Szukaj
  • mdk.stargard.pl

Kapelusze z głów... Ostatnie pożegnanie Majki Cierockiej.

4 marca po długiej chorobie zmarła Maria Majka Cierocka. Majka Cierocka urodziła się w Stargardzie 24.10.1947 r. Występowała na deskach teatrów muzycznych

w Szczecinie i Gdyni.


W latach 1984-2011 pracowała jako instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Była inicjatorką niezliczonych przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście.

Tworzyła scenariusze i reżyserowała spektakle teatralne. Była pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży. Stworzyła niezapomniany cykliczny spektakl plenerowy Misterium Męki Pańskiej i Stargardzką Jesień Teatralną. Projekty jej autorstwa zawsze wzbudzały duże zainteresowanie. Cechowały się odwagą i – często również – bezkompromisowością. Majka Cierocka już w 2007 r. została wyróżniona przez prezydenta Stargardu nagrodą dla Twórców Kultury. W 2019 r. za całokształt pracy artystycznej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku ponownie dostała nagrodę Prezydenta Miasta Stargard – tym razem za długoletnie zaangażowanie w kreowanie kultury w naszym mieście.

Uroczystość pożegnania zmarłej aktorki, instruktorki teatralnej, reżyserki, twórcy kultury rozpoczęła się o godz. 8:45 w kolegiacie NMP Królowej Świata, gdzie wystawiona została urna z jej prochami. O godz. 8:00 odprawiono mszę świętą w intencji Majki Cierockiej. Na sam koniec obecni podziękowali Majce owacjami na stojąco. O 9:00 spod bramy głównej starego cmentarza przy ul. Kościuszki ruszył kondukt żałobny na miejsce jej ostatniego spoczynku. Rodzina, wychowankowie, którzy przyjechali z różnych stron, przyjaciele, znajomi – szli, by oddać Majce ostatni hołd. Do urny z jej prochami przytulały się kapelusze. Gdy urna z prochami zmarłej spoczęła w grobie, kapelusze trafiły do zaprzyjaźnionych z nią osób. Jeden cały czas był na nagrobku. Ostatni raz obecni pożegnali Majkę owacjami na stojąco. W tle słychać było piosenkę śpiewaną przez Edith Piaf „Nie, niczego nie żałuję”.


Więcej zdjęć z uroczystości w naszej galerii zdjęć.


(Źródło: stargardzka.pl)
5 wyświetlenia

© 2018 by MDK Stargard. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now