Fri, Apr 16 | MDK Stargard, galeria kominkowa

stargardzka macewa

Dziś pojedyncze ocalałe macewy znajdują się na Starym Cmentarzu Komunalnym i w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, dzięki któremu część jednej z nich można zobaczyć w Galerii Kominkowej MDK Stargard.
Nie prowadzimy sprzedaży biletów

Czas i lokalizacja

Apr 16, 8:00 AM – Apr 30, 3:00 PM
MDK Stargard, galeria kominkowa, Portowa 3, 73-110 Stargard, Polska

O wydarzeniu

Dziś pojedyncze ocalałe macewy znajdują się na Starym Cmentarzu Komunalnym i w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, dzięki któremu część jednej z nich można zobaczyć w Galerii Kominkowej MDK Stargard. Jest wysoce prawdopodobne, że macewa znajdowała się na cmentarzu żydowskim w Stargardzie (ul. Wojska Polskiego 2, niem Klalkenberg - Wzgórze Szubieniczne, dawna Szkoła Katolicka, dziś chwilowa siedziba Książnicy Stargardzkiej). 

Cmentarz o powierzchni ok. 0,5 ha (100x50 m został założony w II połowie XVIII wieku. Przy cmentarzu znajdowała się kaplica. Cmentarz został zniszczony w czasie nocy kryształowej w 1938 podobnie jak i synagoga (przy Spichlerzu). Galerię Kominkową zdobić będą ręcznie wykonane plakaty z pokojowymi hasłami w języku hebrajskim oraz siedmioramienna menora.

Foto: Przemysław Antczak - Dział Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.

Udostępnij to wydarzenie

© 2018 by MDK Stargard. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now