Stralsund młodzi przedstawiciele Stargardu z Młodzieżowego Domu Kultury wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie "Cycle of Live" [Cykl życia]. Warsztaty zostały zorganizowane przez naszych przyjaciół ze STiC-er Theater i były przygotowaniem do spektaklu pt. „Piękne dusze” ukazującego problem uchodźctwa w Europie a także podejścia ludzi do emigrantów. Zajęcia w jakich brali udział przedstawiciele MDK Stargard to warsztaty teatralne, tańca

i mediów.

01.08.2019 | Z Powstania Warszawskiego do MDK Stargard

W 75. rocznicę Powstania Warszawskiego MDK Stargard wspomniał Marcina Tura. W latach 1968-1984 Marcin Tur zapisał się w historii Młodzieżowego Domu Kultury  w Stargardzie nie tylko jako sternik jachtowy i instruktor żeglarstwa. Był przede wszystkim współtwórcą Ośrodka Wodnego MDK Stargard nad Jeziorem Miedwie, gdzie zaprojektował i wykonał pierwsze łodzie dla dzieci i młodzieży. Zmarł 21 maja 2004 roku w wieku 74 lat. Spoczął wśród najbliższych na cmentarzu w Stargardzie. W czasie trwania Powstania Warszawskiego 17-letni Marcin był żołnierzem Batalionu Harcerskiego „Wigry” jako łącznik zaangażowany do roznoszenia i przekazywania rozkazów. W momencie wybuchu Powstania batalion "Wigry" był skoncentrowany na Starym Mieście jako odwód komendanta Okręgu Warszawskiego AK. Dzień 2 września 1944 był jednym z najbardziej dramatycznych momentów Powstania Warszawskiego. 

16.07.2019 | #ProjektBalticPipe

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. To nie tylko sprawa dorosłych ale też... dzieci. Co wiedzą o gazie najmłodsi? Dzisiaj już wszystko! Niezwykli animatorzy przygotowali dla dzieci pogadanki i animacje plastyczne. Ponadto mega twister, tor przeszkód, gra w zielone i koło fortuny z nagrodami. Podczas realizacji projektu Baltic Pipe przy Portowej 3 gościliśmy naszych przyjaciół ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Stargardzie. To był kolejny udany dzień półkolonii w MDK Stargard! 

13.07.2019 | Puchar Ziem Zachodnich

Klub żeglarski Fram zorganizował w sobotę, 13 lipca, regaty żeglarskie o puchar burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza. Areną zawodów było czyste

i malownicze jezioro Głębokie koło Międzyrzecza. W regatach wystartowało kilkanaście załóg: Międzychód wystawił cztery jachty, Myślibórz trzy, Barlinek dwa, Stargard dwa, a gospodarze kilka kolejnych. Stargardzka załoga pod kier. Mariana Preissa z 82 punktami do pucharu zajęła 9. miejsce (Sternik: Maciej Mielczarek, załoga: Wiktoria Gruca, Maciej Ruszkiewicz). 

 

08-09.07.2019 | Emigatis w stodole

W stodole państwa Mironiów w Nastazinie odbył się 17. Festiwal teatralny - Teatr w stodole, organizowany przez szczeciński teatr "nie ma", z reżyser Tatianą Malinowską-Tyszkiewicz. W Festiwalu jak co roku wzięła udział młodzież z Grupy Teatralnej Emigatis wystawiając trzy spektakle teatralne. Festiwal „Teatr

w stodole” odbywający się co roku w Nastazinie od 2003 roku, związany jest z ideą pokazywania ludziom teatru. Młodzi aktorzy „przywożą teatr” do mieszkańców małej wsi, dzięki czemu nie muszą oni pokonywać wielu kilometrów, w celu obejrzenia spektaklu w najbliższym dużym mieście. Ten festiwal to jednak nie tylko granie przedstawień w stodole, która przypadkiem jest zaopatrzona w scenę, jest on też czasem rozwijania talentu aktorów, którzy całe dnie spędzają na ciężkich, ale rozwijających warsztatach teatralnych, a wieczorami grają przedstawienia.

15.06.2019 | MDK na Ulicy Magicznej

Podczas 18. edycji Festynu na "Ulicy Magicznej" nie mogło zabraknąć MDK Stargard. Taniec młodych tancerek, występy wokalne laureatów Przeglądu Piosenki Przedszkolnej a także koncerty Marcina Momota i Oliwiera Michalczuka uświetniły piknik organizowany w Teatrze Letnim i Alei Słowiczej przez Książnicę Stargardzką. 

15.06.2019 | Szczecin: Talent Roku

Uczniowie z zachodniopomorskich szkół i ośrodków kultury rywalizowali w kategoriach tanecznych i wokalnych. W imprezie organizowanej przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wzięły udział tancerki z zespołów tanecznych Gest (Małgorzata Flas) oraz Ekspresja 1 (Ewa Brucka).

15.06.2019 | Szachowy Memoriał dla Tomka

W ramach Dni Stargardu odbył się 11. Memoriał im. Tomasza Kopińskiego. Organizowany był on we współpracy z Klubem Sportowym "Mechanik". Tomasz był nie tylko zawodnikiem i sędzią, ale przede wszystkim entuzjastą królewskiej gry. To właśnie dzięki jego osobie szachy w Stargardzie są tak popularne. Działał społecznie w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie pomagając młodzieży w zgłębianiu tajemnicy szachowego rzemiosła. Odszedł w wieku 31 lat.

14.06.2019 | "Blisko, daleko..." Ewy Krysian zainaugurowało Dni Stargardu 2019

Zobacz galerię zdjęć: stargardzka.pl

Zobacz galerię zdjęć: stargard.naszemiasto.pl

Zobacz galerię zdjęć: stargard.com.pl

Zobacz galerię zdjęć Jana Rybaczuka (fb.com)

Poetyckie teksty, wspaniała oprawa muzyczna, wykonawcy bliscy sercu Ewy Krysian - taki był koncert pt. „Blisko, daleko…” z piosenkami jej autorstwa, który inaugurował tegoroczne Dni Stargardu. Pierwszy raz mam okazję zapowiedzieć koncert mojej wybitnej koleżanki, którą znam jeszcze z czasów Mariana Bęćkowskiego - mówiła Celina Sadowska-Gładysz ze sceny Teatru Letniego, dodając, że choć Ewa Krysian na ogół kojarzona jest z Rupakami, to tym razem ich nie będzie. Będzie natomiast dojrzała artystka, poetka i kompozytorka. Spotkanie z twórczością Ewy Krysian miało różne odsłony. Było radośnie, refleksyjnie, czasami dramatycznie. Decydował charakter tekstów. Warto było wsłuchać się w nie. W niebanalny sposób mówiły o życiu, miłości, śmierci, ale też ciepło o… Stargardzie.

Bardzo chwaliła je Katarzyna Buja-Kazuba. I pięknie je wyśpiewała m.in. w duecie z Mariuszem Zarzecznym. Pod koniec koncertu Ewa Krysian podziękowała publiczności, że przyszła na koncert, wykonawcom, jak również muzykom, że przyjechali do Stargardu grać do jej słów. Wspomniała nieżyjących już Roberta Piotrowskiego i Grzegorza Grzyba, z którymi współpracowała. I zaśpiewała dla nich - jedyny raz solo podczas tego koncertu.

W koncercie udział wzięli: Aleksandra Krysian ( vocal, piano), Karolina Kuk, Kornelia Kosmacz, Martyna Pawłowska, Nailah Vitha, Sylwia Wieleba, Jakub Zajączkowski, Mariusz Zarzeczny (vocal, harmonijka ustna), Łukasz Brodowski, Ewa Krysian. Gościnnie Katarzyna Buja-Kazuba (Jackpot). Wykonawcom akompaniował zespół pod kierownictwem Michała Jurkiewicza w składzie: Szymon Kamykowski - saksofony, flet, ewi; Mateusz Szczypka - gitary; Józef Rusinowski - perkusja; Wiesław Ochwat - akordeon; Michał Jurkiewicz - instrumenty klawiszowe; Paweł Grzesiuk - gitara basowa, kontrabas.

Grało też trio smyczkowe: Dorota Witkowska, Edyta Hedzielska, Małgorzata Kościuszko. [Źródło: Bożena Kuszela, stargardzka.pl]

13.06.2019 | Instrumentarium pod kier. Roberta Iżewskiego

Koncert podsumowujący rok szkolny cieszy się za każdym razem ogromnym zainteresowaniem. To głównie najbliżsi, rodzina i znajomi czekają na ten wyjątkowy wieczór, podczas którego młodzi uczniowie pod kier. Roberta Iżewskiego prezentują zdobyte umiejętności gry na klawiszach, bębnach i perkusji.

12.06.2019 | Instrumentarium pod kier. Jacka Jankowskiego

Zobacz galerię zdjęć Marka Teplińskiego (fb.com)

Koncert podsumowujący rok szkolny cieszy się za każdym razem ogromnym zainteresowaniem. To głównie najbliżsi, rodzina i znajomi czekają na ten wyjątkowy wieczór, podczas którego młodzi uczniowie pod kier. Jacka Jankowskiego prezentują zdobyte umiejętności gry na gitarze. 

11.06.2019 | Wystawa grafiki Stypendystek Prezydenta Miasta

Zobacz galerię zdjęć

Wernisaż wystawy grafiki warsztatowej podopiecznych  pracowni Ryszarda Balonia  przy Młodzieżowym Domu Kultury, zgromadził w Książnicy Stargardzkiej miłośników malarstwa, rysunku i grafiki. Zebrani w gościnnych murach Książnicy mogli osobiście  przekonać się, że nowe pokolenia twórców potrafią w pełni zachwycić wyrafinowanym pięknem swoich dzieł. W wernisażu prac Dominiki Borowskiej, Dominiki Czernis i Olimpii Horli uczestniczyła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska. Autorki różnorodnych, niebanalnych oraz głębokich w swym wymiarze prac, korzystały z m.in.  z techniki ekslibrisu, doskonaląc ją pod opieką Ryszarda Balonia - niekwestionowanego mistrza w tej dziedzinie. Prowadząc Pracownię Grafiki Użytkowej  MDK, zwykł on mawiać, że człowiek dociekliwy zasługuje na to, by przeprowadzić go przez niezmierzone piękno.

 

Podopieczne Ryszarda Balonia, z których każda ukończyła już 18 lat, swoją wrażliwość na piękno ujęły w mistrzowskiej kresce oraz motywach, zawartych

w miniaturze. Laureatki Nagrody Prezydenta Stargardu za 2018 r. mistrzowsko przekazały przy tym swą twórczą myśl wspomaganą przez fantazję, sięgając po minimalizm techniki ekslibrisu i rysunku. Powstały dzięki temu dzieła przykuwające uwagę i dojrzałe artystycznie, wykraczające daleko poza metrykalny wiek autorek. [Źródło: powiatstargardzki.pl]

05-11.06.2019 | Największe widowiska taneczne w roku

Zobacz galerię zdjęć

Około 2,5 tys. osób obejrzało największe widowisko taneczne. Jak co roku tancerki z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie ponad dwudziestoma układami choreograficznymi zakończyły rok pracy na parkiecie prezentując się przed stargardzką publicznością. W tym roku koncerty dedykowane były Rodzicom. Na scenie publiczność mogła także raz jeszcze poznać nauczycieli, choreografów i instruktorów tańca. Za ciężką pracę z młodymi tancerkami i całoroczną pracę pełną sukcesów zostały obsypane kwiatami i brawa wdzięczności otrzymały: Małgorzata Flas, Beata Górak, Agnieszka Dryjańska, Małgorzata Liwosz-Rogozińska, Paulina Ramotowska, Ewa Brucka, Weronika Żółwińska, Małgorzata Gryciuk a także za tworzenie choreografii Balbina Górak. Na jednym z koncertów głos zabrał Prezydent Miasta Stargard, Rafał Zając: „Duma nas rozpiera i podziwiamy Wasz ogromny talent. Jesteśmy zachwyceni tym koncertem. Macie ogromny talent i potencjał, który wynosicie z tej placówki. Kiedy dyskutujemy nad wykorzystaniem finansów samorządowych to często dyskutujemy, która z inwestycji jest najbardziej potrzebna. Myślę, że jednym z najlepiej zainwestowanych pieniędzy publicznych to jest prowadzenie takiej placówki jak Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości”. Do nauczycielek tańca Prezydent skierował słowa: „Szanowne Panie, to wam przede wszystkim serdecznie dziękujemy. Nauczyciel może być mistrzem, nauczyciel może być przewodnikiem, nauczyciel może uczyć zasad, wpajać wartości, zwracać uwagę na drugiego człowieka i wzbogacać dziecko by rozwijać jego talent wyposażając go w skrzydła. I Wy to wszystko robicie! Serdecznie Wam za to dziękuję!” Na sam koniec wyrazy wdzięczności skierowała Małgorzata Flas, dyrektor MDK Stargard.

