Archiwum Adama Bodnara na 70 lat MDK

Zaktualizowano: 1 dzień temu

Światełko w mroku | nagrywanie filmu rozpoczęto jesienią 1997 roku a zakończono na początku roku 1998. Kilkaset ujęć zrealizowanych było wg. szczegółowego planu zaledwie jedną kamerą! Jest to jedyny, do dzisiaj, pełnometrażowy film fabularny zrealizowany przez stargardzkich twórców. W filmie zagrała młodzież, która należała do Zespołu Teatralnego "oD...Do" w Pracowni Teatralnej MDK Stargard. Jest to filmowa wizja spektaklu teatralnego napisanego przez Krzysztofa Kopackiego. Spektakl został obejrzany przez kilka tysięcy widzów. Był również pokazany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie oraz na festiwalach teatralnych w Brzegu a także w partnerskim mieście Stralsund. Premiera filmowej wersji "Światełka w mroku" odbyła się w nieistniejącym już kinie Ina w marcu 1998 roku. Obecni byli jego główni twórcy, aktorzy, członkowie Zespołu Teatralnego "oD...Do" oraz panowie: Krzysztof Kopacki, Adam Bodnar, Ireneusz Kopczyński i Grzegorz Grenda.


Spektakl teatralny "Światełko w mroku" przygotowany przez Zespół teatralny "oD...Do" pod kier. Krzysztofa Kopackiego w 1998 roku został wyróżniony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Różnych Form "Theatron" w Brzegu oraz zaprezentowany na Międzynarodowym Spotkaniu Teatrów Młodzieżowych "Grenzüberschreitungen" w Niemczech. Film po latach prezentujemy dzięki uprzejmości Pana Adama Bodnara."Na zamku Świętego Mikołaja | kolejna odsłona archiwum Pana Adama Bodnara z 1996 roku. " to niezwykły spektakl filmowy zrealizowany w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie na podstawie pomysłu i w reżyserii Krzysztofa Kopackiego. Młodzież i dzieci z MDK świetnie bawią się na Zamku Świętego Mikołaja. Krasnoludki i harcerze, dobre i złe czarownice oraz oczywiście sędziwy Święty Mikołaj, czyli reżyser we własnej osobie.


Stare wnętrza dawnego MDK posłużyły do zrealizowania tej filmowej baśni. Film nakręcony jedną kamerą VHS zmontowany był dawnej Pracowni Foto-Filmowej MDK i Amatorskim Klubie Filmowym "Plener", którego założycielem był zmarły w 2018 roku Bohdan Kowalski.„Zaśpiewajmy kolędę” | reż. Zofii Ławrynowicz i Grzegorza Grendy. Za tydzień kolejna, archiwalna odsłona. Rok 1997, zima taka jak obecnie - prawie bez śniegu w Stargardzie i okolicy. Jednak chcieć, to móc. Artyści i ekipa wybierają się poza Stargard do zaprzyjaźnionego leśniczego – tam znajdują trochę bieli śniegowej, bo jak zaśpiewać kolędę bez śniegu? Adam Bodnar – operator kamer i „strażnik archiwum”, po latach dedykuje udostępniony materiał tym, którzy odeszli na wieczne kolędowanie."Pozwólcie nam tańczyć i śpiewać" | Stargardzki amfiteatr, 19 czerwca 1993 roku. Dzieci i młodzież z MDK i SCK uczcili występem 750. urodziny Stargardu. W koncercie brali udział także zaproszeni artyści a gościnnie wystąpili uczestnicy "Mini listy przebojów". Od koncertu "Pozwólcie nam tańczyć i śpiewać" minęło 28 lat.
101 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie