Szukaj
  • mdk.stargard.pl

#zostańwdomu | Sztuka z MDK wirtualnie trafiła do mieszkańców

#zostańwdomu #wirtualnawystawa #sztuka


Witamy Państwa na otwarciu corocznej instalacji - w tym roku nietypowo, bo wirtualnie. "Szeptająca Golgota" przygotowana przez Pracownię Ceramiki i Rzeźby pod kier. Teresy Babińskiej - szczecińskiej malarki, graficzki i rzeźbiarki. Rzeźba jak i sam tytuł zatrzymują i zastanawiają. Już niebawem dowiemy się jak zrozumieć tegoroczne dzieło przygotowane w jednej z pracowni Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Artystyczna Golgota w czasie pandemii ma zdecydowanie głębszy wymiar i sens. Poniżej rozmowa z artystką Teresą Babińską.Rozmowa z Teresą Babińską - szczecińską artystką, graficzką, rzeźbiarką, prowadzącą pracownię ceramiki i rzeźby w Młodzieżowym Doku Kultury w Stargardzie.Sztuka z założenia ma nas poruszać i pobudzać do dyskusji a także zadziwiać i zastanawiać. Ujęcie sceny ukrzyżowania, w której widzimy anioła i konia jest raczej niekonwencjonalne.

Tak, ale jest to jednak metafora, która - jak każde ujęcie symboliczne - uwalniając naszą wyobraźnię od powinności wobec konwencji, próbuje zobaczyć dane wyobrażenie z nieco innej perspektywy.


Perspektywy uśmiechającego się Jezusa na krzyżu?

Golgota to dar pogodzenia nieba z ziemią. Wiszący na krzyżu Chrystus jest pogodny. To obraz „uśmiechniętej męki” – jak to ujął w słowach jednej ze swoich kolęd Zbigniew Preisner. To dar ofiary podjętej dobrowolnie i z miłości.


Niezwykłe porównanie! W znanej nam kolędzie Preisnera padają słowa: wisiałeś na krzyżu w uśmiechniętej męce, zdany na szyderstwo, zdany na nasz sąd. Lecz ani w Piśmie Świętym ani u Preisnera pod krzyżem raczej anioła i konia nie znajdziemy.

Siedzący pod krzyżem anioł reprezentuje niebo. Zna rzeczywistą wagę tego, co się wydarza i co musiało się wydarzyć. Jest pogrążony w zadumie nad tajemnicą wzajemnej tęsknoty nieba i ziemi. Konik reprezentuje ziemię. Jest symbolicznym ujęciem ludzkiego losu i nawiązuje do znanej metafory Platona.


Człowiek według tego filozofa jest najważniejszą istotą w świecie zewnętrznym. Platon duszę ludzką porównał do powozu zaprzęgniętego w dwa konie.

Białego i czarnego. Koń biały – to jego najwznioślejsze ideały, pragnienia i marzenia, nie do końca nazwana tęsknota za tym, co dobre, piękne, szlachetne, wznoszące. Koń czarny – to targające nim namiętności, pożądliwość zmysłów, mroczna zachłanność nie dająca ukojenia. Symbolizuje to, co człowiek pożąda, np. dużo pieniędzy czy władzy. Oba rumaki wpisane są w nasz los. Ich biel i czerń to dwie fundamentalne skrajności - podobnie jak światło i mrok, jak dobro i zło. Pysk stojącego pod krzyżem konika bieleje. Dotyk krzyża jest otwarciem możliwości, otwarciem ku bieli.


Dzieci wspomniały, że kolorystyka jest przez Panią skrupulatnie i drobiazgowo przemyślana. Chociażby celowe rozjaśnianie bielą...

Biel i czerń to kolory achromatyczne – nie ma ich pośród barw tęczy. Barwy tęczy powstają po rozszczepieniu światła białego, ujawniając w skondensowanej formie zawarty w tym świetle nieskończony potencjał barw. To, w jakim kolorze widzimy dany przedmiot zależy od tego, jaką część oświetlającego go światła dany przedmiot odbija, a jaką pochłania. Barwą jest to, co odbite, co powraca do naszego wzroku. Barwa danego przedmiotu „przynależy” zatem zarówno do owego przedmiotu jak i do światła, które go oświetla, ujawnia jego barwę.


Czyli światło gra główną rolę?

Bez światła kolor nie zaistnieje. Przedmiot biały jest całkowitym odbiciem oświetlającego go światła, czarny – jego całkowitym pochłonięciem. Pomiędzy tymi skrajnościami istnieje kolor – jako to, co częściowe - częściowo odbijające i częściowo pochłaniające. Światło oświetlając biały przedmiot ujawnia pełnię jego odbicia.


A co z czernią?

Oświetlając przedmiot czarny - jego brak odbicia. Kolor jest zawsze tylko częścią widma światła słonecznego, światła białego. Poza tym kolorowe koniki wypełniają przestrzeń między białym i czarnym koniem Platona, przestrzeń między całkowitą pełnią i całkowitym brakiem.Rozmawiał: Maciej Dura-Pomarański | dział promocji i organizacji imprez.

Foto: MDK Stargard

3 wyświetlenia

© 2018 by MDK Stargard. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now