05.06.2019 | Aktorzy z Krakowa dla najmłodszych

Artyści krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych Krak-Art zaprezentowali spektakl „Lech, Czech i Rus”. Przedstawienie oparte na znanej legendzie

o powstaniu państwa polskiego to opowieść o Lechu, który za namową ducha puszczy - Żubra, zostaje na wskazanej przez niego ziemi, zakłada państwo polskie

i buduje jego stolicę - gród Gniezno. Dzieci z Akademii Przedszkolaka ochoczo włączyły się do przedstawienia. Wspólne śpiewanie piosenek z krajów braci Lecha, zakończył Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany na baczność! Przedstawienie zaprezentowane przez artystów zawierało wiele elementów patriotycznych

i pouczających zebrane maluchy, które taką formę przekazu doskonale rozumiały i przy okazji wesoło się bawiły.

04.06.2019 "Momo" na deskach Piwnicy TPS

Zobacz galerię zdjęć

Na scenie Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu wystawił sztukę pt. "MOMO" w reżyserii Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Publiczności bardzo podobała się sztuka, niosąca ambitny przekaz i pełna multimedialnych efektów. Poruszająca m.in. dylemat odpowiedniego spędzania czasu, gospodarowania własnym życiem, wyboru priorytetów. Świetnie zagrały wszystkie młode aktorki z teatru Emigatis. [Źródło: stargard.naszemiasto.pl]

02.06.2019 | Sulechów: Ogólnopolski Festiwal Tańca

8. Ogólnopolski Festiwal Tańca odbył się w Sulechowie. Od wielu edycji udział biorą najlepsze zespoły z Polski, a także tancerki z Domu przy Portowej 3

w Stargardzie. Na tegoroczną edycję festiwalu również wybrały się nasze tancerki, które wróciły z licznymi nagrodami. Dziewczęta zdobyły także dwie nagrody specjalne!

Ekspresja I (Ewa Brucka)
I miejsce w kategorii Inne Propozycje +18
II miejsce w kategorii Taniec Współczesny +18

Aplauz V (Beata Górak)
I miejsce w kategorii Inne Propozycje +15
III miejsce w kategorii Modern Jazz +15

Aplauz VII (Beata Górak)
III miejsce w kategorii Modern Jazz 12-14 lat

01.06.2019 | Szczecin: Wojewódzki Przegląd Tańca

Wojewódzki Przegląd Tańca w Szczecinie jest kolejnym etapem Powiatowych Konfrontacji Tanecznych w których biorą udział najlepsi tancerze zachodniopomorskiego. Powiat stargardzki z dumą reprezentowały zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie: Ekspresja I, Gest i Pasja. Na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich sędziowie obejrzeli łącznie 36 prezentacji w różnych stylach tanecznych. Po burzliwych obradach jurorzy przyznali kolejne nagrody

i nominacje do koncertu Talent Roku. Nasze zespoły uplasowały się następująco:

Zespół Gest: tytuł laureata oraz nominacja do koncertu Talent Roku (Małgorzata Flas)

Zespół Ekspresja I: tytuł laureata oraz nominacja do koncertu Talent Roku (Ewa Brucka)

Zespół Pasja: wyróżnienie (Małgorzata Liwosz-Rogozińska)

30.05.2019 | "Piegowate Słońce"

Zobacz galerię zdjęć

Na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, uczniowie stargardzkich szkół podstawowych obejrzeli dwa muzyczne spektakle pt. "Piegowate słońce", ze znanymi piosenkami "Rupaków" z Młodzieżowego Domu Kultury, autorstwa Ewy Krysian. "Rupaki" zaśpiewali o sobie samych. Z przymrużeniem oka opowiedzieli

o swoich wadach i problemach, ale nie zabrakło także tematów o szkole, o akceptacji, o przyjaźni i samotności. W koncercie znalazło się wiele odniesień do świata przyrody, szacunku do zwierząt i roślin. Dorośli mogli przekonać się, co na ich temat myślą dzieci. A niestety, nie jest najlepiej... Spektakl pokazał widzom, że tak naprawdę nie sprzyja rodzinnym relacjom betonowy świat, hałas miasta, ciągły pośpiech i brak czasu. [Źródło: stargard.naszemiasto.pl]

 

29.05.2019 | Fotograficzny wernisaż

Zobacz galerię zdjęć

Prezentację serii portretów można obejrzeć w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Stargardzie. Niezwykłą ekspozycję przygotowali młodzi twórcy z Pracowni Fotograficznej MDK. Założycielem pracowni Ubik przy MDK jest pasjonat fotografii, Waldemar Jaszczak. Uwagę widzów przykuwa wyjątkowość prezentowanych zdjęć portretowych poświęconych Wielkim Polakom, widzianym jednak ze współczesnej perspektywy. Autorzy portretowych tryptyków utożsamiają się również ze swoimi bohaterami, osobiście uczestnicząc w sesjach. Uzyskany efekt robi wrażenie, o czym przekonać się można oglądając fotografie wyeksponowane na parterze Starostwa. W wernisażu zdjęć pod hasłem: "Wielcy tacy jak my" uczestniczyli: Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, Wicestarosta Joanna Tomczak oraz Irena Agata Łucka, Członek Zarządu Powiatu. Grono młodych twórców Pracowni Fotograficznej zaprezentowała Dyrektor MDK Małgorzata Flas, natomiast ideę projektu przybliżył Waldemar Jaszczak,  prowadzący Pracownię Fotograficzną. [Źródło: powiatstargardzki.pl]

28-29.05.2019 | "Emigatis" z wyróżnieniem

 

W dniach 28-29 maja odbył się 11. Przegląd Małych Form Teatralnych "Kotłownia". Podczas przeglądu młodzież z grupy teatralnej "Emigatis" miała zaszczyt zaprezentować spektakl pt. : "Zabawa w dom" w reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz. Młodzi aktorzy wrócili z Przeglądu z wyróżnieniem. 

27.05.2019 | Hiszpania doceniła grafika z MDK

Z hiszpańskiego El Prat de Llobregat dotarł list gratulacyjny, niezwykły prezent i oryginalna statuetka dla Huberta Tomczaka, ucznia grafiki warsztatowej

pod kier. Ryszarda Balonia. Hubert wziął udział w kolejnej edycji konkursu graficznego. Serdecznie gratulujemy!

27.05.2019 | Reda: Festiwal Form Tanecznych

Zespół Aplauz na 1 Ogólnopolski Festiwal Form Tanecznych Wygibajka w Redzie. Jury w składzie: Wiktoria Rudnik, Edyta Koper, Beata Giza-Palutkiewicz, Przemysław Gizak i Aleksander Kopański przyznało tancerkom:


Aplauz V - 1 miejsce w kat. Inne Formy+15
Aplauz Bis - 3 miejsce w kat. Modern +15
Aplauz V - Wyróżnienie w kat. Modern +15

25.05.2019 | Powiatowe Konfrontacje Taneczne

Zobacz galerię zdjęć

W sali Ośrodka Kultury w Kobylance odbyły się Powiatowe Konfrontacje Taneczne, na których nie mogło zabraknąć tancerek z Młodzieżowego Domu Kultury. Zespoły prezentowały różne style taneczne a sama rywalizacja była zacięta. Zwyciężył jednak taniec współczesny z MDK! Przed nami Konfrontacje Wojewódzkie

w Szczecinie już 1 czerwca. Zespołom Gest, Ekspresji I oraz Pasji i ich instruktorkom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

25.05.2019 | Regaty: Puchar Ziem Zachodnich

Zobacz galerię zdjęć

Sekcja Regatowa Towarzystwa Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, której opiekunem jest Pan Marian Preiss, 25 maja 2019 roku wzięła udział

w drugich regatach Pucharu Ziem Zachodnich sezonu 2019 w klasie Omega i Optimist. Regaty na jeziorze w Niesulicach k. Świebodzina dla naszej sekcji były udane, w klasie Optimist całą rywalizację i wszystkie cztery wyścigi wygrał Bartłomiej Pialik (MDK Stargard), a czwarty był jego kolega klubowy Dominik Ilnicki (MDK Stargard). W klasie omega nasza załoga w składzie: Maciej Mielczarek (sternik), Jakub Romanowski i Wiktoria Gruca zajęła 12 miejsce na 15 załóg.

23.05.2019 | Teatr w Ośrodku Socjoterapii

We wtorek Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Stargardzie miał przyjemność gościć w swojej placówce dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Panią Małgorzatę Flas, a także niezwykle utalentowaną grupę teatralną "Emigatis". Dziewczęta w profesjonalny sposób przedstawiły spektakl pt. "Zabawa w dom" w reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz, który wzbudził wiele emocji wśród wychowanków Ośrodka.

22.05.2019 | Warsztaty taneczne dla najmłodszych

Zobacz galerię zdjęć

Warsztaty ruchowe dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi poprowadziła p. Agnieszka Dryjańska. Przedszkolaki po poznaniu historii Willi Karowów mogły same się przekonać czym jest praca choreografa i jak można szaleć w sali baletowej.

20-24.05.2019 | Wystawa pokonkursowa

W sali kominkowej MDK Stargard ponownie można było zobaczyć wystawę pokonkursową. Wcześniej, w ramach obchodów Dnia Pionierów Stargardu na Rynku Staromiejskim odbyło się uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii i Grafiki Komputerowej pt. „Moi przodkowie – pionierzy Ziemi Stargardzkiej”. Towarzyszyła temu także wystawa 24 prac uczniów w kolegiacie NMP Królowej Świata. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Można ją było oglądać do 15 maja następnie w budynku MDK Stargard przy Portowej 3. Nad całością honorowy patronat sprawował Prezydent Miasta Stargard. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie.

 

18.05.2019 | Szczecin: Festiwal Tańca o Puchar Dnia Dziecka

 

Zespoły taneczne Aplauz, Gest oraz Ekspresja wzięły udział w IX Festiwalu Tańca o Puchar Dnia Dziecka w Szczecinie. Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zespoły w wielobarwnych kostiumach zaprezentowały ciekawe i różnorodne choreografie o wysokim poziomie artystyczno-tanecznym. Zadowolone tancerki wróciły z wieloma nagrodami! Serdecznie gratulujemy!

Kat. Formy Klasyczne 9-11 lat
Aplauz 2 - 2 miejsce (A. Dryjańska)
Ekspresja 3 - 3 miejsce (P. Ramotowska)

Kat. Inne formy 9 - 11 lat
Ekspresja 3 - 2 miejsce (P. Ramotowska)

Kat. Inne formy 12-15 lat
Gest Duo – wyróżnienie (M. Flas)

Kat. formy klasyczne 12-15 lat
Gest Duo – 3 miejsce (M. Flas)

Kat. Inne formy powyżej lat 15
Gest – 2 miejsce (M. Flas)
Ekspresja 2 – 3 miejsce (W. Żółwińska & M. Gryciuk)

Kat. formy klasyczne powyżej lat 15
Gest – 3 miejsce (M. Flas)
Ekspresja 2 – wyróżnienie (W. Żółwińska & M. Gryciuk)

Kat. Mini Formacje, formy klasyczne powyżej lat 15
Ekspresja 1 – 3 miejsce (W. Żółwińska)

 

16.05.2019 | Przegląd Piosenki Przedszkolnej

Zobacz galerię zdjęć z występów i gali wręczenia nagród

Zobacz zdjęcia Jury zza kulis...

Przegląd Piosenki Przedszkolnej "Od Przedszkola do Idola" od lat jest oczkiem w głowie MDK Stargard. Zaledwie kilkuletnie przedszkolaki odważnie występują na dużej scenie. Prezentacje i spontaniczność dzieci jest cudowna! Tak odkrywa się pierwsze, stargardzkie gwiazdy piosenki!

 

Wszyscy są zwycięzcami, jednak wyróżnienie i "platynowa płyta" trafiła do Tosi Bodys z Przedszkola Montessori "Na zielonym Wzgórzu" z Oddziałami Integracyjnymi , Zosi Czajkowskiej z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Michała Marczaka z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Wesoła Lokomotywa" i Miłosza Nowaczyka z Przedszkola Miejskiego nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi "Bajkowy Zakątek". Podczas czwartkowego Przeglądu Piosenki Przedszkolnej w loży Jury zasiedli: Bożena Bedorf (przewodnicząca Jury), Małgorzata Flas i Robert Iżewski. Podczas obrad Jury stargardzkie przedszkolaki mogły na nowo poznać bajki autorstwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Na scenie Teatr Emigatis Towarzystwa Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury

w Stargardzie. Opiekunem grupy jest reż. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz. Przegląd Piosenki Przedszkolnej odbył się pod Patronatem Prezydenta Miasta Stargard.

