top of page

sob., 17 kwi

|

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie

Żonkile | akcja społeczno-edukacyjna

MDK Stargard zgłosił się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Przed nami warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
 Żonkile | akcja społeczno-edukacyjna
 Żonkile | akcja społeczno-edukacyjna

Czas i lokalizacja

17 kwi 2021, 10:00 – 14:00

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie, Portowa 3, 73-110 Stargard, Polska

O wydarzeniu

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie zgłosił się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Żonkil stał się symbolem sza-cunku i pamięci o powstaniu. Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Tego dnia tysiące wolontariuszy zarówno w Warszawie jak i wielu polskich miastach rozdaje tysiące papierowych żonkili.  Każdy warszawiak jak i mieszkańcy polskich miast i miasteczek mogą uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć".

10:00 | strefa artystyczna

Pod okiem artystów i plastyków uczestnicy będą mogli wykonać symbolicznego żonkila zgodnie z instrukcją i szablonem opublikowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Każdy wykona kilka dodatkowych symboli. Jeden zasili „bank pamięci”, z którego żonkile tra-fią na ulicach miasta do mieszkańców Stargardu, natomiast drugi do „strefy pamięci”.

fotografia | strefa artystyczna

Podczas warsztatów grupa fotograficzna działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury stworzy studio fotograficzne, w którym uczestnicy na ściance będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie wraz z wykonanym przez siebie symbolem. Wszystkie zdjęcia trafią na naszą stronę internetową a także portal społecznościowy.

12:30 | strefa naukowa 1913-1938

Dzięki Jolancie Aniszewskiej, kusztoszowi i zastępcy dyrektora ds. naukowych w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, uczestnicy poznają historię wyjątkowego miejsca przy ul. Spichrzowej. Dziś teren zielony po nieistniejącej „Nowej Synagodze” gminy żydowskiej w Stargardzie, znajdujący się przy dzisiejszej ulicy Spichrzowej (d. Speicherstraße 14/15), we wnętrzu kwartału za domem rabina i kantora. W tym etapie mogą uczestniczyć także rodzice.

Zgodnie z procedurą zapewniającą bezpieczeństwo w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19 liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na warsztaty w MDK Stargard lub 91 834 43 01. 

Foto: polin.pl

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page