top of page

Chwała Ukrainie!

Zaktualizowano: 8 mar 2022


Poza materialną pomocą i zbiórką rzeczy, Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie wspiera lokalną społeczność mniejszości ukraińskiej wieloma działaniami artystycznymi.


TWÓRCZOŚĆ NA BUDYNKU

Gołąb z gałązką oliwną to znak pokoju, ocalenia i przebaczenia. Jego barwy nawiązują do flagi Ukrainy. Kolor błękitny nawiązuje do barwy nieba, który interpretowano jako symbol pokoju, a żółty, kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi. Twórczość dzieci z Pracowni Rękodzieła Artystycznego pod kier. Jolanty Brejdak można podziwiać na fasadzie budynku przy Portowej 3.


SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Setki mieszkańców przeszły ulicami miasta w symbolicznym marszu przeciwko wojnie. To gest solidarności i wsparcia dla Ukraińców – zarówno dla stargardzian, jak i dla tych, którzy w ostatnich dniach przybyli do naszego miasta oraz wszystkich wciąż walczących o swoją ojczyznę. Marsz zakończył się w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego, gdzie w spontanicznym koncercie zaśpiewali i zagrali lokalni artyści. Solidarni z Ukrainą - daliśmy dzisiaj od siebie to co najlepsze! Każdy gest jest ważny - czy to szycie kilkumetrowych flag czy występ na scenie zespołu Dzikie Wino. Każdy gest to kawałek serca z Portowej 3.


KIEDY RAZEM JESTEŚMY JAK RODZINA

Setki mieszkańców - uczestnicy symbolicznego marszu mogła usłyszeć i zaśpiewać pieśni, które łączą dwa narody w trudnych chwilach. Na scenie stypendyści Prezydenta Miasta Stargard z MDK, ks. Rusłan Marciszak z rodziną a także Norbert Śliwa. Na tym się nie zakończyło - stargardzcy artyści spotkali się w Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku by uwiecznić wyjątkowe dźwięki wołające o pokój i wolność.


WOŁANIE DZIECI O POKÓJ

"My, dzieci z Akademii Przedszkolaka apelujemy o pokój! Mamy prawo do życia! Mamy prawo do szczęścia! Mamy prawo do poczucia bezpieczeństwa! Prosimy! Stop wojnie! Nasza 4-letnia koleżanka z grupy Mariia pojechała z mamą do swoich bliskich na Ukrainę i już nie powróciła do nas. Dla nas bezpiecznym miejscem jest sala w MDK - dla niej tym miejscem jest ciemny schron w Mariupolu, który jest dzisiaj otoczony przez rosyjskie wojska. Dwa tysiące kilometrów od naszej grupy. Niech na świecie zapanuje zgoda między narodami abyśmy mogli szybko spotkać się z Mariią, za którą bardzo teskimy".

[Dzieci z Akademii Przedszkolaka, 3 marca 2022 roku.]


ARTYŚCI W AKCJI

Pierwsze obrazy zostały wystawione na aukcji w stargardzkiej Cerkwi Greckokatolickiej. Tryptyk autorstwa Mistrza Ryszarda Balonia został zlicytowany za 1000 zł. Dochód z wylicytowanych prac będzie przeznaczony na zakup medykamentów dla walczących żołnierzy na Ukrainie. Do zlicytowania są także dzieła i plakaty młodych artystów z Pracowni Grafiki MDK Stargard.


51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page