16.05.2019 | "Rupaki" na konferencji

Zespół "Rupaki" pod kier. Ewy Krystian wystąpił podczas konferencji inaugurującej polsko-niemiecki projekt "Transgraniczny Most Przyszłości". Odbyła się ona

w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie.

12.05.2019 | „Moi przodkowie – pionierzy ziemi stargardzkiej”

Zobacz galerię zdjęć

Czytaj wyniki i zobacz nagrodzone prace

Laureaci zostali nagrodzeni! W Dniu Pionierów Stargardu rozstrzygnięty został Międzyszkolny Konkurs Fotografii i Grafiki Komputerowej pt. „Moi przodkowie – pionierzy ziemi stargardzkiej”. Dzieci i młodzież odebrali narody i wyróżnienia z rąk m.in. Ewa Maria Sowa - zastępcy Prezydenta Miasta Stargard i Małgorzata Flas - dyrektora MDK Stargard. W stargardzkiej kolegiacie powstała okolicznościowa wystawa, na której można zobaczyć nagrodzone prace! Organizatorami byli Młodzieżowy Dom Kultury i Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie. Konkurs został objęty Patronatem Starosty Stargardzkiego oraz Prezydenta Miasta Stargard.

12.05.2019 | Dzień Pionierów Stargardu

Zobacz galerię zdjęć

Podczas Dnia Pionierów Stargardu na płycie Rynku Staromiejskiego zaprezentowali się m.in. Marcin Momot, Oliwier Michalczuk (pod kier. Jacka Jankowskiego)

i bębniarze (pod kier. Roberta Iżewskiego) z MDK Stargard. Dzień Pionierów Stargardu jest świętem miasta i hołdem złożonym pierwszym osadnikom, którzy byli twórcami Stargardu.

11.05.2019 | Pierwszy Zlot Modeli Oldtimerów

Zobacz galerię zdjęć

Pierwszy Zlot Modeli Oldtimerów odbył się 11 maja br. w Trzebiczu Nowym. Rewelacyjne modele szybowców, samolotów, loty na wysokości 250 m. i rewelacyjny RWD-5bis z czterosuwowym silnikiem... to tylko niektóre atrakcje zlotu. Pracownię Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego reprezentowali Krystian Walnuszek (wyróżniony w kat. dla najmłodszego modelarza na zlocie) oraz sam instruktor, p. Andrzej Żychliński. Pan Andrzej zdobył 1. miejsce w klasie RetroPl.

05.05.2019 | Szczecin: rozpoczęcie sezonu żeglarskiego

Zobacz galerię zdjęć

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wraz z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim zainaugurowała sezon żeglarski 2019. Przy dźwiękach hymnu na Maszcie Maciejewicza podniesiono banderę. Podczas uroczystości obecni byli m.in. żeglarze z Ośrodka Wodnego przy Młodzieżowym Domu Kultury

w Stargardzie wraz ze swoim instruktorem, p. Marianem Preissem.

 

03.05.2019 | Przegląd Młodych Muzyków 

Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Surmy

Na scenie teatru letniego w stargardzkim parku Chrobrego, odbyła się 4 edycja Przeglądu Młodych Muzyków. Organizuje ją Młodzieżowy Zespół Doradczy Prezydenta Miasta Stargard ze wsparciem Stargardzkiego Centrum Kultury. III miejsce zajął, związany z MDK Stargard, utalentowany gitarzysta Marcin Momot.

03.05.2019 | 3 Maja: realizacja dźwięku

Na stargardzkim Rynku Staromiejskim odbyły się uroczystości 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Całość została zrealizowana przez akustyków

i realizatorów Dźwięku Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

27.04.2019 | Tancerki w Lubsku

Zobacz galerię zdjęć

W Lubsku odbył się 3. Polsko-Niemiecki Festiwal Tańca. Po raz pierwszy wziął w nim udział zespół taneczny Pasja pod kierunkiem Małgorzaty Liwosz-Rogozińskiej

i zespół Gest pod kierunkiem Małgorzaty Flas. Na scenie zaprezentowało się kilkadziesiąt zespołów w różnych kategoriach wiekowych i tanecznych, m.in.:

z Wrocławia, Sierakowa, Gorzowa Wlkp., Żar, Częstochowy, Bielan Wrocławskich, Słubic, Szczecina, Zielonej Góry, Krosna Odrzańskiego, Sulechowa. Jurorzy ocenili 119 choreografii, spośród których przyznali dwie nagrody Grand Prix, jedną z nich otrzymał zespół GEST za choreografię ,,Zatrzymać chwile”.

Dziewczętom oraz p. Małgorzacie serdecznie gratulujemy!

Wyniki:

Pasja Petit - kat. taniec współczesny 7-9 lat – 1 miejsce
Gest - kat. taniec współczesny 16-18 lat – 1 miejsce

Pasja Petit - kat. inscenizacja taneczna 7-9 lat – 2 miejsce
Pasja - kat. inne propozycje taneczne 13-15 lat – 2 miejsce
Pasja - kat. taniec współczesny 13-15 lat – 2 miejsce
Gest - kat. inne propozycje taneczne 16-18 lat – 2 miejsce

Gest Duo - kat. modern jazz 13-15 lat – 3 miejsce
Gest Duo - kat. taniec współczesny 13-15 lat – 3 miejsce

13.04.2019 | Szczecin: Dance Stars

 

Zespół Pasja kierowany przez Małgorzatę Liwosz-Rogozińską wziął udział w V Turnieju Tańca Dance Stars w Szczecinie. Grupa Pasja Petit zdobyła 1. miejsce

w kategorii jazz formacje 6-8 lat za układ "Wróżki - Zębuszki". Natomiast starsza grupa Pasja zajęła 2. miejsce z układem "Szukając pasji" w kategorii formacje

jazz 12-15 lat. 

12.04.2019 | Misterium Męki Pańskiej

 

Akustycy i realizatorzy dźwięku ze Studia Nagrań Młodzieżowego Domu Kultury wraz ze swoimi uczniami wzięli udział w corocznym przedsięwzięciu organizowanym przez parafię pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie. Misterium Męski Pańskiej to wyjątkowy spektakl, który młodzież wystawiła tydzień przed Wielkim Piątkiem. 

10.04.2019 | Krakowskie Krak-Art dla przedszkolaków

Zobacz galerię zdjęć

Aktorzy z grupy teatralnej Krak-Art z Krakowa w środowe popołudnie przygotowali dla naszych dzieci spektakl "Łakocie Jasia i Małgosi". Adaptację znanej baśni braci Grimm przedstawiono w sali kominkowej MDK Stargard w nieco innej konwencji, nadając jej charakter profilaktyczny. Bohaterowie przedstawienia przypomnieli dzieciom o zasadach zdrowego odżywiania oraz o bezpiecznym zachowaniu się w kontakcie z obcymi. Przedstawienie było również okazją do utrwalenia wiadomości przyrodniczych oraz zrozumienia sensu wartości takich jak dobro, przyjaźń czy współpraca. Możliwość współuczestnictwa przez dzieci

w spektaklu jak zwykle spotkała się z aprobatą najmłodszych.

10.04.2019 | Łódź: ART.TELE.DISC

Lena Dębowska z Koła Realizacji Dźwięku otrzymała 1. nagrodę za teledysk w kat. piosenka obcojęzyczna. Nagrody przyznawane są w ramach

III Międzynarodowego Festiwalu Twórców Teledysków ART.TELE.DISC, Łódź 2019. Dźwięk do teledysku był nagrywany przez Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku

w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie.

10.04.2019 | Nominacja dla Mateusza Tarkowskiego

Mateusz Tarkowski otrzymał nominację oraz zaproszenie do wzięcia udziału w 13. Spotkaniach Mistrzów Muzyki w Pacanowie. Mateusz jest wychowankiem

p. Ewy Krysian. Mateuszowi oraz Pani Ewie serdecznie gratulujemy!

06-07.04.2019 | Nowogard: Spotkania taneczne

Zobacz galerię zdjęć

Zespoły taneczne Aplauz oraz Ekspresja wzięły udział w XVI Nowogardzkich Spotkaniach Tanecznych o Puchar Burmistrza Nowogardu.
Jak co roku festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na scenie zaprezentowało się 97 grup tanecznych. Nasze tancerki wróciły z wieloma nagrodami.

Aplauz II - 2 miejsce w kat. 9 - 11 lat (instruktor A. Dryjańska)
Aplauz I - Wyróżnienie w kat. pow. 14 lat ( instruktor   A. Dryjańska)

 

Aplauz VII - Wyróżnienie w kat. 12 - 14 lat (instruktor B. Górak)

Aplauz V - 2 miejsce w kat. pow. 14 lat (instruktor B. Górak)

 

Ekspresja III - 2 miejsce w kat. 9 - 11 lat ( instruktor  P. Ramotowska)

Ekspresja II - 2 miejsce w kat. pow. 14 lat ( instruktor  W. Żółwińska i M. Gryciuk)

Ekspresja I - 1 miejsce w kat. pow. 14 lat ( instruktor  E. Brucka)

 

 

04.04.2019 | Strefa Sztuki: Jadwiga Kruża

Kolejnym obrazem, który można podziwiać w "Strefie Sztuki" w Młodzieżowym Domu Kultury, jest „Przemijanie” autorstwa Jadwigi Kruży. Autorka od ponad dwudziestu lat maluje obrazy. Początkowo były to kopie Murilla, Vermeera, Cezanna, Ajwazowskiego i innych malarzy. Niepostrzeżenie hobby przeistoczyło się

w prawdziwy nałóg. Kopie mistrzów przeplata z własnymi obrazami koni, martwych natur i scen rodzajowych. Dopiero sześć lat temu decyduje się pokazać swoje obrazy szerszej publiczności. Jadwiga Kruża jest członkiem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych "Brama".

31.03.2019 | Lipiany: Ogólnopolski Konfrontacje Taneczne

Zobacz galerię zdjęć

W Lipianach odbyły się Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne. Oto wyniki:

 

Gest, (Małgorzata Flas) 
2. miejsce, kat. inne formy / formacje / dorośli / open
3. miejsce, kat. modern / formacje / dorośli / open 


Aplauz 1, (Agnieszka Dryjańska)
1. miejsce, kat. jazz i modern dorośli / open – mini formacje
1. miejsce, kat. Inne formy/disco dance/show dance mini formacje / dorośli open
2. miejsce, duet Ola Narkun i Ula Kierczyńska, kat. Performing Art. / dorośli open


Pasja, (Małgorzata Liwosz-Rogozińska)
1.miejsce, Pasja Petit, kat. Inne formy/ formacje/Dzieci 
1.miejsce, Mała Pasja, kat. Modern / formacje / juniorzy / open
2. miejsce, Mała Pasja, kat. Disco Dance /Inne formy/ Formacje/Juniorzy


Aplauz, (Beat Górak)
1.miejsce, Aplauz 7, kat. Disco Dance / Inne formy/ Formacje/Juniorzy
1.miejsce, Aplauz 5, kat. modern / formacje / dorośli / open
3. miejsce, Aplauz 5, Kat. inne formy / formacje / dorośli / open

30.03.2019 | Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie

Zobacz galerię zdjęć

W sobotę w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia po raz trzeci odbyło się rozdanie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Spośród 101 zgłoszeń wyłoniono tylko 11 laureatów. Nagroda główna kota Umbriagi trafiła do Sekcji Żeglarskiej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, za osiągnięcia na polu popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych. Sekcja Żeglarska Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie – od 1950 roku Pracownia Żeglarska Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie uczy i szkoli przyszłych żeglarzy, późniejszych studentów Akademii Morskiej czy instruktorów żeglarstwa.

„Osoby, które zdobywają Nagrody krzewią ideę żeglarskie i dają piękny przykład dla młodych pokoleń. Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z takim uznaniem. Gratuluję wszystkim laureatom. Tak naprawdę grupa osób, które zasługują na wyróżnienie jest jeszcze większa” – powiedział Prezydent Szczecina Piotr Krzystek gratując młodzieży sukcesu.

