Akcja Żonkile! Trwają zapisy na wyjątkowe warsztaty historyczno-artystyczne.

Aktualizacja: kwi 8W związku z utrzymaniem obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia w MDK Stargard zaplanowane warsztaty dot. "Akcji Żonkile" zostały odwołane i zostaną zrealizowane w późniejszym terminie o którym niezwłocznie Państwa poinformujemy.


w a r s z t a t y d l a d z i e c i


Warsztaty historyczno-artystyczne dla dzieci odbędą się w sobotę, 17 kwietnia w godz. 10:00-13:30! Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież aby dołączyli do ogólnopolskiej akcji. Co nas czeka? Cały plan poniżej!


Warsztaty odbywać się będą w małych grupach, zgodnie z procedurą zapewniającą bezpieczeństwo w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu: 91 834 43 01.


o a k c j i


Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie. Tego dnia tysiące wolontariuszy zarówno w Warszawie jak i wielu polskich miastach rozdaje tysiące papierowych żonkili. Każdy mieszkaniec polskich miast i miasteczek mogą uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć".


a k c j a w S t a r g a r d z i e


Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie dołączył do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W Stargardzie akcja odbędzie się po raz pierwszy i zostanie rozbudowania o uczczenie pamięci byłych mieszkańców Stargardu wyznania mojżeszowego. Uczestnicy warsztatów, zaproszeni goście jak i mieszkańcy Stargardu poza wykonaniem symbolicznego żonkila będą mogli wziąć udział w wyjątkowych inicjatywach.


PIĄTEK, 16-30.04.2021, 8:00-18:00 | s t a r g a r d z k a m a c e w a


Dziś pojedyncze ocalałe macewy znajdują się na Starym Cmentarzu Komunalnym i w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie. Dzięki życzliwości stargardzkich muzealników część jednej z nich można będzie zobaczyć w Galerii Kominkowej MDK Stargard. Jest wysoce prawdopodobne, że macewa znajdowała się na cmentarzu żydowskim w Stargardzie. Galerię Kominkową zdobić będą plansze z ręcznie przepisaną modlitwą w języku hebrajskim.


PIĄTEK, 16.04.2021 | s t r e f a p a m i ę c i


Przedstawiciele MDK Stargard wraz z pracownikami Książnicy Stargardzkiej zasadzą symboliczne żonkile na terenie tymczasowej siedziby Książnicy. Na terenie przy Wojska Polskiego 2 znajdował się cmentarz żydowski w Stargardzie. Założony w II połowie XVIII wieku o powierzchni ok. 0,5 ha. Przy cmentarzu znajdowała się kaplica. Cmentarz został zniszczony w czasie nocy kryształowej w 1938. Z bibliotekarzami pochylimy się wspólnie nad historią miejsca.


SOBOTA, 17.04.2021 | a k c j a s p o ł e c z n o – e d u k a c y j n a Ż o n k i l e


10:00 | s t r e f a a r t y s t y c z n a


Pod okiem artystów i plastyków uczestnicy wykonają symboliczne żonkile. Podczas warsztatów grupa fotograficzna działająca w Młodzieżowym Domu Kultury stworzy okolicznościowe studio fotograficzne, w którym uczestnicy przy ściance będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie wraz z wykonanym przez siebie symbolem. Wszystkie zdjęcia trafią na naszą stronę internetową a także portal społecznościowy dzięki czemu dołączymy do ogólnopolskiej akcji „Łączy nas pamięć”.


12:30 | s t r e f a n a u k o w a


Kustosz Jolanta Aniszewska - zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie odkryje nam nie tylko historię wyjątkowego miejsca przy ul. Spichrzowej ale także wprowadzi nas w niezwykły i nieznany świat przedwojennego Stargardu.


13:00 | s t r e f a p a m i ę c i


Główną część obchodów rozpocznie Nailah Vitha, stypendystka Prezydenta Miasta Stargard, która w języku hebrajskim zaśpiewa w miejscu dawnej synagogi modlitwę Awinu Malkenu. Uczestnicy warsztatów razem spotkają się na terenie zielonym w miejscu dawnej synagogi przy ul. Spichrzowej i stworzą „ogród pamięci”. Tym symbolicznym gestem uczcimy pamięć dawnych stargardzian pochodzenia żydowskiego, którzy w znacznym stopniu tworzyli historię i mieli wpływ na rozwój naszego miasta. Symbolicznego żonkila pozostawią m.in. przedstawiciele Prezydenta Miasta Stargard, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie, społeczności różnych wyznań, stargardzkich szkół i placówek oraz zaproszeni goście.


DZIAŁANIA MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-HISTORYCZNEGO W STARGARDZIE

m i e j s c a z p a m i ę c i ą


Upamiętnienie stargardzkich miejsc i obiektów architektonicznych (w tym nieistniejące kamienice), które przed wybuchem II wojny światowej zamieszkiwane były przez rodziny żydowskie. Całość akcji stargardzkich muzealników skupi się na jednym z podwórek dzisiejszej ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas spotkania uczestnicy zobaczą fotografie ukazujące architekturę. Zostanie stworzona "galeria pamięci" w miejscu dawnych kamienic.Kliknij poniżej i pobierz informator!

informator
.pdf
Download PDF • 1.05MB


Foto: facebook.com/polinmuseum

98 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2018 by MDK Stargard. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now