Jack van Peer {magazyn graphia}: MDK polską szkołą Ekslibrisu! Jury, które w przeszłości odważyło się na szowinistyczne wybory, tym razem miało jednomyślną preferencję dla ex libris cudzoziemskiej polskiej Alicji Bekiesz.

13/05/2019

W artykule na temat ex-librisu dziecięcego wspomniano już, że organizator konkursu na ostatnim biennale w Bodio Lomnago podjął inicjatywę odmładzania uczestników konkursu na ex-libris: nagrodę New Millennium Artist skierował specjalnie dla młodych projektantów. Mimo że temat konkursu „Komiksy i kreskówki” był swobodnie dostępny dla młodych ludzi, liczba zgłoszeń nie była natychmiast przytłaczająca. Na szczęście wyniki - biorąc pod uwagę potencjał wzrostu młodych artystów – były całkiem niezłe.


Jury, które w przeszłości odważyło się na szowinistyczne wybory, tym razem miało jednomyślną preferencję dla ex libris cudzoziemskiej polskiej Alicji Bekiesz. Odkąd przebywałem na biennale w Bodio Lomnago, skorzystałem z okazji, aby zapytać młodziutką zwyciężczynię - której towarzyszy matka - o swoje ambicje.


Oczywiście podczas rozmowy z młodą artystką była irytująca bariera językowa, ale wciąż była bardzo powściągliwa. Prawdopodobnie było to również zasługą jej asertywnej matki, która chętnie skorzystała z okazji, by podkreślić cechy swojej utalentowanej córki. Oczywiście, było jasne, że miałem do czynienia z relacją władzy dyscyplinarnej. Natychmiast przekazano mi dość komercyjnie skomponowany album fotograficzny (40 stron) z kolekcją rysunków, zdjęć, obrazów i projektów graficznych. Dość wcześnie ta dziewczyna robiła swoje pierwsze szkice. Towarzyszył jej dziadek i zachęcała ją matka. Wizyty muzealne i przedmioty artystyczne w trakcie kształcenia podstawowego wzbudziły jej zainteresowanie sztukami plastycznymi.


W 2015 roku znalazła się pod okiem znanego polskiego grafika i pedagoga Ryszarda Balonia, który się nią opiekował. W swojej akademii  Ryszard Baloń od lat kieruje młodymi talentami: uczy ich technik grawerowania i miłości do sztuki graficznej. Wspólnie z Krzysztofem Markiem Bąkiem, specjalistą od grafiki komputerowej na Uniwersytecie Śląskim, zachęca młode polskie pokolenie do projektowania ekslibrisów i uczestniczenia w międzynarodowych konkursach. Nie bez powodzenia: kilka ostatnich dni konkursowych pokazuje, że silna „Polska szkoła” objawia się, najwyraźniej w wyniku dobrze zarządzanej graficznej edukacji młodzieży. Weź super zmotywowanego opiekuna, a przed nami obiecująca droga ...


Tekst | Jack van Peer, Centrum Światowego Ekslibrisu

                                                                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Wyróżnione posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 by MDK Stargard. Proudly created with Wix.com