29.03.2019 | Mobilne czytanie z OREW-em

Przy Portowej 3 kolejna stacja Mobilnego Czytania"! Była to plenerowa akcja Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie. Dzieciom o mądrej sowie czytał Maciej Dura-Pomarański. Dziękujemy dzieciom i wychowawcom za wizytę i radosną "niebieską" atmosferę.

 

27.03.2019 | Golgota z ceramiki

Zobacz galerię zdjęć

Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonała Bożena Bedorf, wicedyrektor MDK Stargard. "Szeptająca Golgota" została przygotowana przez dzieci z Pracowni Ceramiki i Rzeźby MDK Stargard. Samą rzeźbę główną przygotowała znana artystka, Teresa Babińska. Rzeźby dzieci, koniki są kolorowe. - Dzieciństwo to błogosławiony czas, który może być wolny od radykalizmu bieli i czerni. Koniki stoją u stóp Golgoty z powierzoną szeptem przez dzieci tajemnicą tego, za co chciałyby podziękować najbardziej - mówi artystka. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia w godzinach otwarcia MDK Stargard.

23.03.2019 | Wytańczone zwycięstwa

Zespoły taneczne Aplauz i Ekspresja rozpoczęły sezon taneczny z sukcesami w Żarach na 10 Polsko - Niemieckim Festiwalu Tańca. Ekspresja III pod kierunkiem Pani Pauliny Ramontowskiej w kat. modern jazz do lat 11 zajęła II miejsce. W kat. inne propozycje taneczne do lat 11 także II miejsce. Zespół Ekspresja II pod kierunkiem Weroniki Żółwskiej i Małgorzaty Gryciuk w kat. taniec współczesny 16-18 lat wróciły ze zlotem podobnie jak w kat. inne propozycje taneczne 16-18 lat.

Zespół Aplauz II pod kierunkiem Pani Agnieszki Dryjańskiej w kat. modern jazz do lat 11 - III miejsce. Był to debiut tego zespołu na festiwalach tanecznych.

Aplauz I również pod kierunkiem Pani Agnieszki Dryjańskiej kategorii jazz +18 wytańczył złoto I i nagrodę specjalną. W kat. inne propozycje taneczne +18 - II miejsce.

22.03.2019 | Wyróżnienie dla Emigatisu

Zobacz galerię na stargard.naszemiasto.pl

Za nami XXV Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych "O nagrodę cukrowej głowy". Emigatis pod kier. reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz za spektakl "Kolory" powrócił z wyróżnieniem. Podczas obrad Jury wystąpił zespół Layla pod kier. Aleksandry Krysian.

 

21.03.2019 | Graficy z MDK znów najlepsi

Z włoskiego Bodio Lomnago dotarła kolejna cudowna wiadomość! Dominika Borowska otrzymała II nagrodę w kategorii "młody artysta spoza Włoch". Jest to piękne zwieńczenie kolejnego etapu rozwoju młodej artystki i stypendystki Prezydenta Miasta Stargard. Sam mistrz, Ryszard Baloń otrzymał I nagrodę w kategorii artysta spoza Włoch".

16.03.2019 | Zespoły Gestów dla "kresowiaków"

Zobacz galerię na stargard.naszemiasto.pl

XVII Kaziuki Wileńskie w Stargardzie zorganizował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział rejonowy w Stargardzie. Podczas sobotniego, drugiego dnia tegorocznych Kaziuków, dla "kresowiaków", przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiły tancerki z Młodzieżowego Domu Kultury. Zespoły Gest i Gest Duo zaprezentowały się po kier. Małgorzaty Flas.

15.03.2019 | Aktorzy z Krakowa w MDK

Dzieci z Akademii Przedszkolaka kolejny raz gościły aktorów z krakowskiego studia teatralnego KRAK-ART.  Tym razem najmłodsza widownia zobaczyła spektakl oparty na znanej legendzie „O Popielu i Myszach”. To jedna z najbardziej znanych polskich legend, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród małych widzów.

Już na początku aktorzy przedstawili tradycyjne obrzędy dworskie, m.in. postrzyżyny syna Rzepki – Siemowita. Historię złego władcy Popiela, którego

w kruszwickim zamku pożarły myszy dzieci poznały, aktywnie włączając się w przebieg akcji. Interaktywne przedstawienie pozwoliło, aby widzowie na chwile stali się aktorami. Przedstawienie miało ważny wymiar edukacyjny -  pokazało, że „chciwość i nieuczciwość nie popłaca, a dobro zostanie nagrodzone”.

09.03.2019 | 18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Stargardzie

Zobacz galerię na stargard.naszemiasto.pl

W sobotę odbył się XVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Dozwolone do lat 19”, którego organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury wraz z Młodzieżowym Domem Kultury w Stargardzie, a sam Festiwal odbył się pod Patronatem Prezydenta Miasta Stargard.Solistów oceniało Jury w składzie: Iwona Wiśniewska-Salamon -wybitna szczecińska dyrygent, wokalistka Kasia Buja i gitarzysta Maciej Kazuba. Celem festiwalu jest promocja młodych wokalistów, propagowanie polskiej piosenki wśród dzieci i młodzieży, umuzykalnianie i konfrontacja dorobku artystycznego a także promocja Miasta Stargard.

Nagroda Grand Prix w 18. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19” trafiła do Martyny Ćwik z Koszalina, solistki w kat. 13-15 lat. 

A oto nagrodzeni podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19” w Stargardzie w kategoriach wiekowych:

Kat. do lat 9:
1. miejsce Hanna Przydacz (Koszalin)
2. miejsce Kornelia Sadowska (Stargard)
3. miejsce Amelia Paczos (Maszewo)

Kat. 10-12 lat:
1. miejsce Adam Skalski (Zielona Góra)
2. miejsce Julia Halec (Szczecin)
3. miejsce Gabriela Marciniak (Stargard)
3. miejsce Klara Konstancja Tarnowska (Szczecin)

Kat. 13-15 lat:
1. miejsce Urszula Zubek (Warszawa)
2. miejsce Adrianna Borucka (Stargard)
3. miejsce Sara Majchrzak (Leszno)

Kat. 16-19 lat:
1. miejsce Nailah Vitha (Stargard)
2. miejsce Julia Małecka (Goleniów)
2. miejsce Łukasz Brodowski (Stargard)
3. miejsce Hanna Milczarek (Zielona Góra)

Kat. duety i zespoły 13-19 lat:
1. miejsce Dzikie Wino (Stargard)
2. miejsce Rytmos (Słubice)

Nagroda Specjalna Jury:
Kamil Marszał (Poznań)
Franciszek Patryn (Zielona Góra)

07.03.2019 | Powraca "Via Crucis Stargardia"

Druga edycja Stargardzkiej Drogi Krzyżowej "Via Crucis Stargardia" z 2017 roku ponownie powróciła! Po dwóch latach dzięki staraniom stargardzkiej artystki

i prezes Ludmiły Sabadini, prace znalazły swoje miejsce w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w podstargardzkim Gogolewie. Są tam prace m.in.: Elżbiety Szumskiej, Jolanty Brejdak, Teresy Babińskiej, Mariana Preissa i Macieja Dury-Pomarańskiego. To szczególny i wyjątkowy moment dla stargardzkich artystów.

W kościele, którego historia sięga XV w. zawisły współczesne, odważne i niekonwencjonalne prace naszych twórców. Stworzone dzieła są spojrzeniem artystów wywodzących się z odmiennych środowisk, artystów mających różne doświadczenia życiowe, różniących się od siebie pochodzeniem, sposobem oraz stylem tworzenia a nawet wyznawaną wiarą. Pomysłodawcą dwóch edycji "Via Crucis Stargardia" był Maciej Dura-Pomarański z MDK Stargard. Organizatorem Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie i Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych "Brama”.

03.03.2019 | Tropem Wilczym

Już po raz trzeci w Stargardzie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Młodzież ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku wraz z p. Adrianem Barczakiem czuwała nad nagłośnieniem największego biegu pamięci w Polsce.

02.03.2019 | Odszedł Stefan Bińkowski

Czytaj więcej

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Stefana Bińkowskiego, związanego z naszą placówką w latach 1985-1992. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia Rodzinie złożyła Dyrekcja oraz pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. 

02.03.2019 | Warsztaty modelarstwa dla młodzieży

Zobacz zdjęcia

Młodzi wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii uczestniczyli w warsztatach modelarstwa okrętowego w MDK Stargard. Pracownia jest najstarszą formą działalności Domu przy Portowej 3. Warsztaty poprowadził p. Piotr Spławski.

01.03.2019 | Graficy z MDK na podium

W Radomiu odbyło się V Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Warsztatowej Dzieci I Młodzieży „Drukarnia Wyobraźni”. Na Biennale wpłynęło 396 prac wykonanych przez dzieci i młodzież w wieku 6-21 lat. Nagrodę otrzymali: Alicja Bekiesz (13 lat, „Koty”, 2018, sucha igła) i Hubert Tomczyk (16 lat, „Exlibris Olimpia H.”,2018, drzeworyt). Wyróżnienie trafiło do Dominiki Borowskiej (18 lat, „Ważka”, 2018, sucha igła). Nominację do nagrody otrzymał Mikołaj Muszko (11 lat, „Kościół

w Marianowie” 2017, sucha igła). Opiekunem zdolnej młodzieży jest znany światowy grafik Ryszard Baloń. Na wystawie pokonkursowej można ugadać prace młodych artystów: 

 

1. Ania Stanikova, 10 lat,  „Kot i mysz”, sucha igła
2. Mikołaj Muszko, 12 lat, „Brama portowa”, sucha igła
3. Grzegorz Fojut, 14 lat, „Drzewo życia”, akwaforta
4. Wiktoria Woźniak, 15 lat, „Kot”, linoryt
5. Zuzanna Płońska, 16 lat, „Moje serduszko”, linoryt
6. Olimpia Horla, 17 lat, „Santa Muerte”, sucha igła
7. Dominika Borowska, 18 lat, „Dwie wieże”, sucha igła
8. Dominika Borowska, 18 lat, „Ex libris świat wróżek”, sucha igła
9. Dominika Borowska, 18 lat, „Stróż wiedzy”, sucha igła
10. Dominika Borowska, 18 lat, „Wino”, sucha igła
11. Sylwia Kozłowska, 20 lat, „Ptak przyszłości”. 

01.03.2019 | Konin: Rupaki i soliści na międzynarodowej scenie

Zobacz zdjęcia

O Stargardzie znów jest głośno w całej Polsce! Nominacje do udziału w 40. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie otrzymali wychowankowie Ewy Krysian z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie: Kornelia Sadowska i Mateusz Tarkowski. Nominację w kategorii zespoły wokalne do lat 12 otrzymał zespół Rupaki. Młodzi artyści wykonali „Karnet na marzenia” do słów i muzyki Ewy Krysian.​ Wielki Finał już w czerwcu.

27.02.2019 | Aktorzy z Krakowa z przedszkolakami

Zobacz zdjęcia

Kolejny raz dzieci z Akademii Przedszkolaka gościły aktorów teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentowali najmłodszym bajkę pt. „Cyrk leśnych robaczków”. Spektakl opowiadał o mieszkańcach leśnej polanki, którzy pewnego dnia zaniepokoili się dziwnym obiektem, jaki pojawił się na skraju lasu. Jak się później okazało, był to pająk, który otworzył cyrk i szukał wśród owadów uzdolnionych artystów. Kolorowe i muzyczne przedstawienie przeniosło zebrane dzieci w świat maleńkich owadów. Najmłodsi aktywnie uczestniczyły w spektaklu, tańcząc razem z aktorami. W przedstawieniu poruszane były takie tematy jak: bezpieczeństwo, współpraca, przyjaźń. Dzieci nauczyły się, że nie ten jest bohaterem kto ma spryt, jest dobrze ubrany, lecz ten kto jest odważny i ma dobre serce.

24.02.2019 | Tancerki na podium United Dance Arena

W Mogilnie odbyła się I edycja United Dance Arena. W turnieju tanecznym wzięły udział dziewczęta wraz z p. Ewą Brucką. Turniej taneczny okazał się sukcesem dla wychowanek z MDK Stargard. Zespół taneczny Ekspresja zdobył II miejsce w kat. powyżej 16 lat (modern contemporary) oraz III miejsce w kat. powyżej 16 lat

(inne formy tańca).

23.02.2019 | Orlen Przedszkoliada Tour 2019

W Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się kolejna impreza z największego w Europie cyklu imprez sportowych dla przedszkolaków – Orlen Przedszkoliada Tour 2019. Podczas eventu wystąpiły tancerki z MDK Stargard: Aplauz II pod kier. Agnieszki Dryjańskiej i Mała Pasja pod kier. Małgorzaty Liwosz-Rogozińskiej.

