Karow 2.0. | 180. urodziny Gustava Friedricha Hermanna Karowa

Jak wyglądałby współcześnie stargardzki przedsiębiorca, lokalna gazela businessu i twórca nowego młyna? Zobaczcie sami poniżej! Galerię on-line przygotował Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez. Kliknij tutaj lub w zdjęcie poniżej.

180. urodziny obchodzi Gustav Friedrich Hermann Karow (01.09.1840, Brüsewitz - 12.06.1908, Stargard in Pommern). W 1892 roku Gustav Friedrich Hermann Karow dokonał zakupu ziem wzdłuż Klappholzgasse (Kochanowskiego) i z tyłu przy ogrodzie Mühlengasse 10 (Młyńska), za cenę 2256 marek od pani Schevendt. Tym samym stał się właścicielem linii brzegowej rzeki Iny – jak tłumaczył – „aby nie powstała nawet planowana garbarnia lub inna nieprzyjemna fabryka”. W 1893 roku Gustav Friedrich Hermann Karow sprzedał adwokatowi Soenderop plac budowy przy narożniku ulic Kalkenbergerstr. (Struga) i Bergstr. (Wojska Polskiego). 13 grudnia 1903 roku Gustav Friedrich Hermann Karow otrzymał tytuł Królewskiej Rady Handlu od Jego Królewskiej Mości Cesarza i Króla Wilhelma II. Warto wspomnieć, że Gustav Friedrich Hermann Karow (twórca nowego młyna), był honorowym radnym miejskim i posiadał jednoczenie tytuł radnego handlowego i był fundatorem szpitala przy Friedrichstr. (Warszawska). Był także bardzo zaangażowany w działalność społeczną.


Gustav Friedrich Hermann Karow umiera 12.06.1908 roku. Jego syn Erich Gustav Emil wtedy odnotuje: „12 czerwca 1908 roku. Ten człowiek, którego całe życie było tylko poważną pracą i najwierniejszym wypełnieniem jego obowiązku, odniósł niespotykane sukcesy, szanując swoich współobywateli, kochanych przez jego dzieci, uhonorowanych przez cesarza w mianowanie na królewskiego Rada Handlu, wycofaj się ze sceny jego działalności! Przez kilka lat pojawiło się zaburzenie pęcherza, które prawdopodobnie chwilowo uległo poprawie, ale po znacznym przeziębieniu (…) w lutym 1908 roku sytuacja pogorszyła się tak bardzo, że sanatoria w Dreźnie i Berlinie zapobiegły strasznemu przebiegowi ale choroby nie mogli zatrzymać. Zmarł w 68. roku życia! (…) W swoim życiu mój ojciec dał już 30 000 marek wdzięczności swojemu ukochanemu miastu Stargard za założenie fundacji Karow, składającej się z domu z 12 mieszkaniami dla godnych, starych obywateli. Niestety, nie mógł już doświadczyć budowy tego budynku. Ponieważ suma nie była wystarczająca, moja siostra Gertrud przekazała darowiznę od Karowów i ja kolejne 10 000 marek dałem dla tego domu, później ja znowu 3000 marek, i to samo ostatecznie zostanie przekazane do miejsca przeznaczenia w 1918 r., godnego, trwałego pomnika naszego dobrego ojca. Będę pielęgnować posiadłość młyna, którą tak lubił, i nigdy nie sprzedam młyna i parku, czego oczekuję również od moich następców”.


[Źródło: Drei Müllerfamilien und ihre Mühlen, Christiane Streitz]18 wyświetlenia

© 2018 by MDK Stargard. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now