22.02.2019 | Dzieci poznają MDK

Zobacz zdjęcia na stargard.naszemiasto.pl

Jest to już kolejna wizyta w tej placówce, zorganizowana przez wychowawczynię Małgorzatę Widoniak, która co roku dba o to aby jej podopieczni mieli możliwość poznać to wspaniałe miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Zerowiaki zostały miło przyjęte przez dyrekcję i kadrę placówki. Ich przewodnikiem po pracowniach MDK była Pani Beata Górak, choreograf Zespołu Aplauz, która bardzo ciekawie przedstawiła ofertę placówki. Szczególne wrażenie na odwiedzających zrobiła pracownia choreografii. Pod jej wpływem i dzięki zajmującej prezentacji Pani Beaty Górak prawie wszystkie dziewczynki zadeklarowały chęć uczęszczania na zajęcia taneczne.

15.02.2019 | Marcin Momot w składzie Master of Solos

Marcin Momot wszedł do składu Master of Solos. Komisja zdecydowała wybrać 14 uczestników finału konkursu z 42. Marcin zagra w Krakowie 6 kwietnia

w największym konkursie gitarowym w Polsce z najlepszymi! "Chciałbym jeszcze raz podziękować pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury za możliwość nagrania super materiału do konkursu. Szczególnie dziękuję Ireneuszowi Kopczyńskiemu ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku" - mówi Artur Momot, ojciec Marcina.

15.02.2019 | Ryszard Baloń z tytułem "Twórcy Kultury"

Zobacz zdjęcia Tadeusza Surmy

Za nami gala, podczas której poznaliśmy laureatów corocznej nagrody Prezydenta Stargardu dla artystów, twórców ​i animatorów kultury. W kategorii: osiągnięcia

w dziedzinie twórczości artystycznej nagrodę otrzymał Ryszard Baloń - światowej sławy grafik, artysta i nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury.

"Dziś wieczorem nagrodziliśmy tych, którzy swoimi działaniami sprawili nam wiele radości – promowali Stargard na zewnątrz, jak i kształtowali życie kulturalne

w mieście. (...) Dziękuję za wytężoną pracę artystom, twórcom i animatorom kultury. Sprawiacie, że życie kulturalne naszego miasta z każdym rokiem rozkwita coraz bardziej" - powiedział podczas uroczystej gali Rafał Zając, prezydent Miasta Stargard. Na prośbę dyrektor MDK, wnioskodawcą było Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

14.02.2019 | Wielkie zwierzaki

Uczestnicy półkolonii zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie w czasie ferii zimowych 2019 stworzyli dzieła plastyczne. Wszystko pod czujnym okiem Teresy Babińskiej - szczecińskiej artystki i nauczyciela MDK Stargard. Wystawę "Wielkie zwierzaki" można było oglądać przez tydzień w sali kominkowej przy Portowej 3.

09.02.2019 | Bal Karnawałowy

Zobacz zdjęcia

Pani Bożena Bedorf wraz z przedszkolakami zakończyła okres bożonarodzeniowy w naszej placówce. Bal Karnawałowy, na którym pojawił się św. Mikołaj cieszył się wielkim zainteresowaniem najmłodszych i ich rodziców.

23.01.2019 | Stypendyści Prezydenta z MDK

Prezydent Miasta Stargard wręczył nagrody i stypendia za osiągnięcia artystyczne i sportowe w 2018 roku. Młodzieżowy Dom Kultury w tym roku może szczycić

się pięciorgiem stypendystów: Marcin Momot (gitara), Dominika Borowska (grafika), Natalia Hojczyk (teatr Emigatis), wokalistki Kornelia Kosmacz i Nailah Vita. Naszej młodzieży w uroczystości towarzyszyła dyrektor Małgorzata Flas.

21.01.2019 | Pierwsza wystawa nowego koła

Wernisaż wystawy koła malarstwa sztalugowego pod kier. Elżbiety Szumskiej. Wernisaż koła inauguruje powstałą we wrześniu 2018 roku nową grupę artystyczną w naszej placówce. Dzieci i młodzież pracuje pod kier. Elżbieta Szumska nauczyciela plastyki i członka Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych "Brama". Efekt półrocznej pracy mogliśmy oglądać przez tydzień w sali kominkowej MDK Stargard.

19.01.2019 | Żałoba Narodowa. MDK Stargard odwołuje sobotnią imprezę

Decyzją dyrekcji Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, zaplanowany na sobotę Bal Karnawałowy został odwołany. Ponowny termin imprezy dla najmłodszych zostanie podany w najbliższym czasie. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na budynku Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie zostaną przepasane czarnym kirem.

 

Łączymy się w tym trudnym czasie z Rodziną zmarłego Prezydenta Pawła Adamowicza, Przyjaciółmi, Współpracownikami oraz wszystkimi Gdańszczanami, składając wyrazy naszego współczucia. W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. 

18.01.2019 | 2 lata po śmierci Prezydenta Pajora

Dyrektor Małgorzata Flas wraz z pracownikami reprezentowali Młodzieżowy Dom Kultury podczas uroczystości 2. rocznicy nagłej śmierci Sławomira Pajora, Prezydenta Miasta Stargard w latach 2002-2017. Podczas uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca śp. Prezydenta, która jest umieszczona na budynku Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Na cmentarzu złożone zostały kwiaty i zapalone znicze, następnie w kolegiacie NMP Królowej Świata odprawiona została msza w intencji zmarłego Prezydenta.

17.01.2019 | Nagrania Out Of Mind

Przez cały dzień trwał mastering nagrań do płyty zespołu Out Of Mind. Końcowy etaap procesu realizacji produkcji muzycznej odbywał się z jednym z muzyków, Przemysławem Skuzem.

16.01.2019 | Doktor Dolittle prosto z Krakowa

Spektakl teatralny „Nowe przygody Doktora Dolittle” w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art z Krakowa dla naszych milusińskich z Akademii Przedszkolaka 

to nowa odsłona tej uwielbianej przez dzieci i dorosłych historii. Jan Dolittle tytułowy bohater książki Hugh Loftinga jest dość nietypowym lekarzem. Zamiast ludzi, woli leczyć zwierzęta. Ma też pewną umiejętność, jakiej nie posiada żaden inny człowiek – rozumie mowę zwierząt. Jego dom pełen jest różnych zwierzaków. Każde dziecko powinno znać historię słynnego Doktora Dolittle, miłośnika zwierząt, gotowego w każdej chwili nieść pomoc chorym, czy nieszczęśliwym stworzeniom. W tym spektaklu Doktor Dolittle pojawił się na czarnym lądzie. Przedstawienie „Nowe przygody Doktora Dolittle” to wspaniałe widowisko, które nauczyło dzieci wrażliwości i empatii w stosunku do zwierząt. Ciekawa fabuła i różnorodne kostiumy zaprzyjaźnionych już MDK Stargard aktorów sprawiły,

że młodzi widzowie oglądali bajkę z zapartym tchem.

16-17.01.2019 | Jankowski & Iżewski. Dwa dni "Instrumentarium"

Zobacz galerię zdjęć koncertu pod kier. Roberta Iżewskiego

Zobacz galerię zdjęć koncertu pod kier. Jacka Jankowskiego

Koncerty podsumowujące półrocze jak co roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. To głównie najbliżsi, rodzina i znajomi czekają na ten wyjątkowy wieczór, podczas którego młodzi uczniowie pracowni muzycznych prezentują zdobyte umiejętności. Młodzi muzycy, wraz ze swoimi nauczycielami: Jackiem Jankowskim

i Robertem Iżewskim wykonali dwudniowy koncert "Instrumentarium". W willi przy Portowej 3 można było usłyszeć m.in. instrumenty klawiszowe, gitarę klasyczną
i elektryczną a także afrykańskie bębny djembe. 

16.01.2019 | Międzynarodowy sukces Olimpii Horli!

Do Stargardu doszła z Włoch niezwykła wiadomość od organizatorów 10. Międzynarodowego Festiwalu "Cremona 2019" we Włoszech. Olimpia Horla (grafika warsztatowa pod kier. Ryszarda Balonia) jako jedna z 30 uczestników na świecie, po udziale w wystawie w Bodio Lomnago, otrzymała zaproszenie do udziału

w wystawie graficznej w Cremonie we Włoszech. Serdecznie gratulujemy sukcesu na jednej z najbardziej prestiżowych wystaw grafiki na świecie!

13.01.2019 | "Bez focha" zagraliśmy z WOŚP dla dzieci

Zobacz występ Oliwiera Michalczuka

Pomaganie jest dziecinnie proste! W niedzielę także zagraliśmy dla "dzieci małych i bez focha" - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Punktualnie o 16:00 na scenie Rynku Staromiejskiego występem gitarzystów z MDK: Marcina Momota i Oliwiera Michalczuka zainaugurowany został 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Stargardzie. Ponadto do licytacji zostały wystawione niezwykłe dzieła, które wyfrunęły z Portowej 3 z pracowni naszych artystów i plastyków!

12.01.2019 | Eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu

W sali kominkowej MDK Stargard kilkudziesięciu wokalistów zaprezentowało swoje umiejętności przed 18. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki "Dozwolone do lat 19". Jury już 18.01.2019 roku opublikuje listę finalistów na naszej stronie www.mdk.stargard.pl  Finał festiwalu odbędzie się 09.03.2019 roku na scenie widowiskowo-kinowej Stargardzkiego Centrum Kultury przy ul. Piłsudskiego 105 w Stargardzie.

11.01.2019 | #wielcy_jak_my | Emilia Plater

Zobacz galerię zdjęć

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka w projekcie #wielcy_jak_my upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Pierwsze warsztaty zorganizowane zostały 21.11.2018 r. Tym razem młodzi  podjęli tematykę Emilii Plater, w której rolę wcieliła się Amelia Jankowska. Foto wykonała Amelia Anders w asyście Hanny Pankiewicz.

 

Emilia Plater jest uznawana za bohaterkę narodową Polski, Białorusi i Litwy za jej odważną postawę w Powstaniu Listopadowym w 1830 r. Była jedną z niewielu kobiet walczących w oddziałach powstańców listopadowych. Gdy tylko wybuchło powstanie, obcięła swoje długie włosy, przywdział męski strój i uzbrojona

w pistolety i sztylet ruszyła do walki za wolność ojczyzny. O ile historycy nie kwestionują jej zapału i odwagi, o tyle podają w wątpliwość jej militarne zasługi oraz jej fizyczne piękno i krzepę, podkreślane w dziełach literackich i plastycznych. 

05.01.2019 | Polskie kolędy i pastorałki

Zobacz galerię zdjęć na stargard.com.pl

Koncertem kolęd i pastorałek zakończyliśmy obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wystąpiły dzieci i młodzież z artystycznych zespołów wokalnych: Rupaki, Dzikie Wino i Layla pod kier. Ewy i Aleksandry Krysian. Po raz pierwszy kolędowaliśmy w sercu Stargardu w kościele św. Jana Chrzciciela. Nie bez powodu - posługują tam księża Chrystusowcy którzy podczas pasterki w 1945 roku po raz pierwszy odśpiewali wspólnie z mieszkańcami polską kolędę.Tym samym wspominając wolność w naszym kraju, po 74 latach od zakończenia wojny, oddajemy hołd powojennym duszpasterzom w Stargardzie z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

 

04.01.2019 | #wielcy_jak_my | Zbigniew Wodecki

Zobacz galerię zdjęć

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka w projekcie #wielcy_jak_my upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Pierwsze warsztaty zorganizowane zostały 21.11.2018 r. Na początku roku postanowili pamiętać o Zbigniewie Wodeckim. W rolę wielkiego muzyka wcielił się Marek Tepliński, którego sfotografował Antek Domaradzki.

 

Zbigniew Wodecki - polski piosenkarz, muzyk (multiinstrumentalista – grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie), kompozytor, aranżer, aktor i prezenter telewizyjny. Pierwotnie, od końca lat 60., związany z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia

i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 akompaniował Ewie Demarczyk. W 1972 roku zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu

w Opolu. Największe przeboje artysty to: „Chałupy Welcome to”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Z Tobą chcę oglądać świat” (duet ze Zdzisławą Sośnicką), „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Opowiadaj mi tak”. Popularność przyniosły mu także wykonania piosenek tytułowych z animacji Pszczółka Maja i Rudolf czerwononosy renifer. 30 maja 2017, w dzień pogrzebu, dla uhonorowania Zbigniewa Wodeckiego, z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki utworu Louisa Armstronga, What a Wonderful World. 

24.12.2018 | Wigilia z Prezydentem Stargardu

W gmachu Urzędu Miejskiego w Stargardzie odbyło się wigilijne spotkanie, podczas którego prezydent Miasta Stargard, Pan Rafał Zając złożył życzenia współpracownikom, pracującym urzędnikom oraz zaproszonym gościom. Świąteczne spotkanie odbyło się przy śpiewie zespołu wokalnego "Dzikie Wino" z MDK Stargard, pod kier. Ewy Krysian. Występy zrealizowane zostały przez Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku, MDK Stargard.

23.12.2018 | Wielka Irena Sendlerowa

Zobacz galerię zdjęć

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka z okazji "wieku niepodległej Polski" upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Warsztaty zorganizowane pod koniec grudnia roku poświęcone zostały Irenie Sendlerowej ps. "Jolanta". Ależ ja nic takiego nie zrobiłam – powtarzała Irena Sendlerowa.

Wraz z grupą przyjaciół uratowała około 2500 żydowskich dzieci w warszawskim getcie. W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się Aleksandra Jaskulska.

Foto wykonała Hanna Pankiewicz w asyście Amelii Anders.

20-21.12.2018 | Choinka z MDK w Pomniku Historii

Z inicjatywy Ks. Marcina Miczkuły pierwszy raz wzięliśmy udział w dekorowaniu swojej choinki w stargardzkiej kolegiacie. Akcja odbyła się w ramach współpracy
z ośrodkami wychowawczymi i dydaktycznymi oraz z racji setnej rocznicy Niepodległości Polski. Nasza choinka przybrała kolory narodowe. Ozdoby przygotowały dzieci pod kier. Emmy Babiak.

19-20.12.2018 | Wełniany Baranek - największe widowisko świąteczne!

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz spektakl dzięki info.stargard.pl

Dziecięce zespoły wokalne pod kierunkiem Ewy Krysian kolejny rok zgromadziły dzieci i młodzież na największym i jedynym świątecznym spektaklu muzycznym

w Stargardzie. Widowisko „Wełniany Baranek" w reż. Ewy Krysian był niezwykłą okazją by na kilka dni przez Bożym Narodzeniem poczuć ciepło niezwykłych świąt i odkryć kolejne świąteczne przesłanie o prawdziwych przyjaźniach i docenieniu osób nam bliskich, które... są naprawdę blisko nas.

 

Podczas spektaklu usłyszeliśmy także utwory znanych szczecinian, Barbary Stenki i Ryszarda Leoszewskiego, którzy od lat współpracują z Ewą Krysian. Serdecznie dziękujemy im za udostępnienie naszym dzieciom autorskich utworów. "Szukamy przyjaciół", "Bo co to za zima" oraz "Koncert na święta" znamy już na pamięć! Spektakle wystawione na deskach dużej sceny Stargardzkiego Centrum Kultury zgromadziły łącznie około 2 tyś. dzieci zostały zrealizowane przez Studio Nagrań

i Realizacji Dźwięku MDK Stargard. 

„Wełniany Baranek” w wykonaniu Rupaków z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Krysian
Nagłośnienie, wizualizacja: Ireneusz Kopczyński
Światła: Adrian Barczak
Scenografia: Emma Babiak, Roman Wróblewski

Ogromne podziękowania dla autorki tekstu Basi Stenki i autora muzyki Rysia Leoszewskiego - za udostępnienie pięknej piosenki - drogowskazu „Szukamy Przyjaciół”, bez której Krzyś mógłby trafić do mrocznej krainy niby przyjaciół, a „Wełnianego Baranka” zjadłyby mole!

17.12.2018 | Gloria na Portowej

Zobacz galerię zdjęć

Gloria na Portowej! To było wyjątkowe spotkanie dla dzieci i młodzieży MDK Stargard a także ich rodziców. 
Wspólnie z nauczycielami odśpiewaliśmy kolędę i zapaliliśmy "światło Bożego Narodzenia" w naszym Domu. Podczas magicznego wieczoru dyrektor Małgorzata Flas i wicedyrektor Bożena Bedorf złożyły przybyłym życzenia po czym uroczyście w asyście dzieci odsłoniły szopkę, przygotowaną przez Pracownię Ceramiki

i Rzeźby pod kier. Teresy Babińskiej. Podczas odsłonięcia towarzyszył śpiew i gitary Jacka Jankowskiego i Oliviera Michalczuka.

14.12.2018 | Mikołajkowa niespodzianka z Krakowa

Sala kominkowa była pełna dzieci wyczekujących mikołajkowych atrakcji. Aktorzy z teatru Krak-Art z Krakowa przygotowali dla naszych milusińskich spektakl

pt.„Mikołajkowa Niespodzianka”. Bohaterem przedstawienia był Mikołajek, który pisał list do Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieci, które przyszły tego dnia na zajęcia Akademii Przedszkolaka również miały okazję napisania swoich pragnień, podziękowań i życzeń. Mikołaj po rozmowie z dziećmi dowiedział się, że w tym roku rózgi nie będą potrzebne, ponieważ wszyscy byli w tym roku wyjątkowo grzeczni i uczynni.

13.12.2018 | Jezus narodził się w Stargardzie.

Zobacz galerię zdjęć

„Jezus narodził się w Stargardzie!” to wyjątkowa ekspozycja szopki bożonarodzeniowej w Urzędzie Miejskim przy ul. Czarnieckiego. Niebawem stanie także w sali kominkowej MDK Stargard przy Portowej 3. Młodzi artyści z Pracowni Ceramiki i Rzeźby MDK Stargard pod okiem pani Teresy Babińskiej przygotowywali rzeźby, które zostaną zainstalowane w szopce. W tym roku tematem przewodnim jest wybudowana w 1439 roku Brama Wałowa. Ta jedyna w tym regionie brama miejska
w stylu renesansowym z reliktami gotyku dziś jest siedzibą Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. To już czwarta tego typu ekspozycja. Wcześniej mieszkańcy Stargardu mogli zobaczyć m.in. szopkę z elementami stargardzkich zabytków na Szlaku Gotyku Ceglanego (2015), Bramę Portową (2016) i Bramę Pyrzycką (2017).

12.12.2018 | Lublin: Grafika 2018

Nasi graficy znów najlepsi z najlepszych! XVI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Grafika 2018" w Lublinie zakończony sukcesem naszych młodych grafików: Huberta Tomczaka i Alicji Bekiesz i Pana Ryszarda Balonia. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk. Współorganizatorem był Instytut Sztuk Pięknych Wydział Artystyczny UMCS.

10.12.2018 | Ale Frajda!

Na hali sportowej OSiR w Stargardzie odbyły się w poniedziałek zawody sprawnościowe "Ale frajda!" dla klas III i IV szkół podstawowych. Zawody zorganizował MOS, OSiR i MDK. Nagłośnienie rozgrywek było możliwe dzięki Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard.

08-09.12.2018 | Wrześni: Grand Prix Polski

Jeden z największych w Polsce turniejów tanecznych odbył się 8-9 grudnia 2018 r., tradycyjnie w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 we Wrześni. W tym roku turniej odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Września. Zespoły Ekspresja z MDK Stargard wzięły udział w festiwalu zdobywając:

Ekspresja III kat. 9-11 lat inne formy - II miejsce tytuł vice mistrza (Paulina Ramotowska), Ekspresja II kat. 12-15 lat inne formy - II miejsce tytuł vice mistrza oraz kat. 12-15 lat contemporary - I miejsce mistrza (Weronika Żółwińska i Małgorzata Gryciuk).

08.12.2018 | Jarmark Świąteczny "Pod Szczęśliwą Gwiazdą"

Zobacz galerię zdjęć

Na Rynku Staromiejskim odbył się  Jarmark Świąteczny "Pod Szczęśliwą Gwiazdą", pod patronatem Prezydenta Miasta Stargard. Wspólne śpiewanie kolęd przy pięknej, dużej, białej choince, wprowadziło na rynek świąteczną, rodzinną atmosferę. Prezydent Miasta Stargard Pan Rafała Zając oraz zastępca prezydenta Pani Ewa Sowa wraz z dziećmi, uroczyście włączyli świąteczne dekoracje i złożyli mieszkańcom świąteczne życzenia. Podczas Jarmarku można było spotkać się z św. Mikołajem oraz usłyszeć m.in. wychowanków MDK Stargard: zespół wokalny Layla pod kier. Aleksandry Krysian a także Marcina Momota i Oliviera Michalczuka pod kier. Jacka Jankowskiego. 

08.12.2018 | Święty Mikołaj u Klementynek

Zobacz galerię zdjęć

"Klementynki" prowadzone przez Agnieszkę Dryjańską to najmłodsza formacja taneczna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. W sobotę dzieci spotkały się na wspólnym świętowaniu. Zabawy i atrakcji nie było końca. Gry i konkursy stały się hitem świątecznej zabawy. Na koniec św. Mikołaj, który wyszedł z komina zatańczył razem z dziećmi i rodzicami, po czym rozdał wszystkim prezenty.

06.12.2018 | Święty Mikołaj witał przy Portowej

Zobacz galerię zdjęć

Przed wejściem do Domu Kultury zawrzało od świątecznych utworów w wykonaniu "Rupaków". W tym dniu warunkiem wejścia do Domu przy Portowej 3 i na zajęcia było przywitanie się z Mikołajem i zjedzenie pysznych cukierków! Przez kilka godzin dzieciaki - łakomczuchy mogły spędzić czas przy koszu pełnym słodkości. 

06.12.2018 | Bajki dla najmłodszych

Zobacz galerię zdjęć

Bajki autorstwa Juliana Tuwima i Jana Brzechwy mogliśmy usłyszeć w sali kominkowej MDK Stargard. Najmłodsi dzięki grupie teatralnej TP MDK "Emigatis" poznali niezwykłą twórczość wspaniałych polskich poetów i autorów tekstów dla dzieci. Ponadczasowe bajki zrobiły na dzieciach duże wrażenie, tym bardziej,

że dzięki Tatianie Malinowskiej-Tyszkiewicz zostały przedstawione w oryginalny sposób. 

05.12.2018 | #wielcy_jak_my | Fotograficzny projekt młodzieży z MDK!

Galeria: Marcel Janeczek jako Ignacy Jan Paderewski. Foto: Miłosz Chojnacki

Galeria: Kinga Klejdysz jako Maria Skłodowska-Curie. Foto: Inez Borkowska

Młodzież z Pracowni Fotografii pod kier. Waldemara Jaszczaka z okazji "wieku niepodległej Polski" upamiętnia w nowatorski sposób Wielkich Rodaków. Pierwsze warsztaty zorganizowane zostały 21.11 i 05.12.2018 roku i poświęcone zostały Maria Skłodowskiej-Curie oraz Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W rolę fizyczki

i chemiczki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w 1903 i w 1911 roku wcieliła się Kinga Klejdysz. Foto wykonała Inez Borkowska. 

 

Ignacy Jan Paderewski także miał kluczowe miejsce podczas realizacji projektu. Młodzież oddała tym samym cześć polskiemu pianiście, kompozytorowi, działaczowi niepodległościowy, mężowi stanu i politykowi. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu

w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. W rolę Paderewskiego wcielił się Marcel Janeczek. Foto wykonał Miłosz Chojnacki.

04.12.2018 | Teatralne "Kolory"

Zobacz galerię zdjęć

Spektakl inny niż wszystkie. Spektakl, który pobudził zmysły i wyobraźnię. Spektakl pełen zaskoczenia, który sprawił, że dialog prowadzony był nie na scenie

a jedynie w umysłach widowni. Wszystko bez słów, a nawet jednego rekwizytu. Młodzież z grupy teatralnej TP MDK „Emigatis” wciągnęła widza w rozumienie samego siebie i relacji z własnymi odczuciami i widzenia tego co go otacza. Słowa stają się zupełnie zbędne, gdy podczas zjawiskowego spektaklu widz skupia

się jedynie na ruchu a do tego słychać Brendana Perry'ego, zespół Cocteau Twins czy brytyjsko-australijską grupę muzyczną Dead Can Dance. Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz wyszła z założenia, że gdy obrazu nie zagłuszają słowa - więcej widać, zwłaszcza w nas samych. Tym samym sukcesem i owacją widowni zakończyła kolejny rok pracy scenicznej. Spektakl odbył się w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. Wyjątkowo został zrealizowany przez pełen skład młodych dźwiękowców i akustyków z Koła Realizacji Dźwięku MDK Stargard. 

03.12.2018 | Kultura Cafe - rozmowy o kulturze

W Stargardzkim Centrum Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu #KulturaCafe, którego tematem było omówienie kwestii związanych z zasadami i trybem przyznawania prestiżowych nagród dla stargardzkich artystów i animatorów kultury. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele MDK Stargard: Bożena Bedorf, Ewa Krysian i Maciej Dura-Pomarański.

03.12.2018 | Świątecznie w MDK

Już tradycyjnie pracownicy, dzieci i młodzież zostali zaangażowani do przygotowania świątecznego wystroju w willi przy Portowej 3. W sali kominkowej stanęła kilkumetrowa choinka, nad głowami pojawił się ogromny wieniec adwentowy a okna zostały udekorowane przepięknymi wycinankami. Już niebawem pojawi się szopka bożonarodzeniowa.

01.12.2018 | "Bębniarze" w Stumilowym Lesie

Grupa dzieci z koła nauki gry na bębnach djembe pod kier. Roberta Iżewskiego wzięła udział w otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Stumilowym Lesie. Po występie naszych zdolnych dzieci przybył kolorowy, świąteczny korowód Mikołajów, Gwiazdorów, Śnieżynek, szczudlarzy, żonglerów i połykaczy ognia, a po zapadnięciu zmroku zabłysły światełka na pięknej ośmiometrowej choince.

28.11.2018 | Pipi Skarpetka dla przedszkolaków

Aktorzy Studia Teatralnego Krak-Art z Krakowa wystąpili na sali kominkowej dla naszych najmłodszych uczestników zajęć. Dzieci z Akademii Przedszkolaka  zobaczyły przedstawienie "Pipi Skarpetka". W sztuce Krak-Artu tytułowa bohaterka obdarzona jest nadludzką siłą. Pewnego dnia wprowadza się do Willi Pięknotka, wspólnie ze swoją ukochaną małpką i koniem w kropki... Dziewczynka mieszka w nim sama i nie chodzi do szkoły. Na dodatek w nosie ma wszelkie zasady bezpieczeństwa, w rezultacie wciąż wpada w jakieś tarapaty. Pomysłodawcy przedstawienia chcą uzmysłowić młodym widzom, że warto ich przestrzegać, by nie zrobić krzywdy sobie i innym. „Pippi Skarpetka” to nie tylko zabawna historia, ale również ważna lekcja na temat znaków drogowych oraz podstawowych zasad ruchu drogowego.

 

23.11.2018 | Tancerki dla Polskiego Czerwonego Krzyża

Zobacz galerię zdjęć

Na dużej scenie odbyła się Gala z okazji 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Nie mogło zabraknąć tancerek z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wystąpiły na niej tancerki pod kier. Małgorzaty Flas, Beaty Górak, Małgorzaty Liwosz-Rogozińskiej, Agnieszki Dryjańskiej i Pauliny Ramotowskiej. 

13.11.2018 | "Straszydełka" na Portowej 3

 

Reżyser Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz wraz z młodzieżą  grupy teatralnej "Emigatis" przygotowała niezwykły spektakl "Straszydełka". To przepiękne przedstawienie w konwencji horroru wypełniło salę dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi.  

10.11.2018 | Tancerki na PGE BŁĘKIT CUP

 

Grupa taneczna Ekspresja 2 pod kier. Weroniki Żółwińskiej i Małgorzaty Gruciuk wystąpiły podczas ceremonii otwarcia pierwszego z czterech zaplanowanych

na 2018 rok turniejów piłkarskich dla dzieci „PGE BŁĘKIT CUP”. Osiem drużyn rozegrało mecze z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

w turnieju „PGE BŁĘKIT CUP”. Strategicznym i tytularnym sponsorem turniejów jest GK PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

08.11.2018 | Płyta u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

"Ojczyzna" Marka Grechuty w wykonaniu Nailah Vitha oraz "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w wykonaniu

Macieja Dury-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez znalazły się na płycie "100 minut dla Niepodległej" wydanej przez II Liceum Ogólnokształcące

w Stargardzie. Krążek, który był także owocem majowego koncertu "Dar Wolności" został przekazany na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Płytę wraz z pozdrowieniami przekazał m.in. ks. Marcin Miczkuła, pomysłodawca koncertu oraz Andrzej Kałuża, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego

w Stargardzie. Projekt realizowany był przez Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie.

 

06.11.2018 | 17. Miejski Konkurs Języka Angielskiego

Zobacz galerię zdjęć

17. Miejski Konkurs Języka Angielskiego za nami! 14 przedstawicieli z 7 stargardzkich szkół podstawowych rywalizowało w części pisemnej egzaminu o tytuł "najlepszego anglisty". Piątka uczestników z najlepszymi wynikami została zaproszona na część ustną, dzięki czemu poznaliśmy zwycięzców. Laureaci otrzymali nagrody w postaci czeków do zrealizowania w Proacademy.pl - Szkole Języka Angielskiego.

1. miejsce: Marcin Wręczycki (SP 3), nagroda: czek o wartości 600,00 zł.
2. miejsce: Bartosz Różycki (SP 5), nagroda: czek o wartości 300,00 zł.
3. miejsce: Lev Shalimov (SP 3), nagroda: czek o wartości 150,00 zł.

Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie we współpracy z Proacademy.pl - Szkole Języka Angielskiego. Laureatów podczas egzaminu konkursowego wyłoniło Jury w składzie: Rafał Augustyniak, Michał Baran i Patryk Gogołek. Na koniec uroczystego podsumowania konkursu głos zabrała dyrektor Małgorzata Flas dziękując właścicielowi szkoły językowej oraz lektorom za kolejny rok owocnej współpracy. 

 

05.11.2018 | "Przedwiośnie" na płycie

Projekt z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowany jest przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard. Efektem współpracy będzie nagrana płyta. Z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego „wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei” – powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie tej właśnie powieści. 

26.10.2018 | Studio Nagrań dla PCK

Pracownicy Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku z MDK Stargard zrealizowali nagłośnienie w czasie podsumowania współzawodnictwa sportowego szkół za rok 2017/2018. Podczas spotkania wystąpił także zespół wokalny "Dzikie Wino" pod kier. Ewy i Aleksandry Krysian.

24.10.2018 | Grafika Dominiki Borowskiej na najwyższym poziomie

12. Międzynarodowy  Konkurs Graficzny na Ekslibris w Gliwicach, to jeden z kilku najważniejszych przeglądów twórczości artystycznej w dziedzinie ekslibrisu współczesnego. Jest organizowany co dwa lata. Tegoroczna edycja podzielona została na dwie kategorie: grafiki warsztatowej i grafiki komputerowej.

Konkurs jest wprawdzie otwarty, ale zwykle uczestniczą w nim profesjonalni artyści, bardzo rzadko młodzież. Nie ma zresztą takiej kategorii. Tym bardziej zaskakujące jest dopuszczenie Dominiki Borowskiej do konkursu i świadczy o jej dojrzałości artystycznej. Zmierzyła się bowiem  z 283 artystami z 37 krajów,

którzy nadesłali 966 prac. Z tej liczby jurorzy wybrali 339 miniatur wykonanych przez 171 artystów z 33 krajów, którzy pracowali w technikach warsztatowych

oraz 76 miniatur 37 grafików z 7 krajów. Tak więc w konkursie wzięli udział artyści z: Polski, Turcji, Białorusi, Chin, Japonii, Bułgarii, Włoch, Rosji, Ukrainy, Argentyny, Czech, Meksyku, Litwy, Niemiec, Rumunii, Serbii, Grecji, Chile, Francji, Słowacji, Węgier, Belgii, Brazylii, Czarnogóry, Hong Kongu, Indii, Izraela, Finlandii, Mołdawii, Norwegii, Słowenii i USA.

 

Dominika Borowska jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie. W zajęciach pracowni grafiki warsztatowej Młodzieżowego Domu Kultury

w Stargardzie uczestniczy 5 lat. Pracuje bardzo sumiennie, wykonała wiele prac o wysokich walorach artystycznych, uczestniczyła w wielu konkursach

i wystawach graficznych w kraju i za granicą, jest stypendystką prezydenta Stargardu. W roku 2017 w VIII Międzynarodowym Biennale Contralla w Tarragonie

Ex-Libris “Wino” (Hiszpania) otrzymała wyróżnienie a w 2018 w Bodio Lomnago we Włoszech za ekslibris dla tamtejszej biblioteki nagrodę specjalną. Jest też wielokrotną laureatką i laureatką Grand Prix Powiatowego Konkursu na komiks „Mój ulubiony bohater literacki…”, organizowanego przez powiatowy Ośrodek Metodyczny pod patronatem Starosty  Stargardzkiego.

19-20.10.2018 | Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej

Odbył się 17. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej „EYE” w Widuchowej. Nailah Vitha z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie wyśpiewała I nagrodę. Wykonała ponadczasowy utwór Electric Light Orchestra "Ticket To The Moon” (opracowanie fortepianu Aleksandra Krysian). Nailah w pełni wykorzystała swój Bilet na Księżyc. W podróż zabrała publiczność i jurorów szczególnym rodzajem wrażliwości, delikatności i przeniosła w wymiar pozaziemski. Z ponad setki nadesłanych piosenek, do finału komisja kwalifikacyjna wybrała 26 wykonawców. Spotkali się doświadczeni wokaliści z całej Polski, między innymi laureaci międzynarodowych konkursów piosenki i takich programów jak „The Voice Poland” czy „Mam Talent”. W jury zasiedli: Elżbieta Zapendowska, Katarzyna Buja-Kazuba, Joanna Zawłocka, Piotr Ostrowski i Abraham Kenner III. Opiekunem artystycznym Nailah od dziesięciu lat jest Ewa Krysian. Pani Ewa kilka dni temu otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. 

16.10.2018 | CodeWeek 2018 w MDK Stargard

Zobacz galerię zdjęć

Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2018 w MDK Stargard! CodeWeek Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbywa się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W MDK Stargard nasi wychowankowie oraz zaproszeni goście wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach, które poprowadzili Ambasadorzy Tygodnia Kodowania w Polsce.

13.10.2018 | Pasowanie na wyższe stopnie żeglarskie

Zobacz galerię zdjęć

W Ośrodku Wodnym MDK w Morzyczynie odbyło się pasowanie na wyższe stopnie żeglarskie. Była to także okazja do podsumowania sezonu żeglarskiego.

13.10.2018 | Podziękowania dla Ryszarda Kisielewskiego

Zobacz galerię zdjęć

Dyrektor Małgorzata Flas podziękowała Ryszardowi Kisielewskiemu za wychowanie kolejnych pokoleń młodych żeglarzy i wkład w rozwój placówki oraz Ośrodka Wodnego. Uroczystość pożegnania niezwykłego wychowawcy i instruktora obyła się w obecności grona pedagogicznego, wychowanków i ich rodziców, członków Stowarzyszenia Miedwie i przedstawicieli Wójta Gminy Kobylanka. - Najlepszym sposobem na spędzenie życia jest poświęcenie się czemuś, co przetrwa dłużej od niego. Dziękuję Panu za serce jakie pozostawił Pan w Domu przy Portowej 3 - mówiła ze wzruszeniem Małgorzata Flas. Na zakończenie przy dźwięku wybijanych "szklanek" Ryszard Kisielewski w obecności wychowanków uroczyście opuścił flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym po 10 latach zakończył pracę w MDK Stargard.

12.10.2018 | Wychowankowie MDK dla nauczycieli

Zobacz galerię zdjęć

Podczas tegorocznych uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej na scenie zaprezentowali się wychowankowie MDK Stargard. Zaproszeni Goście mogli podziwiać zespół Rupaki oraz grupy taneczne Gest i Pasję Petit. Artyści zostali przygotowani przez Małgorzatę Flas, Ewę Krysian i Małgorzatę Liwosz-Rogozińską. Uroczystość została nagłośniona dzięki Ireneuszowi Kopczyńskiemu i Adrianowi Barczakowi ze Studia Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard.

12.10.2018 | Nauczyciele wyróżnieni

W Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zakończyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas gali dyrektor Małgorzata Flas i Ewa Krysian otrzymały nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Nie zabrakło także nagrody dla Beaty Górak, której przyznano nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Jak podkreśliła kurator Magdalena Zarębska-Kulesza, ten wyjątkowy dzień jest okazją do uhonorowania tych wszystkich, którzy swoje życie poświęcili działalności na rzecz dzieci i młodzieży. W Stargardzie nagrodę Prezydenta Miasta Stargard otrzymała Teresa Babińska.

11.10.2018 | Hymn Polski w Studio Nagrań

Od 154 lat Mazurek Dąbrowskiego śpiewany jest jako oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj zabrzmiał w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku MDK Stargard. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wraz z dyrekcją i swoim wychowawcą Maciejem Durą-Pomarańskim zaprezentowali najważniejszą, polską pieśń. Za nimi nagrania dźwiękowe i wideo. Młodzi akcją zachęcają swoich rówieśników do nauki Hymny Państwowego bez względu na jakiekolwiek podziały społeczne czy umiejętności wokalne.  Projektem MDK i MOS włączyliśmy się w akcję #Stargard dla Niepodległej. Nagranie realizuje Pan Ireneusz Kopczyński i Pan Adrian Barczak z MDK Stargard.

11.10.2018 | Biało-czerwony MDK

Na budynku MDK Stargard przy Portowej 3 zawisły biało-czerwone flagi w ramach akcji #Stargard dla Niepodległej. W ten sposób na miesiąc przed wielką rocznicą odpowiedzieliśmy na inicjatywę Prezydenta Miasta Stargard i włączyliśmy się z wieloma innymi, stargardzkimi placówkami w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. 

10.10.2018 | Rozwój Towarzystwa Przyjaciół MDK

W Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla organizacji, które w ubiegłym roku zrealizowały inicjatywy przyczyniające się do rozwoju Pomorza Zachodniego. Naszą placówkę i Towarzystwo Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury reprezentował Maciej Dura-Pomarański, sekretarz zarządu TP MDK i pracownik Działu Promocji i Organizacji Imprez MDK Stargard.

09.10.2018 | "Godzina Szachowa" dla podstawówek

Zobacz galerię zdjęć

"Godzina Szachowa" to od lat odbywający się turniej szachowy o puchar dyrektora placówki. Pierwsze rozgrywki zgromadziły uczniów szkół podstawowych. Pomysłodawcą turnieju i sędzią głównym jest Elżbieta Szumska, nauczyciel koła szachowego MDK Stargard. Miejsce I: Franciszek Zielski (IV b, SP 1), miejsce II: Tymon Stramski (III a, SP Chociwel), miejsce III: Filip Słowiński (V d, SP 7).

06-07.10.2018 | Barlinek: żeglarze MDK na regatach

Zobacz galerię zdjęć

Na wodach Jeziora Barlineckiego odbyły się regaty o Puchar Ziem Zachodnich i Puchar Czterech Wysp im. Juliusza Sieradzkiego. 

W regatach o Puchar Ziem Zachodnich w klasie Omega Junior wystartowali młodzi żeglarze z MDK Stargard. Załoga pod kier. Mariana Preissa: Sternik Maciej Mielczarek wraz z Wiktorią Grucą i Jakubem Romanowskim stanęła na najwyższym stopniu podium i powróciła do Stargardu ze złotem.

W klasyfikacji młodzieżowej w klasie Omega złoto powędrowało także do załogi w składzie: Wiktoria Gruca, Maciej Ruszkiewicz, Maciej Mielczarek i Jakub Romanowski.

Klasyfikacja generalna w klasie Omega zakończyła się dla młodzieży z MDK Stargard zdobyciem IV. miejsca. Gruca, Mielczarek i Romanowski na barlineckim akwenie wzięli udział również w regatach Puchar Czterech Wysp im. Juliusza Sieradzkiego zdobywając brąz.Warto dodać, że żeglarze pływali na żaglówce "Biało Czerwona", której chrzest odbył się pod koniec czerwca tego roku na terenie Ośrodka Wodnego MDK Stargard w Morzyczynie. Razem z nią ochrzczona została "Niepodległa" Wydarzenie odbyło się w ramach całorocznych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jachty zostały sfinansowane przez Prezydenta Miasta Stargard oraz Wójta Gminy Kobylanka. (Źródło: www.wiadomosci.rii.pl)

29-30.09.2018 | Warsztaty taneczne

Trzy zespoły taneczne "Aplauz" prowadzone przez Beatę Górak i Agnieszkę Dryjańską wzięły udział w warsztatach tanecznych. Zajęcia poprowadził Sebastian Białobrzeski, który z tańcem związany jest od 1981 roku. Ponadto zawodowy tancerz z 20 letnią praktyką sceniczną, nauczyciel tańca, choreograf, juror.

29.09.2018 | Szczecińskie Święto Latawca

Na lotnisku przy ulicy Przestrzennej w Szczecinie odbyło się coroczne Święto Latawca. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników: to uczniowie szczecińskich szkół ale nie tylko. W święcie brali udział uczestnicy zajęć technicznych, koła modelarstwa lotniczego prowadzonego przez Andrzeja Żychlińskiego w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Organizatorem był Aeroklub Szczeciński. Warunek był jeden - latawiec trzeba było zrobić własnoręcznie. Święto latawca odbyło się po raz 26. Na ponad 200 uczestników nasi wychowankowie zajęli wysokie miejsca: w kategorii FLP (latawce płaskie) na miejscu 5 Jakub Szuber, miejsce 6 Antoni Hołubowski, miejsce 7 Nadzieja Sobolewska, miejsce 10 Iwona Żychlińska, miejsce 29 Marcin Wręczycki i 175 Aleksander Pierzchała. W kategorii FLS (latawce skrzynkowe) na miejscu 3 Iwona Żychlińska i na miejscu 4 Miłosz Starczyk. 

18.09.2018 | Konferencja inauguracyjna

Zobacz galerię zdjęć Wojciecha Ochrymiuka [Radio Szczecin]

Zobacz galerię zdjęć Tadeusza Surmy

Czytaj relację na e-stargard.pl

Pokazy filmowe, warsztaty i konkursy - zakończył się pierwszy etap akcji "Stargard dla Niepodległej" organizowanej przez Urząd Miasta. To z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W sali kominkowej MDK Stargard obyła się konferencja podsumowująca zakończenie I części i inaugurująca realizację II części projektu #StargarddlaNiepodległej. Spotkaniu przewodniczyła Ewa Sowa- zastępca Prezydenta Miasta Stargard. MDK Stargard reprezentowała dyrektor Małgorzata Flas oraz wicedyrektor Bożena Bedorf. Ofertę MDK Stargard z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przedstawił Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez. 

12.09.2018 | Taniec narodowy połączył młodych

Zobacz galerię zdjęć

 

Młodzież polska, ukraińska i niemiecka wraz ze swoimi dyrektorami i wychowawcami zatańczyła reprezentacyjny polski taniec narodowy. Na początku XVII wieku przyjął się na dworach magnackich, następnie na dworach królów polskich jako element ceremoniału dworskiego. W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości dzięki nauczycielowi tańca w MDK Stargard, p. Agnieszce Dryjańskiej przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych państw mogli zatańczyć wspólnie ten niezwykle podniosły taniec. Nad całością spotkania czuwała Małgorzata Flas - dyrektor MDK Stargard oraz Andrzej Kałuża - dyrektor II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie, które jest organizatorem projektu.

12.09.2018 | "Ptaki pokoju" trzech krajów

Zobacz galerię zdjęć

12 września w ramach polsko-ukraińsko-niemieckiej wymiany młodzieży zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży "Ptaki pokoju". Młodzi przygotowywali liście z barwami swoich krajów. Ponadto "ptaki pokoju" prowadzone przez Jolantę Brejdak zintegrowały młodych z trzech krajów. W roku 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości historia Polski, Niemiec i Ukrainy została zwieńczona wykonaniem wspólnego "drzewa" przy którym dziękowaliśmy za pokój między narodami. Wraz z młodzieżą pracowały przedszkolaki pod kier. Bożeny Bedorf. Najmłodsi wykonali gołębie - symbol pokoju. Wszystkie symbole zawisły na wspólnym artystycznym drzewie. Nad całością spotkania czuwała Małgorzata Flas - dyrektor MDK Stargard oraz Andrzej Kałuża - dyrektor II Liceum Ogólnokształcące

w Stargardzie, które jest organizatorem projektu.

08.09.2018 | Warsztaty modelarskie w Szczecinie

 

"Dzień otwarty" Aeroklubu Szczecińskiego był okazją do promocji naszej placówki. Podczas sobotniego wydarzenia nie zabrakło MDK Stargard. Pod kier. Andrzeja Żychlińskiego odbyły się warsztaty modelarskie, podczas których uczestnicy i zwiedzający stoisko mogli zapoznać się z tajnikami pracowni modelarstwa oraz dowiedzieć się o działalności MDK Stargard.

 

08.09.2018 | Międzychód: Złoto dla stargardzkich żeglarzy

Zobacz galerię zdjęć

Wielkim sukcesem naszych żeglarzy i powrotem ze złotem zakończyły się 4. Regaty o Puchar Burmistrza Międzychodu oraz Puchar Ziem Zachodnich Klasy Omega

o Wielką Gruszkę Międzychodu. Naszą załogą dowodził Marian Preiss - jachtowy sternik morski i trener klasy drugiej. 

07-09.09.2018 | "Emigatis" i Międzynarodowe Warsztaty

Zobacz galerię zdjęć

Szczecin: "Emigatis" pod kier. reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego PRO CONTRA. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych „PRO-CONTRA” startuje od 2002 roku. Jest przeglądem różnych form teatralnych. Spektakle konkursowe przedstawiane w trakcie festiwalu przeplatają się różnorodną formą artystyczną i jest mieszanką artystyczną i kulturową, bo coroczne wydarzenie przyciąga do Szczecina grupy teatralne

z różnych części kraju i świata. Ideą festiwalu są konfrontacje młodzieżowych teatrów niezależnych. Pro-Contra ma na celu rozpowszechnianie offowej sztuki teatralnej, poruszającej zarówno tematykę lekką, jak i tematykę poważną dotyczącą problemów ludzi młodych i świata współczesnego.

03-07.09.2018 | "Drzwi Otwarte" w MDK

Przez tydzień w godz. 16:00-19:00 zaprosiliśmy na "Drzwi otwarte MDK Stargard". Była to niezwykła okazja do spotkań z nauczycielami oraz zapoznania się z ofertą programową dla dzieci. W tym roku szkolnym nowymi formami zajęć są m.in.: koło malarstwa sztalugowego, zajęcia plastyczne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Pracownia Modelarstwa Okrętowego oraz koło fotograficzne. 

30.08.2018 | Małgorzata Flas nowym dyrektorem MDK Stargard

Zobacz galerię zdjęć

Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy złożyli najserdeczniejsze podziękowania Pani Elżbiecie Szumskiej, dyrektorowi Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie w latach 2009-2018 za wkład w rozwój placówki i serce jakie pozostawiła w Domu przy Portowej 3. Podczas uroczystej rady pedagogicznej Elżbieta Szumska przekazała obowiązki nowej dyrektor Małgorzacie Flas. Dyrektor Małgorzata Flas z Młodzieżowym Domem Kultury związana jest od ponad 40 lat. Zastąpiła Elżbietę Szumską, która pełniła funkcję dyrektora od stycznia 2009 roku i znacząco zapisała się w historii placówki.

30.08.2018 | Stypendysta Marcin Momot

Zobacz galerię zdjęć

W Poznaniu odbyło się wręczenie statuetek dla zwycięzców z pierwszej edycji ubiegłorocznego konkursu stypendialnego Akademii Talentów Enei. Gratulujemy naszemu uczestnikowi Marcinowi Momotowi sukcesu i wyjątkowego talentu. Marcin szkoli się pod kier. Jacka Jankowskiego w grupie nauki gry na gitarze.

 

27.08.2018 | Duet z MDK leci do Korei

 

Duet UNICA spod skrzydeł Ewy Krysian z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie w tym roku będzie reprezentował Polskę na najbardziej prestiżowym festiwalu muzycznym w Korei. Co roku wybierany jest reprezentant każdego kraju, który kwalifikuje się do kolejnego etapu, jakim jest wybór finalistów przez koreańskie jury. 21 czerwca b.r. Martyna Pawłowska i Kornelia Kosmacz wygrały polskie eliminacje w Warszawie piosenką „Melted” południowokoreańskiego zespołu Akdong Musician, dostając tym samym szansę na występ w Korei. W połowie sierpnia Centrum Kultury koreańskiej w Warszawie dostało informację,

że spośród ponad 140 zwycięskich zespołów z całego świata zakwalifikowało się 12 krajów, w tym po raz pierwszy w historii festiwalu awansowała Polska, którą będą reprezentowały dwie stargardzianki z Młodzieżowego Domu Kultury. Jest to olbrzymie wyróżnienie, promocja kraju i naszego miasta. Changwon K-POP World Festival to największy konkurs koreańskiej muzyki popularnej na świecie. Święto wielu ludzi i kultur z całego świata. 

bottom of page